Muzyka KORTEZA w nowym filmie Pawła Deląga pt. Pani Basia

Aktualności

Jutro przyjdzie nowy dzień… nigdy nie wiemy co on nam przyniesie,
a to co dziś miało dla nas znaczenie jutro zamienia się w pył! 
– Pani Basia.

Kortez obdarzony głębokim głosem wokalista, uznany przez krytyków za jednego z najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia, użyczył ostatnio muzyki do nowego filmu Pawła Deląga pt. „Pani Basia”. Film jest krótkometrażowym dokumentem i nagłaśnia tematykę fatalnego stanu powietrza w Polsce. Wśród kawałków Korteza w filmie usłyszymy m.in. utwór z płyty Bumerang pt. „Od dawna już wiem”:

Niedawno film miał zaszczyt otworzyć 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie. Od 11 maja będzie go można zobaczyć na Canal+ oraz Onet VOD.

Opis fabuły:

„Pani Basia” to poruszająca opowieść która w jakiś sposób może dotyczyć każdego z nas a z całą wręcz pewnością dotyczy 50 000 osób (rocznie) które umierają w Polsce na skutek chorób spowodowanych fatalnym stanem powietrza. Film to historia mieszkającej przez całe życie w Krakowie emerytowanej nauczycielki, zmagającej się z chorobą nowotworową wywołaną smogiem. W tym krótkometrażowym 30 minutowym materiale pada wiele ważnych pytań: Czy tylko my sami w 100% jesteśmy kowalami własnego losu? Jak to możliwe że ktoś kto nigdy nie palił papierosów ma płuca nałogowego palacza który wypalał po 3 paczki papierosów dziennie? Czy w chwili kiedy zmagamy się ze śmiertelną chorobą, system opieki zdrowotnej w Polsce może w jakiś realny sposób pomóc swoim obywatelom? Czy jesteśmy pozostawieni samym sobie?

„Pani Basia” to opowieść o człowieku — który mimo rozgrywającego się na pierwszym planie osobistego dramatu stara się zostawić widza z czymś więcej niż tylko rozpaczą. Pomimo wielkiej tragedii bohaterki film ten paradoksalnie jest pochwałą życia:

Pragnę pozostawić po obejrzeniu filmu widza z przekonaniem że: każde życie jest cenne, los każdego człowieka jest ważny, a ofiary nie są tylko numerami w tabelach statystycznych. W chorobie, w ciężkiej chwili chodzi o godność pacjenta, pamiętajmy, że każdy z nas wcześniej czy później może właśnie takiej pomocy potrzebować – reżyser, Paweł Deląg.

„Pani Basia” powstawała w dobrej atmosferze, czułem zaangażowanie całego zespołu produkcyjno-realizatorskiego choć nie było łatwo:) porzeczka była wysoko zawieszona plan pracy był napięty, ale udało się zrealizować 30 minut filmu w dwa dni zdjęciowe. Po trzech dniach film był praktycznie już zmontowany. Bardzo jestem wdzięczny za piękną muzykę którą skomponował Kortez oraz za to że użyczył nam utwór „Od dawna już wiem” oraz wszystkim członkom ekipy za ich świetną pracę a przede wszystkim za zaangażowanie.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.