Desplat przewodniczy jury w Wenecji!

Aktualności

Zbliżający się wielkimi krokami, 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, którego symbolem jest Złoty Lew, przygotował prawdziwą niespodziankę dla fanów muzyki filmowej. Przewodniczącym jury ogłoszono bowiem właśnie, będącego wciąż na fali wznoszącej, Alexandre'a Desplata, którego personalia, jak i dorobek zna już chyba każdy szanujący się meloman. Już 27 sierpnia Desplat stanie na czele międzynarodowego, 9-osobowego jury, którego składu jeszcze nie ogłoszono, i będzie mu przewodniczył do 6 września br., kiedy to festiwal dobiegnie końca.

 

Jest to pierwszy taki przypadek w historii tego festiwalu (jak i chyba pierwszy w ogóle, jeśli idzie o największe filmowe laury). Desplata został wybrany przewodniczącym dzięki rekomendacji dyrektora festiwalu, Alberto Barbery, który tak wypowiada się o Francuzie:

 

“Alexandre Desplat jest nie tylko jednym z największych obecnie kompozytorów filmowych, lecz także zagorzałym kinomanem, którego niesamowity zmysł i wrażliwość artystyczna poparte są dużą wiedzą o kinie, jego historii i języku."


Sam zainteresowany tak odparł na wybór swojej osoby:

 

“To dla mnie wielki zaszczyt i odpowiedzialność, być przewodniczącym jury tak prestiżowego festiwalu. Kino włoskie wpłynęło zarówno na mój gust, jak i muzykę i jestem bardzo dumny, że będę mógł pojawić się na Festiwalu w Wenecji rok po Bernardo Bertoluccim.”

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.