Antoine Duhamel nie zyje

Aktualności

""Wczoraj świat obiegła kolejna smutna wiadomość ze świata muzyki filmowej – w swoim domu w Val-d’Oise zmarł Antoine Duhamel, ceniony kompozytor, który największą sławę zyskał w czasach francuskiej Nowej Fali, kiedy to pisał muzykę dla takich znakomitości, jak Jean-Luc Godard ("Szalony Piotruś", "Week-End"), François Truffaut ("Skradzione pocałunki", "Małżeństwo") czy, w późniejszym etapie kariery, Bertrand Tavernier ("Śmierć na żywo"). Urodzony w lipcu 1925 roku twórca napisał blisko sto kompozycji na potrzeby kina i telewizji – ostatnią w 2007 r. Pięciokrotnie nominowany był do nagrody Cezara, trzykrotnie do statuetki Goya. W 2002 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za "Przepustkę", dwukrotnie uhonorowano go także na festiwalu w Biarritz. Na swoim koncie miał także dwa skromne występy aktorskie.

 

Najbardziej znany był jednak z komponowania muzyki poważnej, sakralnej i operowej oraz okazjonalnych utworów koncertowych i symfonii, choć napisał także balet, serenady, oratoria, a nawet i requiem. Był założycielem szkoły muzycznej L'École nationale de musique de Villeurbanne, a latach 1954-58 dyrektorem artystycznym wydawnictwa "Les Discophiles français". Duhamel odszedł w otoczeniu rodziny. Miał 89 lat.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: