Transatlantyk Festival Poznań 2015!

Aktualności

Kilka dni temu (29 czerwca 2015 r.) odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca tegoroczny Festiwal, na której ogłoszone zostały najważniejsze punkty programu jubileuszowej, piątej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL. W tym roku zapraszamy do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Sponsorem głównym tegorocznej edycji została ŠKODA.   

 

GOŚCIE

 

Swój udział w Festiwalu potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano, znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak „Matrix”, „Rodzina Soprano”, „Ścigany”, „Imperium Słońca” czy obu części „Bad Boys”. Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Sean Young, znana przede wszystkim z roli w „Łowcy androidów" Ridleya Scotta z 1982 r. A lista Festiwalowych gości wciąż się powiększa!

 

FILM

 

Tradycyjnie już, do Wielkopolski zawita Transatlantyk: Mobilne Kino Škody, które przez cały lipiec i sierpień odwiedzi aż 18 miejscowości. W czasie trwania Festiwalu na Placu Wolności pojawi się jedyne w swoim rodzaju Kino Łóżkowe.
W tym roku pokazy odbywać się będą w Multikinie 51, Kinie Muza, najmniejszym w Poznaniu kinie Raj i po raz pierwszy w historii Festiwalu także w Kinie Rialto.

 

Ogłoszono też pierwsze tytuły filmowe, które wyświetlone zostaną w czasie tegorocznej edycji. Największym hitem jubileuszowej edycji jest zdobywca Złotej Palmy w Cannes “Dheepan”. Jednak lista filmowych tytułów dalej rośnie, a o ujawnionych na konferencji tytułach można przeczytać w zakładce Kino.

 

EDUKACJA&INSPIRACJE

 

Poza znanym już z ubiegłego roku, niezwykle popularnym cyklem „Coffee with…”, czyli indywidualnymi spotkaniami „mistrza z uczniem”, przygotowaliśmy szereg interesujących nowości. Jedną z nich będzie warsztat „Drony w produkcji filmowej”. Do współpracy zaproszono dystrybutora dronów, firmę AeroMind z Poznania oraz operatora Waldemara Strażyńskiego. Kolejne ciekawe pozycje edukacyjne to chociażby warsztat sprzętowy „Druk 3D w filmie” czy panel „Autyzm w filmie vs rzeczywistość”. A to jeszcze nie wszystko.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie ogłoszona rejestracja online.

 

MUZYKA

 

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej – Transatlantyk Instant Composition Contest i Transatlantyk Film Music Competiton. Zgłoszenia na pierwszy zostały już otwarte, a początek konkursu drugiego ogłoszony zostanie wkrótce.

Jak co roku widzowie będą mogli bawić się wieczorami w Klubie Festiwalowym na Placu Wolności (Przylądek Arkadia +1).

 

Tradycyjnie także inauguracja Festiwalu odbędzie się pierwszego dnia imprezy – 7 sierpnia – w czasie SUPERB Evening Gala Otwarcia, przygotowanej w tym roku we współpracy ze ŠKODĄ, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – tragicznie zmarłego Jamesa Hornera.

 

Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki.

 

""

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.