House of Flying Daggers
Kompozytor: Shigeru Umebayashi
Rok produkcji: 2004
Wytwórnia: Sony Classical
Czas trwania: 49:37 min.

Ocena redakcji:

 

Obraz "Dom latających sztyletów" w reżyserii Yimou Zhanga to film zrealizowany w stylu wuxia-pian, który swoją popularyzację zawdzięcza sukcesowi "Przyczajonego Tygrysa, ukrytego Smoka" Anga Lee. Film Yimou opowiada o próbie rozbicia rebelii zagrażającej potężnemu Cesarstwu Chińskiemu IX wieku. Niewidoma Mei (Ziyi Zhang) zastaje uratowana z więzienia przez przebranego kapitana policji Jina (Takeshi Kaneshiro). Wedle planu dziewczyna ma doprowadzić go do kryjówki konspiracyjnej bandy nazywającej się "Latającymi sztyletami", której Mei jest członkiem. Z czasem pomiędzy uciekinierami nawiązuje się uczucie. Śladami dwójki podąża kapitan Leo (Andy Lau), a za nim armia gotowa rozgromić przeciwników Cesarza.

Film zachwyca przede wszystkim wysmakowaną stroną plastyczną i choreografią walk. Razem z nimi wspaniały klimat całości tworzy także piękna muzyka. Shigeru Umebayashi, znany wcześniej głównie ze współpracy z Kar Wai Wongiem ("Spragnieni miłości", "2046"), a poza filmem kojarzony z rockowym japońskim zespołem "EX", odszedł w swoim dziele nieco od stylistyki laureata Oskara za "Przyczajonego…" Tan Duna, który współpracował wcześniej z Zhangiem przy "Hero". Tematyka obrała tu bardziej romantyczną, niż epicką ścieżkę i stała się bardziej "żywa". Nadal jednak Umebayashi opiera swoją partyturę na tradycyjnych instrumentach wschodnich, chociaż wplata w nią również bardziej zachodnią orkiestrę smyczkową, odrobiną elektroniki, a nawet saksofon ("Taking her hand", "Farewell No. 1").

umebayashi-7895915-1590001091Otwierający płytę utwór, oparty na brzmieniu fletu shakuhachi, nie prezentuje nic nadzwyczajnego. Ten przyciężki kawałek znacznie lepiej niż w odosobnieniu radzi sobie w "Battle in the Forest" i "No way out". Oba te utwory ilustrują sceny akcji, w gdzie brzmią naprawdę wyśmienicie. Shakuhachi wraz z uderzeniami w bębny doskonale buduje napięcie. "Battle in the Forest" jest chyba najlepszym kawałkiem muzyki akcji na płycie, w którym rytmiczne uderzenia w taiko wzbogaca ciekawie brzmiąca elektronika. W "No way out" z czasem pojawiają się wyraziste smyczki prezentujące w pełnej krasie temat przypisany Mei. Pojawia się on już w drugim utworze "Beauty Song (Jia Ren Qu)", będącym piosenką śpiewaną przez bohaterkę Ziyi Zhang, gdzie w rytm dzwoneczków i szarpnięć strun pipy, wygrywany jest przy użyciu erhu. Instrument ten, będący dwustrunową chińską wiolonczelą jest, obok sekcji smyczkowej, wiodącym w partyturze Umebayashi'ego. Jego charakterystyczne, płaczliwe brzmienie kreuje romantyczny, ale i pełen smutku nastrój. To głównie on wygrywa piękną melodię najważniejszego tematu kompozycji – tematu miłosnego. Po raz pierwszy pojawia się on w "Lovers – Flower Garden", a następnie "Lovers – Erhu Solo", "Lovers (Mei and Jin)" i w końcu zamykającej całość piosence "Lovers (Title Song)" wykonywanej przez mistrzynię sopranu Kathleen Battle.

Z pomniejszych tematów wymienić należy bardzo delikatny "Leo's Theme" oraz temat rozstania słyszalny w "Farewell No.1 i 2". Najładniej prezentuje się on w towarzystwie rytmicznie szarpanych strun gitary i saksofonu w pierwszym z tych utworów, będącym moim zdaniem jednym z najlepszych momentów płyty. Poza wyodrębnionymi tematami na płycie znajdziemy jeszcze wiele wspaniałej muzyki. Senny klimat roztaczają subtelne wokalizy w "Bamboo Forest", "Ambush in 10 directions (Shi Mian Mai Fu)" i "Until the end", przywodzą na myśl delikatne powiewy wiatru. Za to prawdziwa burza rozpętuje się w potężnym, perkusyjnym "The Echo Game", towarzyszącym jednej z najlepszych scen filmu.

Na koniec mój osobisty numer jeden – "The Peonyhouse" – utwór, który zwrócił moją uwagę już w zwiastunie i śmiało można powiedzieć, że zadecydował o mojej wycieczce do kina. Elektronika w nim wykorzystana roztacza prawdziwą magię, a pojawiający się na koniec motyw na cymbałki po prostu mną zawładnął. Rewelacyjnie wypada to w połączeniu z wyśmienicie sfilmowaną sceną pojedynku Leo i Mei. Zresztą cała partytura Shigeru Umebayashi’ego, w połączeniu z przepięknym obrazem Zhanga, składa się na widowisko pełne kolorów, zapierających dech potyczek i magii kina. Poza obrazem muzyka sprawuje się równie świetnie, dostarczając mi wielu emocji za każdym razem, kiedy po nią sięgam, a robię to bardzo często. Pozwolę sobie na wystawienie temu albumowi maksymalnej oceny. Dla mnie ta muzyka jest po prostu przepiękna i niezapomniana.

 


ban-8270153-1590001091

Autor recenzji: Damian Słowioczek
 • 1. Opening Title
 • 2. Beauty Song (Jia Ren Qu) – Zhang Ziyi
 • 3. The Echo Game
 • 4. The Peonyhouse
 • 5. Battle in the Forest
 • 6. Taking Her Hand
 • 7. Leo's Eyes
 • 8. Lovers (Flower Garden)
 • 9. No Way Out
 • 10. Lovers (Erhu Solo)
 • 11. Farewell No. 1
 • 12. Bamboo Forest
 • 13. Ambush in Ten Directions (Shi Mian Mai Fu)
 • 14. Leo's Theme
 • 15. Mei and Leo
 • 16. The House of Flying Daggers
 • 17. Lovers (Mei and Jin)
 • 18. Farewell No. 2
 • 19. Until the End
 • 20. Lovers (Title Song) – Kathleen Battle
5
Sending
Ocena czytelników:
5 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...