FMF 2020: Znani kompozytorzy i najlepsza muzyka filmowa

Aktualności

Znani kompozytorzy i najlepsza muzyka filmowa

FMF 2020 już w maju w Krakowie

 

Filmy i seriale, które kochamy, muzyka, która wzrusza, bawi, a czasem przeraża, do tego znani na całym świecie kompozytorzy. 13. FMF zapowiada się niezwykle widowiskowo. W Krakowie nie zabraknie wielkich tuzów – ze świata reżyserskiego, w osobie Jerzego Hoffmana, oraz muzycznego, za sprawą wizyty Johna Powella. Jedną z atrakcji kolejnej edycji festiwalu są nowe lokalizacje: na dachu Galerii Kazimierz zatańczymy w rytm piosenek z filmów Martina Scorsese, a w Hotelu Forum będziemy się bawić przy syntezatorowych dźwiękach ścieżki ze Stranger Things. W Tauron Arenie Kraków posłuchamy natomiast muzyki m.in. z American Horror Story czy Wikingów. FMF 2020 wystartuje 26 maja!

 

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie nie może się obejść bez Jerzego Hoffmana – reżysera nazywanego przez krytyków i dziennikarzy „wielkim hetmanem polskiego kina”, twórcy legendarnych ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. 27 maja w ICE Kraków nie zabraknie oczywiście jednego z największych polskich przebojów filmowych – Dumki na dwa serca promującej adaptację Ogniem i mieczem. Kolejną odsłonę cyklu Scoring4Polish Directors ubarwią ponadto: muzyka z filmu Trędowata, w tym wielokrotnie wykonywany w Krakowie Walc Wojciecha Kilara, a także kompozycje Krzysztofa Komedy z Prawa i pięści, Piotra Marczewskiego ze Znachora, Andrzeja Markowskiego z Pana Wołodyjowskiego i Kazimierza Serockiego z Potopu. W drugiej części wieczoru usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów, m.in. Łukasza TargoszaMacieja Zielińskiego i Leszka Możdżera.

 

Zanim do tego dojdzie, we wtorek 26 maja zaprosimy publiczność do kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W ramach Cinema Chorale pianista Aleksander Dębicz zaprezentuje własne kompozycje inspirowane muzyką z filmów Blade Runner 2049Gdyby ulica Beale umiała mówić i Interstellar. Młodemu muzykowi towarzyszył będzie chór Pro Musica Mundi, a w czasie koncertu usłyszymy też utwory z takich produkcji, jak Władca Pierścieni: Dwie wieże czy Edward Nożycoręki.

 

Tegoroczny festiwal to także dwie niepowtarzalne imprezy taneczne. Najpierw Kyle Dixon i Michael Stein – kompozytorzy muzyki do serialu Stranger Things – zabiorą publiczność FMF na taneczną imprezę w klimacie lat 80. Oldskulowe syntezatorowe dźwięki i show pulsujących w rytm muzyki świateł wypełnią wnętrza sali balowej brutalistycznego Hotelu Forum, które pamiętają imprezy z czasów schyłku komunizmu. Dzień później przeniesiemy się naprawdę wysoko – dach Galerii Kazimierz przeobrazi się w rozświetlony dyskotekowymi światłami parkiet wypełniony muzyką taneczną z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Po świetnie odebranym przez fanów festiwalu koncercie muzyki z filmów Quentina Tarantino bohaterem tegorocznej odsłony cyklu Dance2Cinema będzie Martin Scorsese, który znany jest z tego, że w swojej twórczości sięga do ulubionych utworów z czasów młodości. Nasze emocje między dwoma tanecznymi koncertami ostudzi Daniel Bloom – w czwartek 28 maja weźmiemy udział w nastrojowej, kameralnej i elektronicznej odsłonie cyklu Cinematic Piano w ICE Kraków.

 

30 maja po raz drugi w historii FMF zapraszamy na pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Podczas TV Series Gala w Tauron Arenie Kraków gwarantujemy chwile grozy z American Horror Story, napięcia – z Czarnobylem czy zabawy – ze Stranger Things. Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin PhippsTrevor MorrisHauschka i Mac Quayle.

Finałowy wieczór FMF 2020 będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie – 31 maja w ICE Kraków usłyszymy długo wyczekiwany monograficzny koncert The Music of John Powell. Na prośbę FMF kompozytor osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku. Muzyków z Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poprowadzi zaprzyjaźniony z Powellem dyrygent – znany już publiczności FMF z poprzednich edycji – Gavin Greenaway, a na scenie pojawią się również goście specjalni. W programie wieczoru przewidzieliśmy m.in. muzykę z trzech części animacji Jak wytresować smoka, space opery Han Solo: Gwiezdne wojny – historie czy komedii Dwa tygodnie na miłość.

 

1 czerwca FMF 2020 zamknie tradycyjnie plenerowy pokaz filmu.

 

_ _ _

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 26 maja i potrwa do 1 czerwca 2020 r.


Więcej na: www.fmf.fm


#ilovefmf

#allisfilmmusic

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.