Laureaci Transatlantyk Film Music Competition na srebrnym ekranie

Aktualności

"Kilka pytań o słyszenie świata" to pierwszy w Polsce niezależny pełnometrażowy dokument poświęcony młodym kompozytorom muzyki współczesnej i filmowej. Bohaterami filmu są: Tomasz Opałka, Paweł Przezwański, Paweł Pudło i Kamil Staszowski. Mimo że ścieżka artystyczna każdego z bohaterów filmu jest różna, sporo ich ze sobą łączy. Przede wszystkim są to twórcy z niebywałymi, jak na swój młody wiek, osiągnięciami. Różne oblicza muzyki współczesnej, różne twórcze osobowości, młodzi twórcy i ich słyszenie współczesnego świata, o którym za pośrednictwem dźwięków opowiadają w swojej muzyce.

 

Do fragmentów nagrań stworzono specjalne filmowe impresje wykorzystujące panoramiczne ujęcia nowoczesnego centrum Warszawy, którego obserwacja stanowi paralelę do muzycznej opowieści. Dzięki temu obraz stanowi swoisty portret muzyki naszych czasów – tworzonej przez ludzi, którzy niejednokrotnie postawili wszystko na jedną kartę, by konsekwentnie realizować swoje twórcze marzenia i służyć ludziom poprzez sztukę.

 

Film jest częścią powstającego cyklu "Portrety kompozytorów”, mającego na celu dokumentację i promocję polskiej muzyki współczesnej i filmowej. Projekt został objęty patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury. Maja Baczyńska Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Uczestniczka Programu Dokumentalnego DOK PRO 2013/2014 w Wajda School. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwa im. Mariana Sawy i zastępca redaktor naczelnej w magazynie muzycznym „Presto. Prosto o muzyce klasycznej”, prowadzi także działalność pedagogiczną i koncertową. Laureatka nagród poetyckich (m.in.finalistka projektu „Połów Literacki”, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare”, nagroda dyrektora artystycznego za autorski monodram synkretyczny „Dziwnotwór”). Autorka kilku etiud filmowych oraz filmu dokumentalnego „Miła, padnij!”. Od 2009 roku realizuje cykl filmów dokumentalnych „Portrety kompozytorów” (m.in. krótkometrażowy dokument „Wieczne nastroje” z 2009) promujący i dokumentujący polską muzykę współczesną i filmową, a w szczególności utwory młodych wyróżniających się twórców wykonywane przez utalentowanych młodych wykonawców. W 2013 roku założyła niezależną grupę filmową MUDO Music Documentaries, złożoną ze studentów i absolwentów uczelni filmowych i muzycznych z kilku miast Polski. Wraz z MUDO Music Documentaries współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem #Art oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Zrealizowała pierwszy w Polsce niezależny pełnometrażowy film dokumentalny o młodych kompozytorach muzyki współczesnej i filmowej – „Kilka pytań o słyszenie świata”.

 


Kilka pytań o słyszenie świata

Dokument

Reżyseria: Maja Baczyńska
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 72 min

 

9 sierpnia: 17:30 Multikino 51

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.