Operation Dumbo Drop
Kompozytor: David Newman, różni wykonawcy
Rok produkcji: 1995
Wytwórnia: Hollywood Records
Czas trwania: 36:55 min.

Ocena redakcji:

 

Ta produkcja Disneya – oparta o prawdziwe wydarzenia, w których rzeczonego słonia trzeba było przetransportować w głąb dżungli, podczas Wojny wietnamskiej – to raczej standardowe kino familijne, na które patrzy się z mieszanymi uczuciami (grający jedną z ról Denis Leary ponoć szczerze go nienawidzi). Film może jednak poszczycić się kilkoma walorami, dla których warto poświęcić półtorej godziny seansu. Obok dobrej realizacji technicznej, atutem jest z pewnością solidna obsada (poza Learym grają tu jeszcze Danny Glover, Ray Liotta i Tchéky Karyo), jedna z ciekawszych sekwencji spadochronowych we współczesnym kinie, zjadliwy humor oraz solidna muzyka Davida Newmana.

 

Kompozytorowi towarzyszy jednak garść utworów źródłowych, z których kilka przedostało się także na skromny krążek od Hollywood Records. Znajdziemy na nim połowę z piosenek w filmie wykorzystanych (pełna lista TUTAJ). Wszystkie stanowią rozpoznawalne hity z konkretnych epok, jakie w ruchomym obrazie podpadają pod sympatyczne tło, wyróżniające się jedynie miejscami. Na płycie większość słuchaczy przyjmie je tyleż z otwartymi rękami (przez wzgląd na jakość i nostalgię), co wzruszeniem ramion, kiedy te przeminą w głośnikach (są to wszak mocno opatrzone już przeboje). Mieszają się one zgrabnie ze scorem, dzieląc między siebie po równo czas trwania i sprawiając, że krążek jest odpowiednio zróżnicowany, a żaden z tych elementów nie nuży nadmiarem materiału.

 

d_newman-1405737-1590001344Ilustrację Newmana trudno jednak o to posądzać, bowiem mamy tu do czynienia jedynie z drobnym wycinkiem całej ścieżki. Szczęśliwie jest to bardzo reprezentatywny zbiór wszystkich najważniejszych melodii, które bez problemu oddają specyfikę i klimat wielkiej przygody. Clou partytury stanowi oczywiście temat tytułowy, będący muzyką akcji najwyższej próby. Ponad ośmiominutowy kawałek składa się na niezwykle melodyjną, pełną pasji i wybuchów całej orkiestry jazdę bez trzymanki, która z pewnością usatysfakcjonuje niejednego melomana. To zresztą jeden z najatrakcyjniejszych motywów, jaki wyszedł spod ręki maestro i już choćby tylko dla niego warto się całym albumem zainteresować.

 

Reszta kompozycji to już spokojniejsze, nastawione na typową lirykę i dramatyzm fragmenty. Newman nie żałuje egzotycznych dźwięków oraz instrumentów, czasem ucieka się nawet do wokaliz i skromnych chórów, ale poza efektownym „Opening” i powtórką tych nut w „Farewell” w nieco zmienionej aranżacji, raczej nic nie przyciąga uwagi na dłużej. Jest ładnie i przystępnie, lecz także aż nadto spokojnie, czego najlepszym przykładem dłużące się, wypełnione klimatycznym underscorem „Elephant Temple / Lihn's Flashback”.

 

Wspomniany już, krótki metraż płyty oraz wymieszanie ze sobą ilustracji z utworami śpiewanymi ostatecznie zaciera podobne, negatywne wrażenia, czyniąc to wydawnictwo zjadliwym i w sumie nawet wartym polecenia – także osobom, którym hasło „Operacja Słoń” kompletnie nic nie mówi. Całościowo jest to co prawda średnia pozycja, o jakiej łatwo zapomnieć, lecz do poszczególnych tematów Newmana zdarza mi się wracać zadziwiająco często. Stąd moja finalna nota wynosi 3,5 nutki.

 

P.S. A gdyby ktoś czuł niedosyt, to odsyłam do krążącego po sieci bootlega – znajduje się tam aż 21 utworów (bez nazw) czystego score’u, o łącznym czasie blisko 45 minut.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
  • 1. Opening
  • 2. (Your Love Keeps Lifting Me) Higher and Higher – Jackie Wilson
  • 3. Botat and Lihn
  • 4. You're a Son of a Gun – Marvin Gaye
  • 5. Elephant Temple / Lihn's Flashback
  • 6. Hang On Sloopy – The McCoys
  • 7. Operation Dumbo Drop
  • 8. Think – Aretha Franklin
  • 9. Farewell
  • 10. When I See An Elephant Fly – Cliff Edwards, Jim Carmichael & The Hall-Johnson Choir
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...