Playing By Heart – score
Kompozytor: John Barry
Rok produkcji: 1999
Wytwórnia: Decca
Czas trwania: 57:13 min.

Ocena redakcji:

 

Aż dziw bierze, że tak przyjemny i naszpikowany gwiazdami film, jakim jest „Gra w serca” pozostał nie tyle nie doceniony, co zwyczajnie olany przez widzów i krytyków, którzy kilka lat później piali z zachwytu nad podobnymi mozaikami miłosnymi, z „Love Actually” na czele. Co prawda „Playing By Heart” żadnym arcydziełem nie jest, lecz to niezwykle urocze, wciągające kino, które poza obsadą może poszczycić się także znakomitą ścieżką dźwiękową.

 

Oryginalną ilustrację napisał prawdziwy weteran filmówki, John Barry, który do pomocy wziął sobie także inne tuzy sceny muzycznej. Trębacze Chris Botti i legenda jazzu, Chet Baker, którego kompozycje zdają się pełnić w filmie rolę motywu przewodniego, witają nas już na okładce. Oprócz nich usłyszymy również popisy Michaela Langa i Lee Musikera na fortepianie, kunsztowne zagrania Tommy’ego Morgana na harmonijce ustnej i wyborne saksofonowe solówki Daniela Higginsa.

 

barry-8261153-1590000945Jednak, jak w przypadku wielu innych prac maestro z tamtego okresu, i tym razem materiał został ostro pocięty oraz w większości porzucony na rzecz piosenek i utworów źródłowych – w tym wspomnianych kawałków Bakera, które Barry uczynił integralną częścią score’u, gdy doszło do wydania tego swoistego concept-albumu. Mimo wszystko można go jednak nazwać soundtrackiem, bowiem kilka minut kompozycji Anglika ostało się w filmie, odpowiednio zaznaczając swą obecność i trafnie współtworząc niezwykły klimat opowieści.

 

Ostatecznie mamy więc do czynienia z osobliwym miksem jazzowo-symfonicznym, wielce dla Barry’ego charakterystycznym, a nawet i nadto oczywistym, lecz przy tym równie mocno angażującym. Jego typowy, snujący się, romantyczny styl cechuje się tu wyjątkową wrażliwością, hipnotyzującą, niezapomnianą aurą oraz prawdziwą magią dźwięków. To muzyka z duszą, w której czuć miłosną chemię unoszącą się w powietrzu, a poszczególne instrumenty brzmią nad wyraz zmysłowo. Jest w tym wszystkim spora dawka nostalgii, która narzuca niekiedy dramatyczniejsze, ‘smętniejsze’ tempo, lecz całość kompozycji pozostaje przy tym odpowiednio ‘żywa’, nastrajając odbiorcę niebywale optymistycznie.

 

Wysoka słuchalność jest sporym atutem tej pozycji. Chociaż przy blisko godzinie materiału i powtarzanych do znudzenia, jednostajnych, bliźniaczych melodiach nie udało się uniknąć słabszych, mniej satysfakcjonujących momentów, które z takich czy innych względów szybko przepadną w świadomości. Ale specyfika całej kompozycji sprawia, że ta po prostu płynie, jawiąc się w naszych uszach, jako niezwykle czarujące dzieło, któremu łatwo jest ulec nie tylko w intymny wieczór we dwoje.

 

Patrząc z perspektywy obu gatunków, „Playing By Heart” to twór wielce wtórny i mało odkrywczy, a miejscami nawet odtwórczy. To wszystko już było – tak w jazzie, jak i, przede wszystkim, w twórczości Barry’ego. Cóż jednak z tego, skoro nawet największy mankament nie jest w stanie przysłonić wyjątkowego piękna, poetyckości i nieziemskiej atrakcyjności nutek (do czwórkowego kompletu których ostatecznie dodaję jeszcze plusik). Jak to w miłości…

 

 

 

P.S. Wytwórnia EMI wypuściła na rynek również składankę z piosenkami wykorzystanymi w filmie (13 utworów, w tym dwa Barry’ego) – ich pełna lista znajduje się TUTAJ.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
 • 1. Remembering Chet
 • 2. Playing By Heart
 • 3. Game of Hide and Seek
 • 4. Tenderly – Chet Baker
 • 5. I Didn't Love You Less
 • 6. A Place Inside Alive and Well
 • 7. Remembering Chet II
 • 8. Scene Unseen
 • 9. You Go To My Head – Chet Baker
 • 10. I Want To Stay The Night
 • 11. Goodnight Moon
 • 12. Mark's Graveyard Site
 • 13. These Foolish Things – Chet Baker
 • 14. Playing By Heart / Vows Renewed
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...