„Bartek Zwycięzca” z muzyką na żywo!

Aktualności

Rok 1870. Wieś Pognębin w Księstwie Poznańskim znajduje się pod pruskim zaborem. Gdy wybucha wojna między Francją a Prusami polscy chłopi zostają powolani do wojska. Idą walczyć na obcej ziemi, o obce interesy, pod obcą komendę.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła filmu w reż. Edwarda Puchalskiego z 1923 roku, którego premiera odbyła się 4 listopada, a więc niemal 90 lat temu! Do naszych czasow nie dochowala się zadna kopia eksploatacyjna tego filmu, jednak dzięki wytrwałości został on zmontowany z zachowanych przypadkowo materiałów roboczych i na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza oraz zachowanej fragmentarycznie bibliografii zrekonstruowany przez Krystynę Lindenbergh i Jadwigę Zajicek. 

 

Z tej okazji „Bartek Zwycięzca” zostanie zaprezentowany z muzyką na żywo już za kilka dni w Poznaniu – 11 listopada br, co zbiegnie się także z obchodami imienin ulicy Święty Marcin.

Muzykę do filmu zagra Waldek Rychły wraz z Zespołem:
Anna Szmatoła – wiolonczela,
Kuba Majda – klarnet,
Waldemar Rychły – gitara.

Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa grana do „Bartka Zwycięzcy” w całości zainspirowana i oparta jest na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 ( w 7 tomach "Wielkie Księstwo Poznańskie").

 


kino Muza""

ul. Święty Marcin 30, 61-805 Poznań
Niedziela 11 listopada 2012
godz 17.15
bilety: 10 zł

 

 

Szczegóły na stronie:
http://www.zamek.poznan.pl/news.php?id=328&view=full

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.