Muppets Most Wanted
Kompozytor: Bret McKenzie, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2014
Wytwórnia: Walt Disney Records
Czas trwania: 51:36 min.

Ocena redakcji:

 

Film „Muppety: Poza prawem” otwiera autoironiczna piosenka – „Bo nie ma jak sequel” („We’re Doing a Sequel”). Kermit i przyjaciele przypominają, że kolejne części kinowych przebojów powstają wyłącznie dla pieniędzy. Na ogół też nie dorównują oryginałom. Na szczęście nie dotyczy to przygód Muppetów, ani napisanej na ich potrzeby ścieżki dźwiękowej.

 

Bret McKenzie ponownie skomponował szereg sympatycznych piosenek. Tym razem Muppety zostają wplątane w kryminalną intrygę, więc w stosunku do poprzedniej części atmosfera nieco się zmienia. Muzyka ucieka od prostego popu na rzecz mniej słodkich, za to ciekawszych aranżacyjnie numerów jazzowych. Nad całością wciąż jednak unosi się musicalowy sznyt, jak ze staroświeckiego kabaretu.

 

Pop nie znika rzecz jasna zupełnie. Daje o sobie znać w prześmiesznej balladzie „Something So Right”, gdzie wraz ze świnką Piggy śpiewa królowa gatunku – Celine Dion. Znajdzie się tu wszystko, czego oczekuje się po piosence tego typu: delikatny fortepian, miękkie smyczki, łzawe wokalizy. Oczywiście wzruszyć się nie sposób, w końcu to pastisz doskonały.

 

Wybuchy śmiechu mogą natomiast wywołać słowa absolutnie fantastycznego „The Big House”, gdzie Tina Fey prezentuje uroki życia w gułagu. Jej przezabawnym wywodom towarzyszy żwawa melodia i niezawodny chórek więźniów. Zaraz potem następuje drugi z najjaśniejszych punktów płyty „I’ll Get You What You Want”, będące z kolei ukłonem w stronę disco.

 

Zasadniczo rzecz biorąc, poziom piosenek jest bardzo równy. Pod tym względem „Poza prawem” bije swojego poprzednika. Każdy kawałek ma w sobie coś ciekawego, wyjątkowego, wyróżniającego się. Poza może finałowym „Together Again” McKenziemu udaje się zachować świeżość. Nie idzie na łatwiznę, pisząc kolejne musicalowe klony. Wyraźnie obecność piosenek została głęboko przemyślana, a ich forma starannie dopasowana do poszczególnych scen.

 

kermit-3621135-1590001275

Nie ma zarazem wrażenia chaosu. Różnorodność gatunkowa nigdy się nie rozłazi. Wszystko zostaje w żartobliwym świecie, gdzie jazz, pop, folk i typowe muppetowe szaleństwo bez problemu ze sobą współgrają. Z drugiej strony jednak „Poza prawem” brakuje trochę przebojowości. Kolejne piosenki robią wrażenie, ale nie nuci ich się po wyjściu z kina. Być może zabrakło tego jednego, głupiutkiego hitu (jak „Life Is a Happy Song”), od którego refrenu nie dałoby się uwolnić.

 

Z kolei na płycie największym kłopotem jest nadmiar materiału. Po filmowych piosenkach pojawia się jeszcze krótki fragment muzyki ilustracyjnej. To akurat dobry pomysł, którego bardzo poprzednio brakowało. Potem zaś następuje kilka nagrań demo. Nic one nie wnoszą, ba! w większości są dużo słabsze, niż ostateczne wersje. Wydaje się to sztucznym i niepotrzebnym zapychaniem bardzo dobrej płyty.

 

Bowiem poza tym jest to płyta faktycznie dobrze przygotowana. Liczne fragmenty dialogów z filmu nie przeszkadzają, a nawet nieźle wprowadzają w klimat. Nowe wersje znanych przebojów zostały zepchnięte na koniec, dzięki czemu nie gryzą się z oryginalnymi piosenkami. Jeśli dodać do tego naprawdę równy poziom, przy braku jednostajności, otrzymujemy mocnego kandydata do tytuły soundtracku roku.

 

Co prawda bez znajomości filmu piosenki mogą robić nieco mniejsze wrażenie, ale i tak nieźle się bronią. Dobrze jest się także wsłuchać w teksty, niektóre są naprawdę bardzo zabawne. Pod względem muzycznym Muppety niewątpliwie dojrzewają. Jest barwniej, dowcipniej, a zarazem jakby trochę… mądrzej. Warto było na ten sequel poczekać – i dla filmu, i dla ścieżki dźwiękowej.

 

Autor recenzji: Jan Bliźniak
 • 1. „They’ve Ordered a Sequel” – Walter, Statler, Waldorf
 • 2. We’re Doing a Sequel – The Muppets, Lady Gaga, Tony Bennett
 • 3. „My Name First ___ Your Name” – Constantine, Ricky Gervais
 • 4. I'm Number One – Constantine, Ricky Gervais
 • 5. „The Casa Grande” – Kermit, Tina Fey, Jemaine Clement, Danny Trejo, Ray Liotta
 • 6. The Big House – Tina Fey, Josh Groban
 • 7. „Stick with Me” – Constantine, Miss Piggy
 • 8. I’ll Get You What You Want (Cockatoo in Malibu) – Constantine
 • 9. The Muppet Show Theme – Los Muppets
 • 10. „Answer Some Questions” – Ty Burrell
 • 11. Interrogation Song – Ty Burrell, Sam Eagle, The Muppets
 • 12. „Oh Foo Foo, It's Always Been a Fight” – Miss Piggy, Foo Foo
 • 13. Something So Right – Miss Piggy, Kermit, Celine Dion, The Muppets
 • 14. „We’re Goin’ Underground” – Kermit
 • 15. Working in the Coal Mine – Jemaine Clement
 • 16. „The Gulag Finale” – Kermit
 • 17. Together Again – The Muppets, Josh Groban
 • 18. Moves Like Jagger – Scooter and the Penguins, Pepé the King Prawn
 • 19. Macarena (Bayside Boys Remix) – Miss Piggy, The Flamingos
 • 20. Muppets Most Wanted Score Suite – Christophe Beck
 • 21. We’re Doing a Sequel Demo – Bret McKenzie
 • 22. The Big House Demo - Bret McKenzie
 • 23. What You Want Outtake – Bret McKenzie
 • 24. I’ll Get You What You Want (Cockatoo in Malibu) Demo – Bret McKenzie
 • 25. Something So Right Demo – Bret McKenzie
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...