Ludwig Göransson z Oscarem za muzykę do Oppenheimera

Aktualności

Ludwig Göransson w niedzielę wieczorem zdobył Oscara za muzykę do filmu „Oppenheimer”. To jego drugie zwycięstwo w karierze w kategorii najlepsza ścieżka dźwiękowa. Oscar kończy świetną passę 39-letniego szwedzkiego kompozytora, który za muzykę do filmu Christophera Nolana zdobył już nagrody Grammy, Złoty Glob, BAFTA, Critics Choice oraz Society of Composers & Lyricists.

Göransson zdobył już Oscara za oryginalną muzykę do filmu „Czarna Pantera” z 2018 roku. Ma także dwie nagrody Emmy za muzykę do filmu „The Mandalorian”, kolejną nominację do Oscara za piosenkę z filmu „Czarna Pantera: Wakanda Forever” z 2022 r. oraz trzy kolejne nagrody Grammy za „Czarną Panterę” i współpracę z Childish Gambino jako autora piosenek i producenta.

Oscar Göranssona był jednym z siedmiu zdobytych w minioną niedzielę przez „Oppenheimera”. Na podium podziękował reżyserowi Nolanowi za jego początkowy pomysł wykorzystania skrzypiec jako głównego instrumentu w ścieżce dźwiękowej, co zarówno „nadało filmowi naprawdę miły ton”, jak i umożliwiło mu bliską współpracę z żoną, skrzypaczką Sereną Göransson, podczas tworzenia muzyki.

Göransson podziękował także swoim rodzicom, „za to, że gdy dorastałem, dali mi gitary i automaty perkusyjne zamiast gier wideo”. Kilka minut później za kulisami podziękował Cillianowi Murphy’emu „za jego hipnotyzujące spojrzenie”.

Źródło: Variety

Autor: Łukasz Waligórski

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.