FMF – Młodzi kompozytorzy do dzieła!

Aktualności

Rusza 3. edycja międzynarodowego konkursu – FMF Young Talent Award 2015!

 

Już po raz trzeci najzdolniejsi kompozytorzy filmowi młodego pokolenia zmierzą się w międzynarodowym konkursie FMF Young Talent Award. Zapraszamy twórców muzyki filmowej do rywalizacji o prestiżowy laur i statuetkę. Wśród zgłoszonych kompozycji jury obradujące pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina, dyrektora cenionej katedry Scoring for Motion Pictures & Television na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, wybierze zwycięską suitę, która wykona orkiestra symfoniczna na Międzynarodowej Gali Seriali 30 maja w TAURON Kraków Arenie. Muzyki nagrodzonego kompozytora wysłucha dwunastotysięczna publiczność, w tym goście specjalni z Hollywood. A przed laureatem – prestiż w branży i być może międzynarodowa kariera! Jest zatem o co walczyć! Do dzieła!

 

W poprzednich dwóch edycjach konkursu już blisko 150 kompozytorów z 16 krajów świata mierzyło się z zadaniem skomponowania muzyki ilustracyjnej do filmu. W 2013 roku otrzymali zadanie skomponowania muzyki do czterominutowej etiudy Ciemna strona księżyca autorstwa Marka Gajowskiego, a w 2014 roku komponowali do trailera kultowej gry komputerowej BioShock Infinite  z muzyką oryginalnąGarry’ego Schymana. Tym razem zmierzą się z formą serialową! Zadanie konkursowe polega na skomponowaniu muzyki do fragmentu jednego z odcinków serialu Rodzina Borgiów opowiadającego dzieje jednego z najpotężniejszych rodów renesansowego Rzymu. Scenariusz i reżyseria Neila Jordana (Mona Lisa, Wywiad z wampirem), rozmach realizacji, znakomita scenografia, kostiumy i pierwszorzędna obsada aktorska (m.in. Jeremy Irons) przyniosły tej produkcji międzynarodowy sukces. Nominowana była do trzynastu nagród Emmy, w tym za muzykę Trevora Morrisa, kanadyjskiego kompozytora współpracującego z najlepszymi reżyserami i producentami branży filmowej, między innymi Jerrym Bruckheimerem, Neilem Jordanem, a także Tonym i Ridleyem Scottami. Morris wraca do Krakowa ze światową premierą muzyki do Wikingów, będzie także jednym z jurorów konkursu FMF, dlatego przed kompozytorami nie lada wyzwanie, oceniać będzie ich także utytułowany kompozytor muzyki oryginalnej.

 

Nagrodą główną w konkursie jest statuetka FMF Young Talent Award zaprojektowana przez krakowskiego artystę Stanisława Juszczaka oraz to, co stanowi najwyższą wartość dla młodego twórcy: zwycięska suita wykonana zostanie przez pełną orkiestrę symfoniczną podczas Międzynarodowej Gali Seriali przed dwunastotysięczną publicznością oraz przed najważniejszymi kompozytorami muzyki telewizyjnej z Hollywood i Europy.

 

Konkurs FMF Young Talent Award to cenione wydarzenie branżowe. Tylko w pierwszej edycji konkursu udział wzięło 54 kompozytorów, a jury wyłoniło kompozycję Holendra Matthijsa Kiebooma, wyróżnieni zostali: Antonio Di Iorio (Włochy), Łukasz Pieprzyk i Tomasz Opałka (Polska). W 2014 roku spośród prawie 90 zgłoszeń konkursowych jury nagrodziło Jana Sanejkę, Macieja Dobrowolskiego (Polska) i Joepa Sporcka (Holandia). Obydwaj zwycięzcy Matthijas Kieboom oraz Jan Sanejko pracują obecnie na rynku międzynarodowym. Pracują m.in. z Diego Navarro nad muzyką do najnowszej amerykańsko-hiszpańskiej animacji wytwórni Paramount Pictures Capture The Flag.

 

– Już po pierwszych dwóch edycjach konkursu wiemy, że przed zwycięzcą stoją otwarte drzwi do kariery w branży filmowej.  Siła prestiżu nagrody i autorytet Jury czynią z tej nagrody jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych twórców w branży muzyki  filmowej. Laureat pierwszej edycji Matthijs Kieboom po wykonaniu otrzymał kontrakt od Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów i Wydawców, dziś jest jednym z najwyżej cenionych młodych kompozytorów niderlandzkich, a zeszłoroczny laureat Polak – Jan Sanejko rozwija swoją karierę muzyczną ponieważ na FMF zdobył ważne i cenne kontakty branżowe. Świetnie radzą sobie także Antonio Di Iorio i Tomasz Opałka, w zeszłym roku na FMF z sukcesem zabrzmiało także dzieło Łukasza Pieprzyka Ignition. Duomo – zapewnia Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

 

Laureatom trzech pierwszych miejsc konkursu organizatorzy FMF zapewniają pokrycie kosztów pobytu w Krakowie na czas całego festiwalu, pierwszeństwo udziału w prestiżowych FMF Master Classes i otwarty dostęp do wszystkich wydarzeń i ekspertów branży. Opiekę medialną i promocyjną nad twórczością laureata konkursu roztoczą organizatorzy FMF: radio RMF Classic, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz działająca w jego strukturze Krakow Film Commission.

 

 W 2014 roku po przyznaniu pierwszych nagród okazało się, że pierwsze i drugie miejsce otrzymały osoby, które rok wcześniej brały udział w cyklu FMF Master Classes Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To dla nas wielka satysfakcja, ponieważ okazuje się, że nasze zajęcia przynoszą wymierne efekty dla uczestników — powiedział przewodniczący jury, prof. Daniel Carlin wręczając nagrodę Young Talent Janowi Sanejce podczas ostatniej gali FMF.

 

W międzynarodowym jury oceniającym zgłoszone prace oprócz Daniela Carlina i Trevora Morrisa zasiądą także: Robert Townson — szef największej wytwórni płytowej Varèse Sarabande wydającej muzykę filmową, Michael Todd  Dyrektor ds. Muzyki Filmowej i Telewizyjnej w Amerykańskim Stowarzyszeniu Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP), Doreen Ringer-Ross — Wiceprezydent ds.  Filmu i Telewizji w BMI (Broadcast Music, Inc.), Richard Guérin — konsultant muzyczny Philippa Glassa, Diego Navarro — dyrygent, kompozytor i dyrektor Festiwalu Fimucité na Teneryfie, Paweł Pawlik — zastępca dyrektor programowej RMF Classic oraz Robert Piaskowski — dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na www.fmf.fm. Wypełniony formularz należy wysłać na adresprogramowy@biurofestiwalowe.plNa kompozycje w formie plików mp4 czekamy do 26 kwietnia 2015 roku.  

 

Uwaga: Dostęp do filmu konkursowego uczestnik będzie miał dopiero po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Powodzenia!

 

Cały program główny 8. FMF dostępny jest tutaj.

 

 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.