Ninja Assassin
Kompozytor: Ilan Eshkeri
Rok produkcji: 2010
Wytwórnia: New Line Records / Sony
Czas trwania: 67:12 min.

Ocena redakcji:

 

Bracia Wachowscy wywołali gigantyczne zamieszanie pokazując w roku 1999 "Matrixa". Ogromny sukces filmu stał się początkiem kariery, polegającej głównie na produkowaniu filmowych adaptacji komiksów i kreskówek. Ich nazwisko pojawiało się w ostatnich latach przy takich projektach jak "V jak Vendetta", "Speed Racer" czy niedawno "Ninja Assassin". Niestety każdy kolejny film Wachowskich coraz bardziej rozczarowuje przewagą formy nad treścią. Ich najnowsze dzieło niczym nie przypomina już inteligentnego i pełnego odniesień "Matrixa", będąc jedynie krwawą rozrywką utrzymaną w teledyskowej stylistyce MTV. Także pod względem muzycznym jest to ogromne rozczarowanie pozostające daleko za pracami Dona Davisa ("Matrix"), Dario Marianelliego ("V jak Vendetta") czy Michaela Giacchino ("Speed Racer"). "Ninja Assassin" Ilana Eshkeri niewiele ma do zaoferowania poza zwykłą poprawnością.

Dla samego kompozytora możliwość pracy przy tak głośnym projekcie, zapewne była szansą na zaistnienie i wspięcie się o niejeden szczebel na drabinie kariery. Eshkeri sukcesywnie buduje swój dorobek tworząc od kilku lat solidne ścieżki dźwiękowe, które pozwalają mu na kolejne atrakcyjne angaże. Bez wątpienia przełomem w jego karierze był "Gwiezdny pył", który pod względem muzycznym oczarował słuchaczy i krytyków. Także "Młoda Victoria" udowodniła, że Brytyjczyk ma nie lada talent. Jednak "Ninja Assassin" nieco zawodzi, brzmiąc anonimowo, chaotycznie i sztampowo. Trudno znaleźć w tej muzyce elementy świadczące o ponadprzeciętnym talencie kompozytora – ot, przewidywalna i typowa ścieżka dźwiękowa kina akcji.

eshkeri-4005953-1590001176Złudną nadzieją napawa początek tej ścieżki dźwiękowej będący odwołaniem do ciekawych koneksji między kinem amerykańskim i azjatyckim. Powstające w latach 70' i 80' na Dalekim Wschodzie filmy, których głównym motorem były popisy sztuk walki, w pewnym momencie zaczęły mocno czerpać ze stylistyki amerykańskich i włoskich westernów. Jednym z elementów, który był wyjątkowo mocno akcentowany w owym czasie, była muzyka. Pojedynkom skośnookich wojowników często towarzyszyły kompozycje przywodzące na myśl słynne rewolwerowe pojedynki kowbojów. Główną inspiracją azjatyckich filmowców był oczywiście najbardziej charakterystyczny twórca tamtych czasów – Ennio Morricone. Czołówka "Ninja Assassin" przywołuje te koneksje, wykorzystując brzmienie elektrycznych gitar, męskich chórów i tradycyjnych instrumentów (shakuhachi i zampona – często wykorzystywanym przez Morricone). Taki początek daje nadzieję na stylistyczny hołd rodem z filmów Tarantino – nic bardziej mylnego.

Tylko kilkanaście początkowych minut filmu budzi podobne skojarzenia. Cała reszta muzyki Ilana Eshkeri zmierza już ku szablonom i kliszom rządzącym w Hollywood. Na myśl przychodzą takie nazwiska jak Brian Tyler, Ramin Djawadi, Tyler Bates a nawet Hans Zimmer. Na horyzoncie pojawia się zatem orkiestra, elektronika, perkusja i wszechogarniająca funkcjonalność. Muzyczna przemoc w najbardziej brutalnym i banalnym wydaniu. Poza czołówką filmu, jest to muzyka schowana za obrazem, która niewiele ma do powiedzenia w ostatecznym jego odbiorze. Kompozytor stara się uatrakcyjniać swoje dzieło, wprowadza orientalne akcenty i rzewne solo wiolonczeli. Niestety niewiele w tym oryginalności, która mogłaby ostatecznie ukazać styl i talent Ilana Eshkeri. Przykładem może być sekwencja bębnów, pojawiająca się w "Training", która łudząco przypomina "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" Tana Duna.

Ostatecznie bliżej tej muzyce do widowiskowości i powierzchowności MTV niż symboliki kina Tarantino, która mogłaby się w tym filmie rewelacyjnie sprawdzić. Piosenki, pojawiające się na końcu płyty niestety tylko to potwierdzają. Można tu co prawda znaleźć niebanalne rockowe ballady zdradzające, że twórcom filmu najwidoczniej świtała w głowach idea bardziej symbolicznej i nieszablonowej muzyki. Niemnej obecność też hip-hopu nie pozostawia złudzeń, co do kategorii wiekowej grupy docelowej tego "dzieła". Finalnie muzyka ta bardziej przypomina dokonania podopiecznych Hansa Zimmera, będąc pracą anonimową i pozbawioną oryginalności, dzięki której mogłaby na dłużej pozostać w pamięci. Nieliczne fragmenty, będące przebłyskiem aranżacyjnej przebiegłości Ilana Eshkeri, nie podnoszą jej wartości na tyle, by była to pozycja warta uwagi entuzjastów muzyki filmowej.

Autor recenzji: Łukasz Waligórski
 • 1. Ninja Assassin
 • 2. Training
 • 3. Kiriko Runs
 • 4. Mika's Apartment
 • 5. First Kill
 • 6. Skyscraper Rain
 • 7. Escape From Safehouse
 • 8. Healing
 • 9. Soldiers Attack
 • 10. Raizo vs Ozuno / Freedom
 • 11. Being Boiled – The Human League
 • 12. Helden – David Bowie
 • 13. Shazam! – Spiderbait
 • 14. The MC Remix – Ryuzo
 • 15. Legacy – Raekwon feat. Xzibit & Murs
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...