I Kill Giants
Kompozytor: Laurent Perez del Mar
Rok produkcji: 2018
Wytwórnia: Varese Sarabande
Czas trwania: 53:12 min.

Ocena redakcji:

Zabijam gigantów

„…wydaje się skromnym i niezbyt monumentalnym dziełem…”

I found giants. I hunt giants. I kill giants.

Takie słowa wypowiada Barbara – główna bohaterka filmu „Zabijam gigantów”. Sam tytuł zapowiada coś imponującego. Fani kina fantasy nic tu nie znajdą dla siebie, a całość klimatem przypomina bardziej kameralną wersję „Siedem minut po północy”. Czyli za dziewczynką stoi pewna tajemnica, odkrywana stopniowo przez twórców. Sam film jest bardzo solidnym dramatem psychologicznym z udziałem fajnych, nieznanych aktorów dziecięcych. Szkoda, że przeszedł praktycznie bez echa.

W tym samym kierunku postanowiła pójść muzyka, za którą odpowiada francuski twórca Laurent Perez del Mar. Rozgłos temu kompozytorowi przyniosła praca nad animowanym „Czerwonym żółwiem”, ale nadal tworzy on głównie w swoim kraju. Bez jakiegoś większego szumu ani rozpoznawalności poza Francją.

Od razu uprzedzę wszelkie pytania: nie jest to muzyka zrobiona z rozmachem oraz potężnym, pełnoorkiestrowym brzmieniem. Bo to jest bardzo kameralny film i nie potrzebuje takiego przepychu jak „Władca Pierścieni” czy inne „Opowieści z Narnii”. Wszystko skupia się na postaci naszej protagonistki, czyli Barbary. I to ona ma swój temat, stanowiący fundament całego score’u. „Barbara” zaczyna się od melancholijnego fortepianu oraz pewnych elektronicznych ubarwiaczy, do których dochodzą cymbałki ze smyczkami. Pokazują one delikatną, wręcz zagubioną naturę dziewczynki. Jednak w połowie utworu wyczuwa się zmianę klimatu z powodu ostinato smyczków, wprowadzająychc odrobinę mroku, aby następnie dodać mu odrobinę magii w klimacie Tima Burtona.

Prawie cały soundtrack to wariacje tego tematu – bardziej pogodnej („Gift of Gold”) czy niemal poruszające, ale jednak zdominowane przez melancholię („I Kill Giants”, „Mom”, „Karen”). Z tego grona najbardziej trafiło do mnie „Under the Water” z poruszającą żeńską wokalizą oraz „Everything Is Gonna Be Alright”, gdzie muzyka nabiera bardzo pozytywnej energii.

Ale najbardziej zaskakujące są tutaj fragmenty akcji związane z walką przeciw gigantom. Są one połączeniem orkiestry z elektroniczną perkusją, która tutaj wypada dość dziwnie. Zapowiedź tego stylu pojawia się w lekko horrorowym „Giants” z ostinatowymi smyczkami w tle, lecz najmocniej przebija się on w „Fight the Forest Giant”. Gwałtownie pędzące smyczki wchodzą w drogę równie ekspresyjnym dęciakom, a kiedy w połowie utworu pojawiają się chór, werble i kotły, poczucie zagrożenia staje się bardziej namacalne. A na koniec wyciszenie za pomocą fortepianu. Innymi takimi fragmentami są: „Another Giant is Coming”, który zaczyna się podniośle, by pod koniec podkręcić tempo szybką grą skrzypiec, tykające i niemal spokojne „I Have to Go” z nerwowym finałem oraz krótkie „The Forest Giants”.

By jednak nie było zbyt słodko, wiele momentów nie wyróżnia się poza ekranem. O dziwo nie są to sceny akcji, lecz bardziej – w założeniu – momenty dramatyczne albo pozwalające na wyciszenie. To są krótkie fragmenty, nie rzutujące zbyt mocno na ogólne wrażenia. Dodatkowo otrzymujemy jeszcze dwie bardzo sympatyczne piosenki: wieńczące całość pop-rockowe „Something to Strong” Rasmusa Waltera oraz absolutnie piękne „Under the Stars” zespołu London Grammar.

Wbrew swojemu tytułowi „I Kill Giants” wydaje się skromnym i niezbyt monumentalnym dziełem. Niemniej del Mar tworzy bardzo poruszający, wręcz liryczny score, oddający charakter swojej bohaterki – niepozornej i delikatnej, lecz walecznej i silnej. Nie dajcie się zatem zwieść pozorom, tylko posłuchajcie tej nie rzucającej się w uszy muzyki. Ode mnie naciągana czwórka.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • Barbara
 • Gift of Gold
 • I Kill Giants
 • Under the Stars – London Grammar
 • Giants
 • The Forest
 • Karen
 • Under the Water
 • Fight the Forest Giant
 • Everything is Gonna Be Alright
 • Another Giant is Coming
 • Searching for Her
 • I Have to Go
 • Thousand Times
 • The Forest Giants
 • Mum
 • Something So Strong – Rasmus Walter
4.1
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...