Muzyka z „Gry o tron”. Prezentujemy ostatnią suitę z Międzynarodowej Gali Seriali.

Aktualności

Dźwięki Westeros w TAURON Arenie Kraków — muzyka Ramina Djawadiego z „Gry o tron”

 

Piękny, dynamiczny i błyskawicznie wpadający w ucho wiolonczelowy temat czołówki „Gry o tron”, kultowego już serialu stacji HBO opartego na „Sadze lodu i ognia” Geroge’a R. R. Martina, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów współczesnej telewizji. Na specjalne zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej i Varèse Sarabande kompozytor Ramin Djawadi skomponował suitę z tematami ze wszystkich dotychczas wyemitowanych sezonów serialu, która zabrzmiała w TAURON Arenie Kraków podczas Międzynarodowej Gali Seriali.

 

Twórcy „Gry o tron” od początku potraktowali temat muzyki bardzo poważnie i chcieli nadać serii swego rodzaju wyróżniającą się muzyczną tożsamość. Pierwotnie ścieżkę dźwiękową miał skomponować inny gość 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, zdobywca Oscara za muzykę do „Zakochanego Szekspira” (1998) Stephen Warbeck, ale zrezygnował kilka tygodni przed rozpoczęciem projektu. Zadanie to powierzono więc Raminowi Djawadiemu, twórcy muzyki do takich kinowych hitów jak „Iron Man” (2008) czy „Pacific Rim” (2013), który wywiązał się z niego znakomicie.

 

Ścieżka dźwiękowa do „Gry o tron” przeważnie nie przypomina soundtracków z innych produkcji gatunku historycznego fantasy. Djawadi nie stosuje tak popularnych w tym gatunku fletów, lutni, mandolin czy wokaliz sopranowych, a mimo to tak współczesna w brzmieniu muzyka znakomicie komponuje się z pełną niezliczonych postaci i skomplikowanych wątków akcją serialu.

 

Przypomnijmy sobie, jak podczas Międzynarodowej Gali Seriali w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zabrzmiało światowe prawykonanie suity Ramina Djawadiego z motywami i tematami z telewizyjnego megahitu HBO. Utwór wykonali Tina Guo, orkiestra Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarro.

 

 

To już ostatni film z Międzynarodowej Gali Seriali, ale to nie koniec niespodzianek. Szczegóły już wkrótce na stronie internetowej i fanpage’u Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Śledźcie nasze profile.

 

Koncert Międzynarodowa Gala Seriali był organizowany we współpracy z HBO Polska i Varѐse Sarabande. 
Fragmenty filmowe The Knick dzięki uprzejmości HBO Polska.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.