Ford v Ferrari
Kompozytor: Marco Beltrami & Buck Sanders, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2019
Wytwórnia: Fox Music
Czas trwania: 39:34 min.

Ocena redakcji:

 

Było już o muzyce oryginalnej, teraz pora na "pożyczoną". Czyli na soundtrack z większością utworów wykorzystanych w filmie. O dziwo, zdecydowano się na te mniej znane i oczywiste kawałki. Wyjątkiem od tej reguły jest Nina Simone ze swoją bardzo romantyczną wersją „I Put a Spell on You”, ale reszta – przynajmniej dla mnie – była prawdziwym odkryciem.

 

Ta płyta to przede wszystkim rockowe numery z lat 60., co pasuje do realiów filmu. Niejaką jego wizytówką jest remiks „Polk Salad Annie”, który pojawia się w pierwszym wyścigu Kena Milesa. Instrumentalny numer chwyta prostym basem, coraz bardziej pędzącą perkusją, zadziornymi solówkami gitary oraz wejściami dęciaków. Drugim wartym uwagi utworem instrumentalnym jest spokojna, gitarowa kompozycja The Byrds, sprawnie płynąca w tle i mocno zapadająca w pamięć. Wystarczy gitara z perkusją, a można osiągnąć tak wiele. Ostatnim tego typu fragmentem jest odrywająca się od reszty płyty kompozycja Lesa Baxtera. Bardzo elegancka muzyka jazzowa, pasująca raczej do reklamy z epoki.

 

Piosenek też na szczęście nie zabrakło. Tą najbardziej mi znaną jest jazzowa wersja wspomnianego „I Put a Spell on You”, z bardzo agresywną partią saksofonu w środku. Pozornie wydaje się nie pasować do reszty składanki, jednak pozwala na chwilę złapać oddech oraz pięknie podkreśla romantyczną scenę tańca Milesa z żoną. W podobnym tonie przygrywa zwiewnie Lucky Blondo, kiedy trafiamy do Francji.

 

Drugim mi znanym numerem jest dynamiczne, jak na tamte czasy, „Have Love Will Travel”, które usłyszałem po raz pierwszy w… zwiastunie „Johna Wicka”. Najmocniejsze solo ma tutaj… saksofon, co w przypadku rockowych utworów jest normą. Dynamika nie opuszcza też kawałka The Kingsmen pod wielce chwytliwym tytułem „Money” czy The Sparkles w „Hipsville 29 B.C.”. Właśnie te fragmenty najbardziej zwracają na siebie uwagę. Z kolei najmniej do gustu przypadły mi te lżejsze oblicza rocka i/lub muzyki country, ale to nie znaczy, że są to złe numery. Po prostu mi nie podeszły.

 

Aby jeszcze uatrakcyjnić płytę, wrzucono na nią trzy fragmenty ścieżki dźwiękowej napisanej przez duet Beltrami/Sanders. O nich jednak pisałem już wcześniej i nie będę się powtarzał. Napiszę tylko, że wybrano zdecydowane highlighty całej ilustracji.

 

Reasumując jest to kolejna świetna składanka, tym razem zawierająca mniej znane hity z lat 60. Klimatyczne dźwięki, nierozerwalnie kojarzące się z filmem i odpowiednio dodające adrenaliny oraz prawdziwego kopa. Razem ze scorem tworzy bardzo energiczny pakiet o większej mocy niż jakiekolwiek zestaw dopalaczy. Absolutnie godna polecenia pozycja.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Polk Salad Annie (Ford v Ferrari Remix) – James Burton
 • 2. Money (That’s What I Want) – The Kingsmen
 • 3. Have Love Will Travel – The Sonics
 • 4. I Put a Spell On You – Nina Simone
 • 5. Une fille comme toi – Lucky Blondo
 • 6. Love’s Gonna Live Here – Buck Owens
 • 7. Stranger in a Strange Land – The Byrds
 • 8. Le Mans 66
 • 9. Team Player
 • 10. Crescent Wrench
 • 11. Ace of Spades – Link Wray
 • 12. Dark Side – The Shadows of Knight
 • 13. Hipsville 29 B.C. (I Need Help) – The Sparkles
 • 14. Flyin Saucers Rock N Roll – Billy Lee Riley
 • 15. Shooting Star – Les Baxter
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...