Sherlock: Series 4
Kompozytor: David Arnold & Michael Price
Rok produkcji: 2017
Wytwórnia: Silva Screen
Czas trwania: CD 1 - 62:14, CD 2 - 32:12 min.

Ocena redakcji:

 

Po kolejnych dwóch latach Benedict Cumberbatch powrócił do roli najsłynniejszego detektywa w historii popkultury. Czwarta (i chyba ostatnia) seria skupia się znowu na trzech opowieściach, które trzymają w napięciu, bawiąc się z widzem w kotka i myszkę oraz odkrywają wiele mrocznych tajemnic, także z rodziny samego Sherlocka. A wszystko oprawione w nuty niesamowitego duetu David Arnold/Michael Price, którego score tym razem wydano na dwóch płytach (także muzyka z każdego odcinka została wypuszczona osobno w dystrybucji cyfrowej). Czy udało się utrzymać poziom poprzednich odsłon?

 

arnold-5531494-1590001144Pierwsza sprawa, na którą niejako przypadkowo trafia Sherlock, dotyczy niszczenia popiersi Margaret Thatcher. Wszystko to jest powiązane z pewną tajemnicą pani Watson z czasów pracy dla służb specjalnych. Że będzie mrocznie, wyczuwamy już w gęstym „The Stranger” z nieprzyjemnym tłem elektronicznym oraz orientalnymi smyczkami (temat ten powraca w „Sharks”), zaś temat Sherlocka w akcji nabiera z jednej strony lekkości (flety, perkusjonalia), a z drugiej zmodyfikowany klawesyn potrafi wzbudzić niepokój. Bardziej komediową wariację tego tematu słyszymy w rozpędzonym „59 Missing Calls”, które w połowie zdecydowanie łagodnieje, przypominając dokonania samego Thomasa Newmana (fortepian, perkusjonalia, grzechotki).

 

Lecz fragment ten jest tylko jedynym jasnym światłem w tym ponurym segmencie. Dominuje mniej przyjazna elektronika (prawie całe „Murder This Time”, zakończone niczym dokonania Cliffa Martineza, czy „Running Away”), zmieszana ze smyczkami, dęciakami (widowiskowa, wręcz Hollywoodzka – w dobrym znaczeniu tego słowa – „Agra”), okraszona odrobiną orientalnych wstawek („Running Away”), z rzadkimi chwilami liryzmu („Absolute Trust”, wykorzystujące temat Watsona „Cheating” czy poruszające solo w „Never a Field Agent”). To bardzo intrygujący fragment, podtrzymujący to, co już znamy z poprzednich serii, a kończący się dramatycznym „Get Your Attention”.

 

Drugi odcinek, czyli „The Lying Detective”, opowiada o obsesji naszego detektywa na punkcie niejakiego Culvertona Smitha (znakomity Toby Jones), mającego zaplanować morderstwo. Tylko, że Holmesowi nikt nie wierzy, a przyjaźń z Watsonem została zerwana. Tu na początek dostajemy „Stopped Lying Down” – powolny, spokojny utwór zaczynający się wokalizą oraz płynącymi w tempie walca skrzypcami. Podskórnie czuć jednak ogromny niepokój i lęk, a wrażenie to podtrzymuje wolno rozkręcające się „Too Heavy” (z dominującymi smyczkami i fortepianem). Znacznie lżejsze jest „Window Deduction”, któremu bliżej do utworów z XIX wieku, podlane nietypowymi perkusjonaliami i zwieńczone mocno zmodyfikowanym tematem Holmesa.

 

Nie brakuje posępnych fragmentów (bardzo dynamiczne, wręcz operowe „Anyone”, gdzie smyczki wykonują prawdziwy popis, by gwałtownie przyspieszyć – jak w drugiej serii – czy wykorzystujące elektronikę spod znaku RCP „Favourite Room”), jak i wariacji tematu Holmesa (zmieniające swój wydźwięk na bardziej przerażający „You Look Different”) czy też bardziej dramatycznych fragmentów (piękne „No Charges” z wokalizą pod koniec albo liryczne „Who I Want To Be”). Tworzy to świetną mieszankę, bardziej przyswajalną niż oprawa poprzedniego odcinka. Zgrabny oraz bardziej postrzelony segment, kończy dość nietypowe „In the Tower”, które jest wstępem do kolejnej sprawy.

 

michael-price-4533102-1590001442Na sam finał dostajemy rodzinne problemy Holmesów. Dokładniej to nieznana Sherlockowi siostra Euros, przebywająca w całkowitej izolacji. Tylko, że nie do końca ta kontrola się udała, bo kobieta podszywała się pod psychiatrę Watsona oraz klientkę Sherlocka w poprzednim odcinku. By wybadać sprawę, panowie z Mycroftem wyruszają na wyspę i… zostają poddani psychologicznym testom kobiety. To muzyce z tego odcinka poświęcona jest cała druga płyta score’u.

 

Zaczyna się bardzo dramatycznie, od smyczkowego „She Was Different”, ubarwionego lirycznym solo na fortepianie. Pojawia się temat Watsona („Doing a Good Thing”, „The Bones”), ale jest tylko fragmentem underscore’owych popisów smyczkowo-elektroniczno-perkusyjnych, mających na celu podbudowanie napięcia oraz przypomnienia stawki w tej grze („Pick Up”, „Bones”, „The Hall” czy bardziej dynamiczne „Open Your Eyes”). Czasami pojawiają się drobne detale w postaci wokaliz, dodających tragicznego tła dla relacji Sherlock-Euros (chór pod koniec „3 Suspects”, smutne „Brother Mine”), niepozbawione silnej liryki („I Had No One”, smyczkowe „Who You Really Are”). I to ona stanowi najmocniejszy punkt tego segmentu, zakończonego pięknym „Who You Really Are”, gdzie klamrą jest dynamiczny temat Sherlocka w akcji, pojawiający się tutaj zaskakująco rzadko.

 

Czwarty „Sherlock” nie przeskoczył poprzeczki podniesionej przez poprzednika, ale kreatywnie rozwinął to, co było w poprzednich seriach. Brzmienie zgrabnie miesza orkiestrowe popisy z elektronicznym sznytem, bardziej stawiając tutaj na budowanie napięcia. Na szczęście samej tapety nie ma aż tak dużo, jak mogło by się wydawać, zaś duet Arnold/Price ciągle próbuje zaskoczyć czy to większą dawką liryki, czy wręcz epicką aranżacją. Dlatego daje bardzo mocne cztery nuty.

 

Ciąg dalszy nastąpi… chyba… kiedyś…

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. The Stranger
 • 2. 59 Missed Calls
 • 3. Murder This Time
 • 4. AGRA
 • 5. Absolute Trust
 • 6. Running Away
 • 7. Cheating
 • 8. Sharks
 • 9. Never a Field Agent
 • 10. Gunshot
 • 11. Get Your Attention
 • 12. Stopped Lying Down
 • 13. Too Heavy
 • 14. Window Deduction
 • 15. Anyone
 • 16. Favourite Room
 • 17. You Look Different
 • 18. No Charges
 • 19. Who I Want To Be
 • 20. In the Tower
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...