Największa w Polsce uroczysta konferencja z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy

Aktualności

Największa w Polsce uroczysta konferencja z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy

Konteksty bogatej twórczości Andrzeja Wajdy zaprezentowane podczas ogólnopolskiej dwudniowej konferencji naukowej

 

W dniach 5-6 czerwca w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja naukowa organizowana z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy. Na uczestników czeka spotkanie z Mistrzem, wykłady laudacyjne oraz spotkania z najwybitniejszymi polskimi wykładowcami. Prelegentami wydarzenia będą m.in.: prof. Tadeusz Lubelski, prof. Andrzej Chwalba, prof. Jacek Purchla oraz prof. Jacek Popiel. Organizatorami konferencji są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Uniwersytet Jagielloński oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a partnerami: Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Międzynarodowe Centrum Kultury i Filmoteka Narodowa.

 

""

 

„Kraków konsekwentnie idzie mocno w stronę filmu”. – mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Helbin – „Jestem pewna, że nadchodząca sesja naukowa będzie orzeźwiającym źródłem inspiracji oraz idealną okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania wieloaspektowej, ponadczasowej twórczości Mistrza. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. 7 lat, 35 filmów, 77 nagród i wyróżnień i aż 73 nominacje, te liczby mówią same za siebie. Jesteśmy pionierami na rynku i wiemy jak wykorzystać filmowy potencjał stolicy Małopolski. Mamy ludzi, mamy możliwości i wiedzę na temat produkcji filmowych, dlatego jestem przekonana, że Kraków w czerwcu ponownie przypomni o swojej mocnej pozycji w międzynarodowym środowisku filmowym.”

 

Uroczysta sesja naukowa uświetnia obchody dziewięćdziesiątych urodzin wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy. Merytoryczny nadzór nad wydarzeniem sprawować będzie profesor Tadeusz Lubelski. W trakcie sesji  zostaną zaprezentowane wielorakie konteksty bogatej twórczości Andrzeja Wajdy. 

 

„Andrzej Wajda po wojnie studiował malarstwo w Krakowskiej ASP, chciał początkowo zostać malarzem, a zrezygnował z malarstwa, jak sam wspomina, pod wpływem Andrzeja Wróblewskiego: „…wezwany w 1949 roku przez Andrzeja do jego pierwszego „Rozstrzelania” wiedziałem już, że to, co chciałem, co więcej – co pragnąłem namalować, już istnieje i nie zostanie nigdy w polskiej sztuce lepiej wyrażone.” Jednak Wajda nigdy malarzem być nie przestał. Świadczy o tym wybitnie malarski charakter jego filmów oraz stała obecność szkicu, kolorowanego rysunku w jego metodzie twórczej i w życiu prywatnym.” – mówi Dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Bogna Dziechciaruk – Maj.

 

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy spotkają się z Andrzejem Wajdą i wezmą udział w specjalnym oprowadzaniu kuratorskim po wystawie jego szkiców, która do 31 sierpnia jest prezentowana w Muzeum Manggha. Kuratorką wystawy jest Anna Król. Zebrani wysłuchają wykładów i analiz filmoznawczych zaprezentowanych przez wybitnych specjalistów z całego kraju. Tematyczne wykłady związane z Mistrzem wygłoszą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Joanna Walaszek, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski oraz prof. dr hab. Jacek Purchla.

 

Drugi dzień konferencji zostanie podzielony na cztery tematyczne panele: „Filmy Andrzeja Wajdy i historia”, „Andrzej Wajda, reżyser teatralnych wydarzeń”, czy „Andrzej Wajda w przestrzeni wizualnej”. Wśród poruszonych wątków pojawią się m.in.: „Reprezentacja historii w trylogii Człowiek z marmuru – Człowiek z żelaza – Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Ciało w filmach Andrzeja Wajdy”, „Teatr śmierci Kantora i Wajdy” oraz „Bogini niecenzuralna. Transgresje figury Polonii w wyobraźni wizualnej Andrzeja Wajdy”. Dwudniowe spotkanie środowiska akademickiego i filmowego będzie bogate nie tylko w możliwości nawiązania współpracy ze specjalistami, ale również nawiązania kontaktów z osobami zainteresowanymi filmem.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja online na stronie: www.konferencjawajda90.pl rozpocznie się w poniedziałek (23 maja). Liczba uczestników jest ograniczona.

 

Organizatorami konferencji są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Uniwersytet Jagielloński – Katedra Historii Filmu Polskiego Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a partnerami: Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Międzynarodowe Centrum Kultury i  Filmoteka Narodowa. 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: