Video Games Music Gala: nowy konkurs FMF!

Aktualności

Video Games Music Gala: nowy konkurs FMF!

World of Warcraft w TAURON Arenie Kraków

w wykonaniu fanów muzyki do gier

 

""

 

Irlandzka kompozytorka i dyrygentka Eímear Noone, jedna z autorek muzyki do słynnej gry World of Warcraft oraz dyrygentka większości projektów studia Blizzard, będzie gościem specjalnym Video Games Music Gala podczas 11. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Artystka zadyryguje utworami ze swojej najsłynniejszej ścieżki dźwiękowej, a do wykonania – poza Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Chórem Pro Musica Mundi – zaprosi fanów swojej twórczości, wyłonionych w nowym konkursie pt. Be a Part of FMF Reality 2018.

 

Video Games Music Gala, zaplanowana na sobotni wieczór 2 czerwca 2018 roku, będzie kulminacyjnym punktem tegorocznego FMF. „To rodzaj niszy, która wzbudza coraz większe zainteresowanie naszej publiczności. Koncerty muzyki do gier, które proponowaliśmy do tej pory, cieszyły się ogromnym powodzeniem, dlatego teraz postanowiliśmy zorganizować wydarzenie na wielką skalę, z kultowymi nazwiskami i topowymi tytułami gier” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny festiwalu. W programie znajdą się zatem takie przeboje, jak Medal of Honor Michaela Giacchino czy Batman Arkham Chrisa Drake’a, a laureat Oscara Elliot Goldenthal przywiezie utwór inspirowany jego muzyką do filmu Final Fantasy, skomponowany specjalnie dla słuchaczy FMF. Swój udział w gali zapowiedziały gwiazdy muzyki do gier – do Krakowa przyjadą m.in. Jesper Kyd (Assassin’s CreedHitman), Austin Wintory (JourneyBanner Saga) i Chris Drake (Batman ArkhamInjustice I 
II).

 

Na scenie TAURON Areny Kraków wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Pro Musica Mundi – całość poprowadzi maestro Ludwig Wicki, związany z festiwalem od początku jego istnienia. „Współpracuję z FMF od jedenastu lat, ale dotychczas prowadziłem przede wszystkim symultaniczne pokazy filmów. Video Games Music Gala to spektakularna impreza i wielkie wyzwanie, na które czekam z wielką ekscytacją” – mówi szwajcarski dyrygent. Obok Wickiego na dyrygenckim podium stanie także irlandzka kompozytorka Eímear Noone, autorka ścieżki dźwiękowej do kultowej już gry amerykańskiej firmy Bizzard Entertainment: World of Warcraft: Warlords of Draenor.

 

Eímear Noone jest docenianą i wielokrotnie nagradzaną kompozytorką i dyrygentką muzyki do gier. W jej dorobku – poza World of Warcraft – znajdują się takie tytuły, jak Starcraft IIThe Legend of Zelda czy Diablo III. W 2014 roku została uhonorowana nagrodą Hollywood Music in Media za najlepszą ścieżkę dźwiękową do gry video. Jak sama mówi, tworzeniem muzyki do gier zajęła się przez przypadek: „Jestem klasycznie wykształconym muzykiem, z wielką miłością do orkiestry i muzyki wokalno-instrumentalnej. Kiedyś uczestniczyłam w chóralnej aranżacji do Metal Gear Solid, nie wiedząc nawet, że to gra. A potem była przygoda z World of Warcraft. Weszłam do studia, spojrzałam w monitory i pomyślałam: Boże! To jest niesamowite! To mnie dosłownie oszołomiło” – mówiła Eímear Noone w rozmowie z Frankiem Whelanem, na dwa miesiące przed rozpoczęciem pierwszej edycji International Games Music Festival w Dublinie. W kwietniu 2015 roku, już w trakcie festiwalu, „irlandzka królowa muzyki do gier” – jak określają Noone rodzime media – zrealizowała precedensowy projekt polegający na stworzeniu międzynarodowej orkiestry, wykonującej jej kompozycje w swoich domach. Noone zadyrygowała wówczas przeszło stuosobową orkiestrą zgromadzoną na scenie oraz muzykami „domowymi”, których partie zarejestrowane zostały w zmontowanych materiałach video.

 

""

 

W czerwcu tego roku do międzynarodowego składu orkiestry będą mieli szansę dołączyć także polscy fani muzyki do gier, wyłonieni w drodze nowego, niezwykłego konkursu Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie: Be a Part of FMF Reality. Zadaniem uczestników będzie wykonanie i nagranie (domowym sposobem) jednej z partii utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej World of Warcraft: Warlords of DraenorMalachAngel Messenger. Na stronie internetowej festiwalu wkrótce pojawią się materiały nutowe do wykorzystania w konkursie, z przeznaczeniem na instrumenty orkiestrowe (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, obój, rożek angielski, fagot, trąbka, róg, puzon, puzon basowy, tuba, fortepian, harfa, kotły, multi-perkusja) oraz głosy chóralne (sopran, alt, tenor, bas). Każdy kandydat będzie mógł wysłać maksymalnie trzy zgłoszenia. Nabór prac potrwa od 1 lutego do 31 marca 2018 roku – zgłoszenia należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres: fmfreality@fmf.fm.

 

Utwory konkursowe ocenią Eímear Noone i jej mąż, producent i kompozytor muzyki do gier, dokumentów i zwiastunów filmowych, nominowany m.in. do nagrody Emmy: Craig Stuart Garfinkle. Trzech laureatów Be a Part of FMF Reality poznamy na początku maja 2018 roku, a zwycięskie wykonania zostaną odtworzone 2 czerwca w krakowskiej TAURON Arenie, podczas uroczystego koncertu Video Games Music Gala.

 

Przypominamy, że 11. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 29 maja i potrwa do 5 czerwca 2018. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Więcej na: www.fmf.fm

 
#ilovefmf

#allisfilmmusic

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są:

Miasto KrakówKrakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.