Elektryzująca suita Łukasza Targosza do „Watahy” HBO Polska

Aktualności

Jednym z utworów, które zyskały największe uznanie publiczności i branży muzyki filmowej obecnej na Międzynarodowej Gali Seriali była elektryzująca suita z muzyką do serialu HBO Polska „Wataha” autorstwa Łukasza Targosza. Na scenie krakowskiej areny wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Chórem Polskiego Radia pod batutą Diego Navarro wystąpili: Tina Guo, Anna Karwan, Jacek Tarkowski, Marta Maślanka i Motion Trio.

 

Łukasz Targosz jest jednym z najbardziej znanych i rozchwytywanych obecnie polskich kompozytorów muzyki filmowej oraz producentem muzycznym. Jego ścieżki dźwiękowe charakteryzują się znakomitym wykorzystaniem aparatu symfonicznego, połączonym z elektroniką i instrumentami solowymi. Muzyka filmowa Targosza balansuje między matematyczną precyzją a zamiłowaniem do melodii. Jego kompozycje wchodzą głęboko w tkankę filmu, reagują na tempo i nastrój, ale zawsze wnoszą też pewien naddatek, który jest kompozytorskim charakterem pisma. Jak sam podkreśla – „Punktem wyjścia w myśleniu o frazie są zawsze żywe instrumenty, których brzmienie i możliwości pogłębia później elektronika, a trzecim wymiarem stają się dźwięki konkretne, odgłosy filmowego życia i przestrzeni pozakadrowej.” (źródło: www.lukasztargosz.com/#aboutme)

 

Nie da się jasno powiedzieć, co w tym utworze „działa” najlepiej: emocjonalne tematy, przejmująca wokaliza wykonana przez Annę Karwan, znakomita instrumentacja czy też bezbłędny układ dramatyczny suity. Całość — połączona z rewelacyjnym klipem video przygotowanym przez HBO Polska, współorganizatora Międzynarodowej Gali Seriali — całkowicie zelektryzowała publiczność i branżę zgromadzoną w TAURON Arenie Kraków.

 

 

Serial "Wataha" rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej w Bieszczadach. Tylko jednemu z nich uda się przeżyć. Kapitan SG Wiktor Rebrow (Leszek Lichota) w wyniku zamachu traci nie tylko swoich przyjaciół, ale przede wszystkim ukochaną Ewę. Zagubiony, próbuje dociec, co się wydarzyło i kto za tym wszystkim stoi. Oficjalne śledztwo prowadzi prokuratura. Poznaniem prawdy są zainteresowani również jego przełożeni. Serial produkcji HBO Polska został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

 

Już za dwa tygodnie kolejna suita! Zapraszamy na nasz kanał YouTube, stronę internetową i fanpage Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Koncert Międzynarodowa Gala Seriali był organizowany we współpracy z HBO Polska i Varѐse Sarabande.

 

 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.