Fringe: Season 2
Kompozytor: Chris Tilton
Rok produkcji: 2011
Wytwórnia: Varese Sarabande / Colosseum
Czas trwania: 78:21 min.

Ocena redakcji:

 

Chris Tilton to stosunkowo młody, bo 33-letni amerykański kompozytor, który raczej nie jest szerzej znany fanom muzyki filmowej. Swą karierę rozpoczął dekadę wcześniej u boku Michaela Giacchino, u którego pełnił funkcję asystenta, orkiestratora, a nawet twórcy muzyki dodatkowej (4 i 5 sezon „Alias”) i któremu towarzyszy do dziś (orkiestracje w „Let Me In”, „Super 8”, „Mission: Impossible – Ghost Protocol”). Jako samodzielny kompozytor pierwsze kroki stawiał – podobnie jak jego szef – w świecie gier wideo, gdzie pokazał, jak obchodzić się z orkiestrą i pisać muzykę na ponadprzeciętnym poziomie („Black”, dwie części „Mercenaries”, „The Incredibles”, „Jumper” czy „Night at the Museum”). Nieco szerzej świat usłyszał o nim dopiero niedawno, dzięki głośnemu serialowi „Fringe”, który to stał się jego wizytówką i otworzył przed nim możliwość podboju szklanego ekranu („Undercovers”, „Alcatraz”).

 

Muzyczny sukces pierwszego sezonu „Fringe” miał wielu ojców, jednak jego drugą odsłoną miał się już zająć sam Tilton, dla którego było to pierwsze tak duże wyzwanie w karierze i któremu sprostał lepiej, niż można by się było spodziewać. Wiedząc, że całość spoczywa na jego barkach i wszystko już teraz zależy tylko od niego, bardzo ambitnie podszedł do tematu. Nadał muzyce większej głębi, obdarzył ją lepszym, bogatszym brzmieniem i, podobnie jak Giacchino w „Lost”, postawił na tematykę, co było głównym kluczem do powodzenia całego projektu.

 

Wydany w rok po zakończeniu drugiego sezonu soundtrack już na samym wstępie wita nas znakomitym tematem oddziału Fringe („A New Day In The Old Town”), który odtąd stanie się motywem przewodnim całej serii i co rusz będzie dawał o sobie znać – tu w poświęconym mu w całości „The Building Theft”, bądź też w, chyba najlepszej aranżacji, „Saved By The Belly”. Piękny fortepianowy temat niesie ze sobą drugi utwór, „Good Ol’ Charlie”, przypisany postaci agenta… Charliego. Szkoda, że usłyszymy go tu tylko ten jeden raz. Następna kompozycja, „The Coma-naut” poza brawurowym action scorem, przedstawia nam przejmujący temat Broyle'a – najpierw na waltornie, a w dalszej części w akompaniamencie gitary akustycznej. Po „Hypnotic Suggestions”, zawierającym mały motyw dla organizacji Massive Dynamic, czekają nas dwa utwory, w których flet basowy wprowadza tajemniczy temat obserwatorów: „Observers Everywhere Everytime” i „Love And Death On Observer Island”. I nie jest to nawet półmetek warstwy tematycznej drugiego sezonu.

 

Z najważniejszych motywów warto wymienić choćby jeszcze „Devastation Nation” i „Quibbles and Fits”, które prezentują nam nutę Waltera; „Where Dunham Fears To Tread” i „Olivia’s Cross To Share” niosiące ze sobą posępną, acz piękną melodię dla Olivii; dramatyczny i przypisany Peterowi motyw z „Doppelganger Up on Reality” oraz „Haste Makes Wasteland” i „Love In The Time Of Crossing Over”, gdzie rozbrzmiewa temat miłosny Olivii i Petera – daleki jednak od patetycznych, romantycznych uniesień, a wyrażający bardziej trudne uczucia, jakie ich łączą. Być może tematy kolejnych postaci nie są łatwe do wychwycenia i przyswojenia, ale wszystkie posiadają spory ładunek emocjonalny i tworzą niezwykłą atmosferę, wokół której rozgrywa się cała seria niesamowitych zdarzeń. Mimo kilku momentów wysokiej klasy muzyki akcji („What A Gas”, „Breach To The Choir”) nad całością ścieżki rozpościera się dramatyczny i mroczny klimat, tworzony głównie przez sekcję smyczkową, (przeszywające „Forest Of Dreams”), a sporadycznie nawet przez delikatną wokalizę („Reiden Out To Madness”).

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o utworach bonusowych, które na całe szczęście nie pełnią tu roli zapychacza, a stanowią prawdziwe ciekawostki drugiego sezonu. Mamy tu świetną, oldskulową wersję czołówki we „Fringe 85”, przygotowaną specjalnie pod odcinek dziejący się w latach 80-ych; znakomity „Red Russian Down” pełniący funkcję muzyki źródłowej w scenie dziejącej się w irackim barze oraz klasyczną, pełną jazzowego grania 9-minutową suitę, z dość nietypowego, bo utrzymanego w klimacie kina noir odcinka „Brown Betty” – prawdziwa wisienka na torcie.

 

Muzyka z drugiej serii „Fringe” pod każdym względem bije, i tak już okazałą, poprzedniczkę. Jest bardziej przemyślana, dojrzalsza i nie tylko opisuje poszczególne sceny akcji oraz dramatyczne zdarzenia, lecz dzięki szeroko rozbudowanej bazie tematycznej wchodzi w interakcje z obrazem i dostarcza widzowi/słuchaczowi całego spektrum emocji. Oczywiście by w pełni zrozumieć i docenić wszelkie walory tej ścieżki warto znać serial. Bez niego może się ona wydać przyciężka, jej duszny klimat trudny do przebrnięcia, objętość przerażająca, a długość odstraszająca. Warto jednak dać tej muzyce szansę, gdyż nawet pozbawiona kontekstu wciąż pozostaje solidną i rzetelną robotą, za której aż nadto widoczną ewolucję należy się uznanie – a ode mnie dodatkowy plusik.

Autor recenzji: Michał Łoszczyk
 • 1. A New Day In The Old Town
 • 2. Good Ol’ Charlie
 • 3. The Coma-naut
 • 4. Hypnotic Suggestions
 • 5. Observers Everywhere Everytime
 • 6. Love And Death On Observer Island
 • 7. What A Gas
 • 8. Forest Of Dreams
 • 9. Where Dunham Fears To Tread
 • 10. The Building Theft
 • 11. The Window Of Opportunity
 • 12. Reiden Out To Madness
 • 13. Doppelganger Up on Reality
 • 14. Breach To The Choir
 • 15. Olivia’s Cross To Share
 • 16. Over There
 • 17. The Son Also Rises
 • 18. Devastation Nation
 • 19. Saved By The Belly
 • 20. Haste Makes Wasteland
 • 21. Quibbles and Fits
 • 22. Doubled Over
 • 23. Love In The Time Of Crossing Over
 • 24. Bells And Missiles
 • 25. Give My Regards To Fraudway
 • 26. End Title Theme – Michael Giacchino
 • 27. Bonus Track: Fringe 85 – J.J. Abrams
 • 28. Bonus Track: Red Russian Down
 • 29. Bonus Track: Brown Betty Suite
4
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

1 komentarz

 1. Wawrzyniec

  Rzeczywiście lepszy to jest score od jedynki. Przy czym wiadomo nie jest to muzyka dla każdego. Mnie takie cięższe granie jak najbardziej odpowiada. Podoba mi się, także kariera Tiltona, może za parę lat wypłynie jeszcze dalej na głębokie wody, tak jak swego czasu uczynili to Powell, czy Badelt u innego kompozytora:) Dobra recenzja.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...