Green Lantern: First Flight
Kompozytor: Robert J. Kral
Rok produkcji: 2009
Wytwórnia: La-La Land Records
Czas trwania: 60:48 min.

Ocena redakcji:

Już od kilku lat ekranizacje komiksów cieszą się niesłabnącą popularnością, prowokując wytwórnie filmowe do wskrzeszania kolejnych superbohaterów. Największy rozgłos zyskują oczywiście aktorskie wersje takich ekranizacji, zachwycające sławnymi nazwiskami, efektami specjalnymi i rozmachem. Jednak niemniej ciekawe są ostatnie przedsięwzięcia DC Comics – animowane filmy o takich herosach jak Batman, Superman czy ostatnio Zielona Latarnia ("Batman: Gotham Knight", "Superman / Doomsday"). Wytwórnia La-La Land Records zwróciła niedawno uwagę na muzykę pojawiającą się tych obrazach oraz jej kompozytora – Roberta J. Krala. Efektem tego jest między innymi wydany kilka tygodni temu soundtrack z animacji "Green Lantern First Flight".

 

kral-3754581-1590001167Jak na film animowany o superbohaterze przystało, jego muzyczny temat przewodni pełen jest heroizmu i wzniosłości. Aby podkreślić kosmiczne pochodzenie Zielonej Latarni, Robert J. Kral zaangażował elektroniczne brzmienie, przywołujące w pamięci seriale z lat 70 i 80 ("Doctor Who"). W połączeniu z fanfaryczną melodią sprawia to nieco kiczowate wrażenie, jednak doskonale wpasowuje się w tematykę i sposób realizacji "Zielonej Latarni". Zresztą tego typu krzykliwy temat przewodni filmu, zdaje się być jedynie obowiązkową, muzyczną wizytówką obrazu, która swoją wyrazistością odbiega od reszty muzyki Roberta J. Krala.

 

Znacząca większość ścieżki dźwiękowej "Zielonej Latarni" to muzyka akcji nie wznosząca się wiele ponad przeciętność. Po filmie animowanym przeznaczonym wyłącznie do dystrybucji DVD nie można spodziewać się oszałamiającego budżetu na muzykę, co zresztą wyraźnie słychać na tej płycie. O ile w filmie słaba jakość brzmienia muzyki, często przykrytej efektami dźwiękowymi i dialogami, pozostaje niezauważalna, o tyle podczas słuchania soundtracku trudno ustrzec się kilku zgrzytom. Podobnie jak to miało miejsce chociażby w "Alone In the Dark", także tutaj ciekawe pomysły kompozytora zabijane są sztucznym brzmieniem sampli naśladujących orkiestrę. Jedynie we fragmentach gdy elektroniczne, postindustrialne odgłosy kreują źródłową muzykę obcych cywilizacji ("Lubella's Club"), tego typu brzmienie zyskuje na wiarygodności.

 

Po uważnym wsłuchaniu się w dzieło Roberta J. Krala można dostrzec wskazówki dotyczące inspiracji innymi kompozytorami. Rytmiczna muzyka akcji, wplatanie w nią elektroniki i silna ekspozycja perkusjonaliów często kojarzy się z dokonaniami Hansa Zimmera ("Piraci z Karaibów" czy "Crimson Tide"). Gdzieniegdzie można też usłyszeć przebyski charakterystycznej konstrukcji ze "Znaków" Jamesa Newtona Howarda ("Going After Cuch"). Także tajemniczy suspens wypełniający przerwy pomiędzy kolejnymi sekwencjami muzyki akcji nie wnosi niczego rewolucyjnego, opierając się na doskonale już znanych schematach (Christopher Young, James Newton Howard, Bear McCreary).

 

La-La Land Records wydało ten soundtrack w limitowanym nakładzie 1500 egzemparzy. Sprawia to, że krążek ten przeznaczony niemal wyłącznie dla kolekcjonerów i zagorzałych entuzjastów komiksowych superbohaterów. Jego zawartość jest bowiem przeciętna i zapada w pamięć dopiero po wielokrotnym przesłuchaniu. To pozycja będąca ciekawostką, którą jednak spokojnie można sobie darować w poszukiwaniach najlepszych tytułów roku 2009.

Autor recenzji: Łukasz Waligórski
 • 1. Green Lantern: First Flight Main Title
 • 2. The Ring Chooses Hall
 • 3. Hal Meets the Lanterns / The Flight to Oa
 • 4. Labella's Club
 • 5. Going after Cuch
 • 6. The Way I Heard It
 • 7. Bugs in the Baggage
 • 8. Teleport Pursuit
 • 9. Brutal Attack / The Fate of Kanjar Ro
 • 10. Relinquishing the Ring
 • 11. Back from the Dead / Boodikka Turns
 • 12. The Weaponers / Sinestro Transforms
 • 13. The New Power Arrives
 • 14. The Corps Fights Sinestro
 • 15. The Corps Falls
 • 16. Revival of the Green Lantern
 • 17. Asteroid Battle
 • 18. Ring Against Ring
 • 19. The Green Lantern Pledge
 • 20. Green Lantern Closing Credits
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...