Home
Kompozytor: Stargate, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2015
Wytwórnia: Roc Nation
Czas trwania: 32:42 min.

Ocena redakcji:

 

W czasie, gdy największe gwiazdy zajmują się dubbingiem, trudno czymś zaskoczyć widza. Studiu DreamWorks udało się jednak wzbudzić zainteresowanie zaangażowaniem do filmu „Dom” muzycznej megagwiazdy, Rihanny. Piosenkarka ponoć bardzo aktywnie włączyła się w produkcję i nie tylko ofiarowała swój głos głównej bohaterce, małej Tip, ale także przygotowała pakiet piosenek.

 

Oczywiście sam fakt, iż znana wokalistka śpiewa piosenkę do filmu, do którego podkłada głos, nie stanowi żadnego zaskoczenia. Choćby ostatnio w „Tajemnicy Zielonego Królestwa” można było usłyszeć Beyoncé. Sytuacja z Rihanną jest przy tym nieco inna. Przygotowała trzy utwory, a często z nią współpracujący zespół producencki Stargate dodał jeszcze kilka. W ten sposób, obok tradycyjnej ścieżki dźwiękowej, powstała równolegle ilustracja piosenkowa. Jej wydanie wyprodukowała zresztą sama Rihanna.

 

rihanna-4735032-1590001579„Dom” promuje „Towards the Sun”. Jest to zdecydowanie najbardziej oryginalna z piosenek. Zwraca uwagę przypominającym hymn refrenem, wzbogaconym jasnym, niemal mistycznym brzmieniem chóru. Kontrastują z tym utrzymane w niższych rejestrach, pozbawione takiego rozmachu, rytmiczne zwrotki. W filmie jednak znacznie większą rolę odgrywa „Dancing in the Dark”. Dość drętwi, filmowi kosmici nie potrafią się powstrzymać, by przy tym nie podrygiwać, co może się też udzielić widzowi.

 

Reszta piosenek stanowi przegląd popularnych stylów współczesnej muzyki rozrywkowej, od r&b i house'u, po tkliwe ballady. Najważniejsze jest jednak to, iż każda z nich otrzymała swoje znaczące miejsce w filmie. W ten sposób trochę go unowocześnia i czyni bliższym dla współczesnej młodzieży.

 

Część melodii z piosenek została także przeniesiona do instrumentalnej ścieżki dźwiękowej. Szczególnie zwraca uwagę przekształcenie, dość irytującego wokalnie, „Cannonball” w całkiem udany temat przyjaźni głównej bohaterki z pociesznym kosmitą („Sad-Mad”, „Knock-Knock”). W naturalny sposób ballada „Feel the Light” w wykonaniu Jennifer Lopez stała się zaś motywem matki Tip, która mówi głosem właśnie tej piosenkarki.

 

stargate-3370976-1590001579

Czy przy takiej liczbie piosenek, przejmujących też funkcje tematyczne, pozostało choć trochę miejsca dla nominalnego kompozytora, Lorne'a Balfe? Tak, i co trochę zaskakuje, całkiem sporo. Balfe utrzymuje rozrywkowy charakter muzyki, czerpiąc przede wszystkim z popu, ale czyni to na filmową modłę. Wspiera się również charakterystycznymi dla animacji rozwiązaniami brzmieniowymi ze studia Remote Control, które udoskonalili John Powell oraz Harry Gregson-Williams.

 

Przede wszystkim jednak serwuje świetne tematy. Najważniejszy z nich przewija się regularnie przez całą ścieżkę dźwiękową i nie sposób go przegapić. Jego najpełniejsza prezentacja pojawia się w nieobecnym w obrazie „Symphony in Oh”. Utwór zwraca uwagę ujmującą prostotą, bezlitosną chwytliwością. Nie umkną przed nim nawet ci, którym nie przypadnie do gustu. Wszystko to zostało świadomie utrzymane w lekko kiczowatej oprawie popowych smyczków, miękkiej perkusji i zabawnych, elektronicznych brzmień.

 

lorne-5155831-1590001204Choć Balfe z wariacji „Symphony in Oh” korzysta bardzo często, nie przynudza. Utwór składa się z dwóch motywów, które można stosować naprzemiennie. Obydwa są też na tyle elastyczne, że można je ciekawie aranżować w zależności od potrzeb. Pierwszy z nich świetnie służy jako fanfara. Drugi, prostszy, znakomicie wspomaga muzykę akcji. Warto zwrócić uwagę na „Two Fugitives”, gdzie główny temat zostaje przerobiony na przygodową modłę, trochę w stylu „Piratów z Kraibów”.

 

Poza tym muzyka ilustracyjna pojawia się przede wszystkim przy scenach akcji. Wszystko więc zmienia się w niej jak w kalejdoskopie. Co chwilę pojawiają się mikro-temaciki, barwne rozwiązania brzmieniowe, przywołujące w pamięci najlepsze kawałki akcji z „Epoki lodowcowej” Powella. Balfe przygotował też dowcipną perełkę dla efektownej sekwencji obracania wieży Eiffla – „Frolicking in Paris”. Korzysta w nim z obydwu najważniejszych motywów ścieżki, ale dodaje też trzeci, dominujący, w typie żwawego, cyrkowego marszu. Obok „Symphony in Oh” utwór ten stanowi najlepszy kawałek soundtracku.

 

Można marudzić, iż muzyka Balfego jest wtórna i bazuje na nieco kiczowatych rozwiązaniach. „Dom” muzycznie nie ustępuje jednak animowanym przebojom pokroju „Shreka”. Charakteryzuje go i wyrazistość tematyczna, i techniczna brawura, i brzmieniowa wielobarwność. Doskonale sprawdza się w obrazie, a piosenki oraz utwory instrumentalne wyśmienicie do siebie pasują. Zaskakuje więc nieco, że nie znalazły się na jednym wydaniu. Aby mieć pełen obraz, należy zapoznać się z obydwoma, do czego gorąco namawiam. 

 

Autor recenzji: Jan Bliźniak
  • 1. Towards the Sun – Rihanna
  • 2. Run to Me – Coffe
  • 3. Cannonball - Kiesza
  • 4. As Real as You and Me – Rihanna
  • 5. Red Balloon – Charli XCX
  • 6. Dancing in the Dark – Rihanna
  • 7. Drop That – Jacob Plant
  • 8. Feel the Light – Jennifer Lopez
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...