Pitbull
Kompozytor: Łukasz Targosz
Rok produkcji: 2016
Wytwórnia: Filmostrada
Czas trwania: 60:31 min.

Ocena redakcji:

 

„PitBull” to mocny debiut Patryka Vegi, nadal robiące wrażenie kino policyjne z prawdziwego zdarzenia. Wiarygodna psychologia, duszny klimat i poczucie przygnębienia plus rewelacyjne aktorstwo składu: Gajos, Dorociński, Grabowski, Stroiński i Mohr. To było jednak w 2005 roku, a w tym czasie dokonano „Nowych porządków”. Ze starego składu ostał się tylko Gebels, najważniejszy był nowy szeryf na dzielnicy, czyli Majami i kolejny zbir terroryzujący okolicę. Niestety, ale Vega tym razem postawił na efekciarstwo i tanie grepsy, podlewając to (miejscami niepotrzebną) rąbaniną.

 

Z soundtrackiem z filmu sprawa wygląda o tyle ciekawiej, że został on umieszczony jako dodatek do wydania DVD, więc nie można go zdobyć inaczej niż w pakiecie z „Nowymi porządkami”. Za tę stronę projektu odpowiada Łukasz Targosz, co wcale nie powinno dziwić. Panowie znają się od czasu kinowej wersji przygód agenta J-23, a że dobrze im się układa, to nie zmieniają tego stanu rzeczy. Jednak to, co maestro odwalił tym razem, jest równie straszne jak cały film.

 

targosz-6768530-1590001068Jest to muzyka głośna, nieprzyjemna, skupiona na swojej roli budującej mroczny klimat tapety. Podstawą jest tutaj ambientowa elektronika, podlana dziwacznymi eksperymentami dźwiękowymi, głównie groteskowo przesterowanymi smyczkami. Chcecie jakichś tematów? Mają one przede wszystkim tworzyć suspens, co parę razy wychodzi naprawdę mocno i jest fundamentem dwóch motywów jakie usłyszymy w całym filmie.

 

Pierwszy to melodia oparta na nerwowej grze skrzypiec oraz czymś w rodzaju efektu tykania w tle („Gebels Rides Warsaw”, początek „Love & Love”, „Mamma is Out & Dog is In”) i związana jest z działaniami grupy mokotowskiej, kierowanej przez Babcię. Drugi motyw, bardziej wyciszony, stara się imitować dokonania Cliffa Martineza, tylko bardziej świdruje nasze uszy agresywnością i intensywnością faktury. Niby na pierwszy rzut ucha wydaje się to wszystko nieco melancholijne („People”, „Problems”), jednak podskórnie napędza atmosferę niepokoju („Going to Jail”), tworząc spójną całość z ekranowymi wydarzeniami.

 

Maestro sięga także czasami po typowo horrorowe opadania smyczków („No Chicken & No Air”, posępne „Chicken in Not Nanny Anymore”), daje też odrobinę miejsca gitarze („Kukurydza”) lub szarżuje z ambientem („Monkey in the City”), czyniąc swoje nuty w sporej mierze niestrawnymi poza filmowym kontekstem dźwiękami. Targosz próbuje tutaj ciągle zaskakiwać – a to perkusyjnym echem („Mariusz Opałka Thinking System”), a to strzałami z perkusji („AT in Silos”) czy krótką wstawką fortepianową (końcówka „AT In Silos”).

 

Nie zmienia to jednak faktu, że „Pitbull. Nowe porządki” to ilustracja sprowadzona do roli dźwiękowej tapety, która samoistnie jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu. Ale nawet i w samym filmie zaznacza się swoim agresywnym stylem, przyprawiając o mocny ból głowy. Niczym scenariusz tego dzieła, pozbawiona ładu i składu oprawa muzyczna nadaje się tylko dla największych twardzieli oraz miłośników eksperymentalnych dźwięków. Ode mnie zaledwie 2,5 nutki.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Be a Good Dog – Anna Karwan i Szakuł Szograt
 • 2. Lech vs. Legia
 • 3. Monkey in the City
 • 4. People
 • 5. Mariusz Opałka Thinking System
 • 6. Chicken in Not Nanny Anymore
 • 7. Miami and McCotoff
 • 8. AT in Silos
 • 9. Goebels Rides Warsaw
 • 10. AT Near Spot
 • 11. Love & Love
 • 12. Problems
 • 13. Będzie strzelanina
 • 14. Czeczen z Mokotowa
 • 15. Mamma is Out & Dog is In
 • 16. WTF?
 • 17. No Chicken & No Air
 • 18. Kukurydza
 • 19. Going to Jail
2
Sending
Ocena czytelników:
2 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...