From the Earth to the Moon
Kompozytor: Michael Kamen, różni wykonawcy
Rok produkcji: 1998
Wytwórnia: Play-Tone / Epic / Sony Music Soundtrax
Czas trwania: 43:12 min.

Ocena redakcji:

 

Złoty Glob i kilka statuetek Emmy dla najlepszej produkcji telewizyjnej to zwieńczenie tej mini-serii dokumentalnej i początek dominacji HBO na małym ekranie. Już w rok później do domowych odbiorników trafia sygnowana tym szyldem „Rodzina Soprano”, a następnie „Kompania braci”, które oblicze współczesnej TV zmieniły na zawsze. Mimo wszystko to właśnie „Z Ziemi na Księżyc” pozostaje pierwszą tak dużą produkcją tej stacji, która wciąż robi duże wrażenie, także pod względem muzycznym.

 

Głównym kompozytorem tej kosmicznej przygody został Michael Kamen, który potem z powodzeniem zajął się wspomnianym „Band of Brothers”. Maestro napisał temat przewodni serii oraz zilustrował trzy z dwunastu jej odcinków: otwierające „Can We Do This?”, „1968” i finałowe „La Voyage Dans La Lune”. Pozostałe dziewięć epizodów rozdzielono między takie tuzy muzyki filmowej, jak Mark Mancina („Apollo One”), Mark Isham („We Have Cleared The Tower” i „For Miles and Miles” wraz z Jeffem Bealem), Brad Fiedel („We Interrupt This Broadcast”), James Newton Howard („Mare Tranquilitatis”) i Marc Shaiman („The Original Wives' Club”). Trzy odcinki przypadły także w udziale mniej znanemu weteranowi srebrnego ekranu, Masonowi Daringowi („Spider”, „That's All There Is” i „Galileo Was Right”). I wszyscy oni spisali się znakomicie, sprawiając, że serial ten naprawdę lśni w sferze dźwiękowej.

 

kamen-9680368-1590000981

Ich muzyki nie znajdziemy jednak na krążku od Sony, podobnie jak i większości kompozycji Kamena. Producenci ograniczyli się jedynie do jego wspaniałych „Main…” i „End Theme”, jakie odpowiednio rozpoczynają i zamykają rzeczony album. To epickie, pełnoorkiestrowe dźwięki, które porywają od pierwszych taktów, rozpalają wyobraźnię i jednoznacznie kojarzą się z serialem. Zamykają się one jednakże tylko w nieco ponad czterech minutach materiału, co dalekie jest od jakiejkolwiek satysfakcji. Co zatem składa się na pozostałe 39 minut?

 

Piosenki. Producenci poszli po linii najmniejszego oporu i wzorem „Apollo 13” – którego niejakim uzupełnieniem jest przecież „From the Earth to the Moon” – wypełnili płytę przebojami z epoki, w jakiej rozgrywają się historyczne wydarzenia. Mamy tu więc całą masę hitów, głównie rock’n’rollowych, które każdy z nas w taki czy inny sposób z pewnością zna. The Byrds, The Who, The Shirelles, Steppenwolf czy Bobby Darin ze swoim „Beyond the Sea” to niekwestionowane legendy amerykańskiej sceny muzycznej. Problem w tym, że to klasyki mocno ograne, które co prawda pojawiają się w poszczególnych odcinkach (tracklista nie zawiera zresztą całego wykorzystanego materiału źródłowego), ale zdecydowanie ustępują oryginalnej ilustracji, na fragmenty której każdy sięgający po ten krążek z pewnością liczył.

 

Nic więc dziwnego, że soundtrack od Sony dla wielu melomanów, w tym niżej podpisanego, okazał się sromotnym rozczarowaniem, o jakim trudno zapomnieć. Osobiście wciąż liczę, że przy tak prężnie działającym rynku wydań specjalnych, limitowanych i rozszerzonych, w końcu ktoś połasi się o wypuszczenie kompletnej ścieżki dźwiękowej z kończącego właśnie 16 lat, niebagalnego serialu o podboju kosmosu. Póki co, opisaną tu pozycję polecam… omijać szerokim łukiem po orbicie.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
  • 1. From the Earth to the Moon Main Theme – Michael Kamen
  • 2. Eight Miles High – The Byrds
  • 3. Season of the Witch – Donovan
  • 4. The Magic Bus – The Who
  • 5. Rescue Me – Fontella Bass
  • 6. Did you ever have to make up your Mind? – Lovin' Spoonful
  • 7. Sugar, Sugar – The Archies
  • 8. Whipping Post – The Allman Brothers Band
  • 9. Sookie, Sookie – Steppenwolf
  • 10. Mustang Sally – Wilson Pickett
  • 11. Boys – The Shirelles
  • 12. Sh-Boom – The Chords
  • 13. Beyond the Sea – Bobby Darin
  • 14. From the Earth to the Moon End Theme – Michael Kamen
2
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

2 komentarze

  1. jacek

    Ze średniej na wrażeniometrze zdecydowanie nie wychodzi 2 😉

    Odpowiedz
  2. Mefisto

    Ocena główna nigdy nie jest i nie była średnią z wrażeniometru

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Asian X.T.C

Asian X.T.C

Rocznie na całym świecie powstaje mnóstwo filmów i nie mniej ścieżek dźwiękowych jest wydawanych na płytach. Zapoznawanie się z nimi wszystkimi jest z oczywistych powodów niemożliwe, dlatego nikt tak naprawdę nie wie ile arcydzieł i naprawdę świetnych ścieżek...

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...