Deep Rising
Kompozytor: Jerry Goldsmith
Rok produkcji: 1998
Wytwórnia: Hollywood Records / Cutting Edge / Edel
Czas trwania: 32:12 min.

Ocena redakcji:

 

Stephen Sommers nie należy raczej do czołówki światowych reżyserów i nie wychodzi ponad solidnego rzemieśnika. Twórca „Mumii” potrafi się jednak odnaleźć w kinie rozrywkowym bez problemów, wobec czego nawet najgorsze jego filmy mogą się podobać. „Śmiertelny rejs” jest chyba najlepszym tego przykładem. B-klasowa produkcja z całkiem niezłą obsadą (m.in. Famke Janssen, Wes Studi i Djimon Hounsou) to coś, co śmiało można określić mianem wstydliwej przyjemności. Mimo zerowych aspiracji, miałkiej fabuły, niewielkiego budżetu i efektów, jakie trochę postarzały się przez lata, można się przy nim dobrze rozerwać.

 

goldsmith-4662683-1590001301Jeszcze lepiej idzie się bawić przy muzyce. Za tą odpowiedzialny jest nie kto inny, jak Jerry Goldsmith, co w latach 90. nie było żadną niespodzianką, gdyż legendarny kompozytor częstokroć brał wątpliwej jakości projekty – bywało, że nawet po kilka rocznie. Jeszcze częściej jego ilustracje okazywały się jedynymi naprawdę wartymi uwagi elementami projektów, do jakich powstały. Podobnie jest i tutaj – muzyka zdecydowanie przerasta film, dodając mu zresztą sporo punktów do atrakcyjności i awanturniczego zacięcia.

 

Sommers wcześniej nie wiązał się z żadnym kompozytorem, choć robotę u niego łapali tacy wyjadacze, jak choćby Bill Conti czy Basil Poledouris. Goldsmith jako pierwszy otrzymał propozycję dalszej współpracy, co zaowocowało wyżej przytoczoną już „Mumią”. Słuchając „Deep Rising” nie trudno zrozumieć dlaczego tak się stało. Pomijając echa późniejszej reinkarnacji Imhotepa, Goldsmith napisał mu bowiem czysto przygodową, niekiedy epicką i mocno bombastyczną ścieżkę, która spokojnie żyje sobie także własnym życiem.

 

Z tego względu króciutki, blisko półgodzinny album (kiedyś cecha charakterystyczna większości płyt Goldsmitha) wchodzi jak w masło, zapewniając solidną dawkę adrenaliny. Przeważający, pędzący na złamanie karku action score wypełniony jest wieloma fajerwerkami, do jakich Goldsmith przez lata nas przyzwyczaił: potężna sekcja dęta i smyczkowa, bębny i odrobinę toporna, ale jednak bardzo nośna elektronika. Składa się to na – być może nie do końca ociosaną i niezbyt zróżnicowaną tematycznie, ale wyjątkowo atrakcyjną – emocjonującą partyturę, od jakiej trudno jest się oderwać.

 

 

Takie utwory, jak „Underwater Grave”, końcówka „Leila's Gone” czy wybuchowe duo wieńczące całość – „E Ticket” i „Hang On” – to wysokooktanowy Jerry na najwyższych obrotach. Owszem, nie są to może najlepsze minuty w jego karierze, brzmienie orkiestry bywa miejscami przyciężkie i niezbyt wyszukane, a i sporo tu ‘tanich’ chwytów oraz rozwiązań, jakie bywają mocno wtórne względem reszty twórczości kompozytora. Ale to bez wątpienia jeden z najbardziej bezpretensjonalnych Goldsmithów, z jakimi miałem przyjemność obcować. To muzyka pozbawiona hamulców i głębi, lecz jednocześnie przepełniona pasją i, co ważniejsze, olbrzymią energią, jaka bez problemu udziela się także odbiorcy. Słychać wyraźnie, że twórca czerpał przyjemność z tworzenia tej muzyki. I być może dlatego jest ona taka fajna, bo niczego nie udaje, nie maskuje, a po prostu dobrze się słucha – nawet, kiedy nie spełnia akurat swej podstawowej roli.

 

Oczywiście nie jest to idealny krążek – chociaż materiału jest niewiele, to jednak potrafi odrobinę nużyć w środku płyty. Posępny underscore, jaki wyziera z „Wet Repairs” i z ciut przydługiego, bo aż 7-minutowego „Let's Make A Deal” zabijają nieco radość z odsłuchu, a i „Lost Communication” nie należy do najlepszych momentów tej pracy. Lecz pomimo tych drobnych przestojów wciąż jest to zaskakująco satysfakcjonujący tytuł, warty polecenia. Czas przy nim mija naprawdę szybko i jak najbardziej nadaje się on do wielokrotnego użytku.

 

P.S. W filmie usłyszeć można jeszcze następujące utwory źródłowe: „Lady Luck” Briana Setzera, dwie wersje „Girl From Ipanema” Antonio Carlosa Jobima oraz „Amano-Naru-Tatsuo Dai-Kagura”, „Shudan” i „Fujin” grupy tradycyjnych japońskich bębniarzy, Yakudo.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
  • 1. Underwater Grave
  • 2. Lost Communication
  • 3. Collision Course
  • 4. Boarding
  • 5. Wet Repairs
  • 6. Let's Make a Deal
  • 7. Wall of Water
  • 8. Leila's Gone
  • 9. E Ticket
  • 10. Hang On
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...