zmarł John Cacavas

Aktualności

""Niestety, kolejny kompozytor nas opuścił. Tym razem, w wieku 83 lat odszedł John Cacavas – znany z ilustracji do wielu słynnych seriali amerykańskich, jak "Colombo", "Kojak", "Hawaii Five-O", "Murder, She Wrote", czy też "Matlock". Zilustrował też dużo filmów telewizyjnych, w tym kilka kolejnych sequeli "Parszywej dwunastki". Urodzonego w sierpniu 1930 r. w Południowej Dakocie kompozytora kino zapamięta natomiast z opraw do popularnych swego czasu widowisk katastroficznych: "Airport 1975" i "Airport ’77", a także horroru z Christopherem Lee i Peterem Cushingiem, "Horror Express". Poza tym maestro często gościnnie dyrygował jednymi z najznamienitszych orkiestr świata, jak Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra z Radio City Hall Music i Filharmonia Praska, a także the Beverly Hills Pops, której był stałym współpracownikiem. Dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy i tylko jedna statuetka ASCAP, to skromne podsumowanie dorobku.

 

Poza kinem napisał m.in. piosenkę do jednej z części popularnej serii gier, "Grand Theft Auto: Liberty City Stories" oraz utwór "Flute Poem", jaki posłużył za podstawę reklamy społecznej dot. dzikiej przyrody Kanady. Całkiem niedawno wydał też autobiografię, zatytułowaną "It's More than Do-Re-Mi: My Life in Music". Cacavas był też przewodniczącym Amerykańskiej Gildii Kompozytorów i członkiem ASCAP's Board of Review oraz… wprawnym kucharzem i malarzem. Pozostawił po sobie trójkę dzieci i tyleż prawnuków.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.