S.W.A.T.
Kompozytor: Elliot Goldenthal
Rok produkcji: 2003
Wytwórnia: Varese Sarabande
Czas trwania: 47:03 min.

Ocena redakcji:

 

Film Clarka Johnsona z 2003 roku, oparty na scenariuszu Davida Ayera (reżyser zeszłorocznego „Bright”) i Davida McKenny (scenarzysta „American History X”) nie zapisał się w annałach kina sensacyjnego, i trudno się dziwić. S.W.A.T. jest bowiem synonimem filmu idealnie nijakiego – produkcji, która jest obliczona na bycie hitem sezonu, i która jednocześnie (a może właśnie dlatego) ma być produktem bezpiecznym. Przezroczystym, jeśli chodzi o styl, ze scenariuszem opartym na dobrze znanych kliszach i odpowiednio obniżoną kategorią wiekową, co by nastolatki wzdychające do Colina Farrella bądź Michelle Rodriguez nie zakrztusiły się popcornem na widok ran postrzałowych. Z tego powodu film Johnsona nie spodoba się ani fanom pełnokrwistego kina akcji spod znaku „Rambo” czy „Szklanej pułapki”, ani miłośnikom realistycznej, trzymającej się blisko ziemi sensacji w stylu „Gorączki” lub „Dnia próby”. Ogląda się toto w miarę bezboleśnie, ale film tak bardzo próbuje być dla wszystkich, że nie jest w stanie zadowolić nikogo.

 

goldenthal-5047178-1590001121Ale trzeba przyznać, że jedna decyzja twórców była strzałem w dziesiątkę, przynajmniej z punktu widzenia fana muzyki filmowej – a mianowicie angaż Elliota Goldenthala. Zatrudnienie kompozytora znanego z upodobań do awangardowych rozwiązań może być zaskakujące w przypadku produkcji tak bardzo wykalkulowanej. Pamiętajmy jednak, że Goldenthal ma na koncie znakomity score do „Gorączki” Michaela Manna, którym pokazał smykałkę do tworzenia muzyki w klimatach filmowej sensacji. Niewykluczone, że tę pracę mieli również w głowach producenci i reżyser „S.W.A.T.”, ponieważ rozwiązania zastosowane tutaj przez Goldenthala przypominają stylistycznie kompozycję do klasyka z Pacino i De Niro.

 

Album zaczyna się mocnym rockowym uderzeniem. „Bullet Frenzy” otwierają szybkie, dynamiczne gitarowe riffy. Orkiestra dołącza po chwili,  a wraz z nią wyróżniające dla twórczości Amerykanina środki stylistyczne z charakterystycznymi, "rozwrzeszczanymi" dęciakami na czele. Utwór ten, trwający bez mała dziesięć minut, jest reprezentatywny dla całości – połączenie rockowych riffów z potęgą orkiestry będzie nam towarzyszyć już do końca albumu. Zdarzają się wyjątki –„Don’t Shoot Me Baby” lub„Three Chords In Two Minutes” wprowadzają na płytę odrobinę spokoju – to dwa elektroniczne kawałki, które przypominają nieco dokonania Phila Collinsa i grupy Genesis, w gotowym obrazie nie zwracają na siebie większej uwagi, a i na płycie specjalnie nie zachwycają. Z kolei w takich utworach jak „The Fascist Shuffle” czy „My Big Black Assault Weapon” słychać wyraźne wpływy muzyki lat 70. – w tym pierwszym charakterystyczny "Schifrinowski" flet, budzący skojarzenia z innym słynnym telewizyjnym soundtrackiem, „Mission: Impossible”. W drugim zaś uwagę zwracają funkujące trąbki. Elementy muzyki z seventies mają tutaj sens, biorąc pod uwagę fakt, że film Johnsona jest adaptacją serialu z tego właśnie okresu. Jednak nawiązania do epoki pojawiają się tylko w muzyce, w samym filmie próżno ich szukać.

 

Partytura Goldenthala nie poraża, pisząc łagodnie, bogactwem tematycznym. W zasadzie jedyny motyw z prawdziwego zdarzenia to oczywiście„S.W.A.T. 911” – temat przewodni z serialu telewizyjnego. Na płycie można usłyszeć go trzy razy, raz w utworze wspomnianym wyżej, drugi raz w „S.W.A.T. Sticker”, a trzeci w piosence „Samuel Jackson” zespołu Hot Action Cop, która pojawia się na napisach końcowych, i która jest na nim oparta. W filmie motyw ten jest wykorzystywany częściej, choćby na samym początku, jako partia gitarowa utworu towarzyszącego pierwszej akcji S.W.A.T., otwierającej film. Utwór ten funkcjonuje na płycie pod tytułem „AK-47 Scherzo”, ale, co ciekawe, jest owej partii pozbawiony.

 

swat_japan-5414684-1590001776Nie będzie chyba zaskoczeniem, jeśli powiem, że score skomponowany na potrzeby „S.W.A.T.” jest lepszy niż sam film. Produkcja nie zachwyca ani nie zaskakuje kompletnie niczym, natomiast kompozycja Goldenthala potrafi porwać swoją energią oraz rewelacyjnie budowanym napięciem i atmosferą, z miejsca kojarzącą się z ciemną stroną miasta. Okazjonalnie pojawiające się na płycie klimaty lat 70. pasują do Los Angeles jak ulał, a ciężkie gitary elektryczne i syntezatory połączone z pędzącą na pełnym gazie orkiestrą tworzą świetny podkład do ulicznych strzelanin. Tym większa szkoda, że ta muzyka trafiła do tworu tak nijakiego i pozbawionego jakiegokolwiek ciężaru emocjonalnego.

 

Jak to zwykle z partyturami Goldenthala bywa, score do „S.W.A.T.” nie należy do najprostszych doświadczeń, próżno szukać na nim tematycznego bogactwa bądź efektownej liryki. Na tym albumie króluje action score i jest znakomity, kompozytor „Fridy” nie poszedł na łatwiznę. Szkoda mi tej muzyki i trudu, jaki został w nią włożony, gdyż, poza oddanymi fanami kompozytora, świat o tym soundtracku zapomni. Niesłusznie.

Autor recenzji: Piotr Bieroń
 • 1. Bullet Frenzy
 • 2. Don’t Shoot Me Baby
 • 3. My Big Black Assault Weapon
 • 4. AK-47 Scherzo
 • 5. Three Chords In Two Minutes
 • 6. Run For Your Life
 • 7. The Fascist Shuffle
 • 8. S.W.A.T. 911 – Danny Saber
 • 9. Crash Landing
 • 10. That Cop Stole My Car
 • 11. S.W.A.T. Sticker
 • 12. Bullet Frenzy II
 • 13. Time Is Running Out – Apollo Four Forty
 • 14. Samuel Jackson – Hot Action Cop
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...