Oscarowy remanent

Aktualności

 

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli organizacja odpowiedzialna za przyznawanie najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu, a więc Oscarów, wprowadziła ostatnio skromne zmiany w swych nieskromnych progach. Pierwszą jest korekta w regulaminie odnośnie rozpatrywania nominacji w kategorii Najlepsza piosenka. Szacowne gremium postanowiło, iż od przyszłego roku współautorów danego utworu może być co najwyżej trzech, przy czym kandydatura piosenki z większą ilością twórców będzie rozpatrywana jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Jest to rozszerzenie obowiązującej dotąd zasady, wedle której akceptowano jedynie dwóch autorów na daną piosenkę, a obecność trzeciego brano pod uwagę jedynie wtedy, gdy okazał się on równorzędnym i niezbędnym w procesie twórczym kontrybutorem, bez którego utwór by nie powstał.

 

Oprócz tego Akademia wprodziła także drobne zmiany w kategoriach: Najlepszy film nieanglojęzyczny, charakteryzacja i efekty wizualne. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy na oficjalną stronę AMPAAS.

 

Drugą nowinką nie są już zmiany per se, lecz rozszerzenie liczby członków Akademii. Do dołączenia do tej zacnej organizacji zaproszonych zostało 176 filmowców, którzy w taki czy inny sposób przysłużyli się w ostatnim czasie kinu. Wśród zaproszonych jest pięciu kompozytorów – Alberto Iglesias (nominowany niedawno za zeszłorocznego „Tinker Tailor Soldier Spy”), Ryuichi Sakamoto (autor słynnego „Ostatniego cesarza”, za którego zresztą otrzymał Oscara wespół z Davidem Byrne i Cong Su), Ludovic Bource (odpowiedzialny za oprawę oscarowego „Artysty”), Theodore Shapiro (autor wielu komediowych ilustracji, ostatnio m.in. „Tropic Thunder” i tegoroczni „Piraci!”) oraz Conrad Pope (słynny orkiestrator, a także twórca muzyki do „Mój tydzień z Marilyn”, który także startował w lutym br. do oscarowego wyścigu). Gratulujemy!

Pełna lista zaproszonych TUTAJ.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: