Znamy zwycięzcę FMF Young Talent Award 2021!

Aktualności

W tym roku wybór najlepszego utworu okazał się sporym wyzwaniem dla jurorów. Po intensywnych naradach dziewiątą edycję międzynarodowego konkursu dla młodych twórców muzyki filmowej wygrał Yeakun Yoo z Korei Południowej, który na co dzień studiuje kompozycję na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) oraz tworzy muzykę do gier komputerowych, filmów i produkcji telewizyjnych w Korei i Los Angeles.

 

 

Decyzją jury konkursu drugie miejsce zajął włoski twórca Francesco Berta, natomiast trzecie – pochodząca z Grecji Nicoletta Nomicou. Uczestnicy zmierzyli się po raz kolejny z popularną produkcją Netflixa. Ich zadaniem było stworzenie kompozycji do fragmentu odcinka z pierwszego sezonu serialu Wiedźmin.

 

Scena, którą wybraliśmy tym razem, stanowiła prawdziwe wyzwanie dla młodych twórców, zwłaszcza że nie mogli liczyć na wsparcie reżysera. Fragment nie sugerował żadnej muzyki, liczyły się więc intuicja i wrażliwość, które często są pomijane lub niedostatecznie doceniane, a niezbędne w tym zawodzie – powiedział przewodniczący jury Richard Bellis, kompozytor, edukator, laureat nagrody Emmy oraz członek zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP).

 

W składzie oceniającym prace konkursowe znaleźli się również: Natalie Baartz (wiceprezes ds. kreatywnych, filmu, telewizji i mediów wizualnych w BMI), Sonya Belousova i Giona Ostinelli (kompozytorzy, twórcy oryginalnej ścieżki dźwiękowej do serialu Wiedźmin), Alex Garcia Lopez (reżyser trzeciego i czwartego odcinka pierwszego sezonu serialu Wiedźmin), Mateusz Bień (kompozytor, realizator dźwięku, autor oprogramowania, pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie), Robert Piaskowski (dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie), Arkadiusz Reikowski (kompozytor, współtwórca ścieżki dźwiękowej do gry The Medium), Michael Todd (dyrektor ds. muzyki filmowej i telewizyjnej w Amerykańskim Stowarzyszeniu Kompozytorów, Autorów i Wydawców ASCAP), Magdalena Wojewoda-Mleczko (dyrektor muzyczny radia RMF Classic – współorganizatora Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie).

 

Głównym celem konkursu FMF Young Talent Award jest wyłonienie uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia i zaprezentowanie ich dokonań szerokiej publiczności, a także przedstawicielom światowej branży filmowej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Matthijs Kieboom (2013), Jan Sanejko (2014), Antonio Di Iorio (2015), Joep Sporck (2016), Paweł Górniak (2017), Marco Valerio Antonini (2018), Hubert Walkowski (2019) i Henrik Lindström (2020). Zwycięską kompozycję tegorocznej edycji usłyszymy podczas sobotniej Gali FMF, która rozpocznie się o godz. 21.00 w parku Jordana. Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.

 

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: