Cars 3 – score
Kompozytor: Randy Newman
Rok produkcji: 2017
Wytwórnia: Walt Disney Records
Czas trwania: 50:11 min.

Ocena redakcji:

Auta 3

„…klasyczny Randy Newman…”

Pamiętacie jeszcze Zygzaka McQueena? „Auta” może nie należą do najpopularniejszych serii Pixara, ale ich ostatnia część zrobiła na mnie największe wrażenie. W niej to nasz niedościgniony mistrz kierownicy mierzy się z przemijaniem oraz musi zadać sobie pytanie: ścigać się dalej czy przejść na emeryturę? To jeden z bardziej refleksyjnych filmów Pixara, mocno czerpiący z konwencji kina sportowego, choć nie pozbawiony odrobiny humoru. Po dziwnej, quasi-szpiegowskiej „dwójce” niejako wracamy do korzeni i to było dobre posunięcie.

r_newman-7775933-1590001014Innym, równie udanym ruchem, był powrót do serii Randy’ego Newmana. Maestro pracował przy pierwszej części „Aut”, a także przy cyklu „Toy Story”. Nie była to zaskakująca decyzja, bo Newman ma spore doświadczenie przy pisaniu muzyki do filmów animowanych. Najczęściej te prace były okraszane piosenkami pisanymi i śpiewanymi przez kompozytora albo wykorzystanymi w filmie. Tutaj soundtrack został wydany osobno, a ja opisuję tylko score, który brzmi bardzo znajomo.

Trzecia część „Aut” mocno czerpie z tzw. Americany i jest rozpisana na dużą orkiestrę (111 osób), wspieraną przez aranżacyjne pomysły Dona Davisa. Brzmi to prosto, a kompozytor bardziej opisuje konkretne sceny i wydarzenia niż pisze tematy pod poszczególne postacie. Jako takiej bazy tematycznej tu nie ma. Ale i typowego dla tego twórcy mickey-mousingu też nie za wiele. Za to dużo muzyki akcji – w końcu to film o wyścigach.

I ten ostatni element jest zdominowany przez niemal agresywne wejścia dęciaków, kotłów i perkusji, co czuć od mrocznego „Storm’s Winning Streak”, myśl którego kontynuuje bardziej nerwowe „When All Your Friends Are Gone…” z gwałtownie urwanym finałem. To jednak jest tylko rozgrzewka, co podkreśla niby walczyk „McQueen’s Wild Ride” z rozpędzającą się drugą połową oraz niemal marszowe „Fireball Beach” z krótkimi momentami ciszy.

Maestro nie boi się też sięgać po bardziej wyciszające momenty, ocierające się o nostalgię czy sentymentalizm. Wtedy dominują skrzypce z dęciakami (smutne „Doc’s Painful Demise”, lekko melancholijne „Biggest Brand in History” czy ciepłe „Letters About You”), przewijają się czasem flety („Mater of the Horn”) albo akustyczna gitara (początek „A Career on the Wall…”). Newman potrafi również wkroczyć w mniej oczywiste rewiry, jak w bluesowym „If This Track Could Talk” czy dodając hawajską gitarę w „Fireball Beach”.

Najlepsze oraz najintensywniejsze dostajemy jednak na sam koniec, czyli podczas finału i decydującego wyścigu. Początkiem tej jazdy jest „Smokey Starts Training…”, w którym buzujący action score z mocnym arsenałem instrumentów (dęciaki, werble, szybkie smyczki) zahacza czasem o styl Americany. Równie dynamiczne jest krótkie „Starting Dead List” z wyczekującymi na eksplozję strzałami dęciaków oraz rozpędzonym solo skrzypiec, jakby żywcem wziętym od Billa Contiego; a także bardzo intensywne „Flashback & Pit Stop” w duecie z „Through the Pack”. Niejakim zwieńczeniem całego dzieła są fanfary o nazwie „Victory Line”.

 

W zasadzie nowe „Auta” to niemal klasyczny Randy Newman. Bywa delikatny i sentymentalny, nie boi się korzystać z mickey-mousingu, ale odpowiednio dawkuje jego ilość. Kiedy trzeba podkręcić akcję, wrzuca gaz do dechy. Muzyka ta może wydawać się brzmieniowo bardzo niedzisiejsza, zaś brak jakiegoś mocnego tematu jest odczuwalny, ale trudno odmówić jej uroku. Za wszystkie emocjonalne fragmenty daję naciąganą czwórkę, bo Randy – jak Zygzak – może i jest stary, ale nadal jary.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • Storm’s Winning Streak
 • When All Your Friends Are Gone / Crash
 • Doc’s Painful Demise
 • Mater of the Horn
 • Sistine Chapel on Wheels
 • Temple of Rust-eze
 • A Career on a Wall / Electronic Suit
 • Drip Pan
 • McQueen’s Wild Ride
 • Biggest Brand in Racing
 • Fireball Beach
 • Pull Over, Now! / Cruz’s Racing Dreams
 • 1.2%
 • If This Track Could Talk
 • Letters About You
 • Smokey Starts Training / A Blaze of Glory
 • Starting Dead Last
 • Flashback & Pit Stop
 • Through the Pack
 • Victory Lane
 • The Fabulous Lightning McQueen
4
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...