Forum Audiowizualne FMF – spotkania z mistrzami kina i muzyki

Aktualności

Forum Audiowizualne FMF – spotkania z mistrzami kina i muzyki

Nieodłącznym elementem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie od 2013 roku jest Forum Audiowizualne FMF. Bezpośredni kontakt początkujących twórców z mistrzami gatunku i wymiana doświadczeń to główny cel spotkań w ramach Forum. Przedstawiciele światowego kina i eksperci podzielą się swoją wiedzą i opowiedzą o ważnych aspektach związków muzyki i filmu.

Podczas tegorocznych spotkań w Pałacu Potockich będzie oczywiście okazja do spotkania z głównym festiwalowym gościem – Johnem Powellem, ale porozmawiamy też o twórczości Jerzego Skolimowskiego czy Zygmunta Koniecznego.

Zapraszamy również na inne panele, podczas których pojawią się twórcy filmu Ciemno, prawie noc, hiszpańskiej produkcji Fotograf z Mauthausen, czy obrazu science fiction Everything Will Change.

Podczas Forum zgłębimy różnice w muzyce do filmów dokumentalnych i fabularnych, orkiestracji i aranżacji, podpowiemy jak rozpocząć karierę kompozytora muzyki filmowej, odpowiemy na pytanie o rolę polskich portali o muzyce filmowej w kształtowaniu świadomości na temat tego gatunku muzycznego w naszym kraju, świętujemy również 30-lecie Draculi.

Specjalny panel z warsztatami i prezentacją muzyki przygotowała też Spółdzielnia Muzyczna. Uczestnicy przyjrzą się zagadnieniom zmian estetycznych i technicznych w muzyce filmowej na przykładzie twórczości Jerzego Skolimowskiego.

Część Forum Audiowizualnego FMF to także zamknięte spotkania, warsztaty, sesja nagraniowa i miksowa dla laureatów konkursu FMF Young Talent Award. Pod okiem wybitnych ekspertów branży uczestnicy poznają tajniki kompletnego procesu tworzenia ścieżki dźwiękowej (łącznie z sesją nagraniową), a także zgłębiają zagadnienia związane ze specyfiką muzyki funkcjonalnej w odniesieniu do zasad rynku audiowizualnego i nowych technologii. Ta część odbywa się głównie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zajęcia planowane są między 22 a 25 maja, a w tym roku obok kompozytorów dużą grupę uczestników stanowić będą instrumentaliści (OF FMF), absolwenci akademii muzycznych wyłonieni w ogólnopolskim konkursie. Nagrodą dla nich są warsztaty m.in. z kreowania wizerunku, praca podczas sesji nagraniowej z „klikiem”, zagrają także podczas tegorocznej edycji FMF. Tegoroczne zamknięte warsztaty dla studentów poprowadzą m.in.: Miriam Cutler, Richard Bellis, Anna Proszowska-Sala, Nick Wollage, Hans-Martin Buff, Paweł Małecki, Katia Sochaczewska, Magdalena Piotrowska, Mateusz Bień, Yati Durant.

Zapraszamy na darmowe, otwarte dla publiczności spotkania z kompozytorami i ekspertami z branży. Spotkania odbywają się w Pałacu Potockich między 25 a 29 maja. Dla wszystkich uczestników dostępne będą słuchawki – każde spotkanie zostanie przetłumaczone symultanicznie, odpowiednio na język polski lub angielski.

Szczegółowy program Forum Audiowizualnego FMF poniżej:

ŚRODA, 25.05

14.00-15.00

CIEMNO, PRAWIE NOC – perspektywa twórców
Borys Lankosz, Marcin Stańczyk, Daniel Cichy

 

Prowadzenie: Krzysztof Siwoń

15.30-16.30

LISTEN TO THEM. CHILDREN OF THE NIGHT. WHAT MUSIC THEY MAKE – 30-lecie Draculi z muzyką Wojciecha Kilara

 

Nikiforos Chrysoloras, Pedro Merida, Agata Grabowiecka, Magdalena Warejko

 

CZWARTEK, 26.05

13.00-14.00

MIĘDZY ORKIESTRACJĄ A ARANŻACJĄ
Anna Maria Huszcza, Jan Stokłosa, Stanisław Słowiński, Jan Sanejko

 

prowadzenie: Joanna Broniec

14.30-15.30

THE PHOTOGRAPHER OF MAUTHAUSEN  – meeting with the creators

 

Mar Targarona, Diego Navarro, Pedro Merida, Joaquín Padró

 

Prowadzenie: Gorka Oteiza

16.30-17.45

OTWÓRZ USZY: OD KOMEDY DO MYKIETYNA

 

Spotkanie w ramach cyklu Spółdzielni Muzycznej

PIĄTEK, 27.05

11.30-12.30

EWOLUCJA CZY REWOLUCJA? JAK NA PRZESTRZENI LAT POLSKIE PORTALE INTERNETOWE KSZTAŁTOWAŁŚWIADOMOŚĆ O MUZYCE FILMOWEJ

 

Paweł Stroiński, Adam Krysiński, Andrzej Szachowski, Robert Piaskowski

 

Prowadzenie: Tomasz Goska

13.00-14.00

HOW TO START A CAREER AS A COMPOSER

 

Francesco Berta, George Christopoulos, Yeakun Yoo

14.30-15.30

LA DOLCE VITA

legendarne studio Forum Music Village ogłasza FMF Rome

 

Marco Patrignani, Diego Navarro, Robert Piaskowski

16.00-18.00

THE INTERNATIONAL MEDIA MUSIC AND SOUND ARTS NETWORK IN EDUCATION (FMF EDITION) – spotkanie zamknięte IMMSANE

 

Prowadzenie: Yati Durant

SOBOTA, 28.05

11.30-12.30

JOHN POWELL – MUSIC BEHIND THE SCENES

 

John Powell, Batu Sener, Holly Sedillos

13.00-14.30

HOW IS SCORING A DOCUMENTARY DIFFERENT FROM OTHER SCORING PROJECTS?
Miriam Cutler, Richard Bellis  

14.30-15.30

EVERYTHING WILL CHANGE: HOW TO MAKE A SCIENCE FICTION SCORE AND A MIND BLOWING ALBUM

 

Gary Marlowe, Hans-Martin Buff

16.00-17.30

SŁOWO I MUZYKA W TWÓRCZOŚCI ZYGMUNTA KONIECZNEGO

 

Zygmunt Konieczny, Joanna Słowińska

 

Prowadzenie: Maria Wilczek-Krupa

NIEDZIELA, 29.05

10.00-15.00

LITERACKIE CHWILE – Szkoła Czytania dla dzieci (PL/UKR) – edycja FMF

Organizatorem Forum jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. W realizację wydarzenia zaangażowane są uczelnie wyższe: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, instytucje kulturalne (w tym Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego). Współpracę merytoryczną zapewniają także organizacje zrzeszające twórców (ASCAP, ZAiKS). Zajęcia będą prowadzone m.in. przez kompozytorów, inżynierów dźwięku oraz agentów. Partnerem tegorocznej edycji Forum Audiowizualnego FMF jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic. Partnerem strategicznym FMF jest Kraków Airport, mecenasem FMF – firma Suempol, partnerem głównym FMF – Galeria Krakowska oraz partnerem FMF – Wodociągi Miasta Krakowa.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.