Commando
Kompozytor: James Horner
Rok produkcji: 2003
Wytwórnia: Varese Sarabande
Czas trwania: 43:26 min.

Ocena redakcji:

 

Schyłek PRL* w Polsce – czas szarości, sklepów Pewex** i napojów typu cola, których nie można było nabyć na każdym rogu, tylko za zielone***. I nagle z Zachodu pojawiają się trzy magiczne litery: VHS****, które na kilka lat zmienią sposób spędzania wolnego czasu w polskich domach.

 

horner-6924533-1590000933Jeżeli, ktoś nie rozumie powyższego akapitu albo urodził się po 1989 roku, to powiem krótko: pojawienie się magnetowidów w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych wywołało naprawdę niezłą burzę w tradycyjnych polskich rodzinach, bowiem przeciętny Kowalski mając video (bądź znając kogoś, kto posiadał ten sprzęt), mógł wreszcie bez żadnych ograniczeń oglądać produkcje Hollywoodu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko przeglądać dwa kanały telewizji polskiej, emitujące zazwyczaj produkcje ze Wschodu – i to tylko w godzinach 6:00-22:00.

 

Wśród szaleństwa kasetowego, jakie obiegło ludzi w tamtym okresie, wyłoniło się kilka filmów, które na stałe zagościły w sercach kinomanów i otrzymały status kultowy. Jednym z nich był film w reżyserii Marka L. Lestera, „Commando”, który Arnoldowi Schwarzeneggerowi otworzył wrota do bajecznej kariery – jak się później okazało nie tylko filmowej, ale i politycznej. Fabuła filmu jest prosta i na pewno każdemu znana. Ja postaram się przybliżyć nieco warstwę muzyczną tej produkcji.

 

Muzyka napisana przez Jamesa Honera jest, śmiem twierdzić, jednym z najważniejszych elementów filmu. Temat przewodni do dziś owiany jest magią karaibsko-afrykańską, dzięki wplątaniu dźwięków pochodzących z egzotycznych bębnów i fletów, jakich brzmienie może zawrócić w głowie nawet osobie, która do tej pory nie spotkała się z daną produkcją (są takowe?). Tworząc utwór tytułowy, kompozytor spisał się naprawdę rewelacyjnie – czego nie można powiedzieć o reszcie płyty.

 

Co prawda trudno zarzucić mu, że pozostałe utwory nie pasują do poszczególnych scen, ale klimat nut już nie jest ten sam. Reszta tematów jest ciężka, szybka i czasem zbyt przytłaczająca dużą ilością elektroniki kosztem melodyjnej rytmiki w stylu calypso. Bez ogródek można napisać, że kolejne utwory – poza pierwszym i nieobecną na płycie piosenką końcową – są ubogie pod względem tematycznym. I gdyby nie temat przewodni, to cała kompozycja Jamesa Hornera byłaby zwyczajnie słaba.

 

commando_lll-4224483-1590000933 commando_bootleg-3077011-1590000934 commando_inna-8371894-1590000934

 

4 października br. minie dokładnie 30 lat od premiery „Commando”. Miło jest czasami wspomnieć tamte czasy przez pryzmat tematu głównego z tego filmu  i cieszyć się, że takowa ścieżka dźwiękowa jest dostępna (niestety, mimo dwóch różnych wydań, raczej słabo – przyp. redakcja), gdyż w latach 80. w Polsce mało kto oczekiwał płyty winylowej, bądź kasety magnetofonowej z soundtrackiem. Bardziej zależało wtedy na plakacie z „Boskim Arnim”, czarno-białym zdjęciu ze strzelnicy, czy wspomnianym wcześniej smaku napojów typu cola…

 

* Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989.

** Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” – przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Warszawie, prowadzące sieć sklepów i kiosków walutowych w PRL.

*** Zielone patrz dolar amerykański

**** VHS (ang. Video Home System) – popularny w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.


Przypisy ze strony wikipedia.org

 

Tekst ten dedykuje mojej córce, Kindze…

Autor recenzji: Przemysław Marciniak
 • 1. Prologue / Main Title
 • 2. Ambush and Kidnapping
 • 3. Captured
 • 4. Surprise
 • 5. Sully Runs
 • 6. Moving Jenny
 • 7. Matrix Breaks In
 • 8. Infiltration, Showdown and Finale
3
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

1 komentarz

 1. Radosław Ostrowski

  Kalka z „48 godzin”. Ale i tak solidna praca.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...