There Will Be Blood
Kompozytor: Jonny Greenwood
Rok produkcji: 2007
Wytwórnia: Nonesuch Records
Czas trwania: 34:00 min.

Ocena redakcji:

Każdy, kto choć trochę interesuje się filmem, o "Aż poleje się krew" z pewnością słyszał. Każdy, kto nieco głębiej "siedzi" w rocku, wie kim jest Jonny Greenwood. Dla tych wtajemniczonych mniej, kilka wyjaśnień.

"Aż poleje się krew" to kandydat do Oscara 2008. Przełom XIX i XX wieku, Meksyk, ropa naftowa, pieniądze, biznes. Sukces za wszelką cenę. Główny bohater (kapitalna, nagrodzona rola Daniela Day-Lewisa) zdobywa ogromny majątek, po drodze tracąc przyjaciół, szacunek i zaufanie otoczenia. Typowa degradacja uczuć i ludzkich odruchów na rzecz oszałamiającego bogactwa. Warto obejrzeć. Z kolei wspomniany Greenwood, kompozytor omawianej ścieżki dźwiękowej, to muzyk niejakiego zespołu Radiohead (autorzy m.in. takich płyt, jak "OK Computer", "Kid A", czy "Amnesiac"). W "Radiogłowych" gra na gitarze.

To tyle jeśli chodzi o krótkie przytoczenie faktów. A teraz, jeśli Państwo pozwolą, skupię się na umiejętnościach i talencie Jonny’ego Greenwooda. Wspomniałem, iż w swojej macierzystej formacji obsługuje taki instrument, jak gitara. Czy znaczy to, że soundtrack do "There Will Be Blood" (tytuł oryginalny) jest muzyką w pełni rockową? Nic z tych rzeczy. Trzeba Wam wiedzieć, iż artysta posiadł także umiejętność sprawnego operowania organami, fletem poprzecznym i skrzypcami. Mamy więc do czynienia z muzyką ilustracyjną w pełni tego słowa znaczeniu.

greewood-4451666-1590001130Przyznam szczerze, że trochę się zaskoczyłem. Sam film jest pełen pasji, silnych, wzburzonych emocji, agresji i szaleństwa. Z kolei muzyka jest zadziwiająco spokojna i wyciszona. Co nie znaczy zła. Jedynie kompozycja "Future Markets" zdradza zawirowane, rozszalałe uczucia. Pozostałe są bardzo ponure, smutne i przygnębiające lub też lekko snują się w przestrzeni, budując tzw. "nastrój". Nie ma tu wycieczek w kierunku schizofrenicznego rocka, jakim od lat czaruje Radiohead. Brakuje eksperymentów i eskapad w rejony nieznane. Z jednej strony trochę szkoda, bo od muzyka tej klasy (trzeba Wam wiedzieć, iż Greenwood jest gitarzystą fantastycznym) i piastującego posadę w TAKIM zespole, można oczekiwać rozwiązań wręcz pionierskich. Z drugiej, jednak to dobrze, że robi coś z goła odmiennego od tego, czym para się na co dzień. To niezmiernie rozwijające i kształcące. Być może owe doświadczenia przełożą się w przyszłości na twórczość Radiohead. Tym bardziej, że na ścieżce dźwiękowej do "Aż poleje się krew" pojawia się kilka patentów, które śmiało możemy kojarzyć z powyższym zespołem. Chociażby ostatni na płycie "Prospector’s Quartet" śmiało mógłby się znaleźć na jednym z jego albumów i bardzo chętnie usłyszałbym w tej kompozycji charakterystyczny, zmęczony głos Thoma Yorke’a (wokalista Radiohead).

"There Will Be Blood" to muzyka dobra. Kompozycje są poukładane, harmonijne, wszystko jest podane ze smakiem, w ramach ogólnie przyjętych norm tworzenia ścieżek dźwiękowych. Najładniejszy na całej płycie jest skomponowany na sekcję smyczkową utwór "Oil". Delikatnie "sączy się" przez 3 minuty i 7 sekund. Owa płyta może odbiega od standardów jedynie długością kompozycji. Jeśli zazwyczaj słuchamy długich, rozbudowanych tytułów, tak w tym przypadku mają one długość piosenkową. Trwają po 2, 3 minuty, a najdłuższy – "Prospector’s Arrive" – trwa 4 minuty i 35 sekund.

Płyta jest poprawna, solidna, momentami urokliwa, skupiająca uwagę. Znajdziemy elementy muzyki etnicznej ("Proven Lands"), a nawet jazzu ("Eat Him By His Own Light"). Są chwilę bardziej emocjonujące, a są też te na refleksję i zadumę. Niestety, muzyka na niej zawarta nie wyściubia nosa poza utarte konwenanse i jest produktem jednorazowego użytku. Ale bardzo przyjemnym w odbiorze.

Autor recenzji:
 • 1. Open Spaces
 • 2. Future Markets
 • 3. Prospector Arrives
 • 4. Eat Him By His Ownlight
 • 5. Henry Plainview
 • 6. There Will Be Blood
 • 7. Oil
 • 8. Proven Lands
 • 9. HW / Hope Of New Fields
 • 10. Stranded The Line
 • 11. Prospector's Quartet
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

People Meet and Sweet Music Fills the Heart

People Meet and Sweet Music Fills the Heart

Ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się w sercach Krzysztof Komeda – kompozytor, o którym niby wiemy dużo, ale tak naprawdę nie wiemy nic. Najbardziej znane są jego dzieła jazzowe oraz kooperacja z Romanem Polańskim, jednak to tylko wycinek większej całości. O...

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...