Cars
Kompozytor: Randy Newman, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2006
Wytwórnia: Walt Disney Records
Czas trwania: 52:16 min.

Ocena redakcji:

 

Kiedy widzimy zlepek słów "Disney" i "Pixar", to od razu możemy łatwo przewidzieć, że chodzi o animację, która łączy ze sobą dwa pokolenia. Młodsze otrzymuje wtedy bajkę z przesłaniem, a starsze humor z podtekstami. Wszyscy natomiast otrzymują rozrywkę na wysokim (od paru dobrych lat) poziomie, a producenci zaczynają liczyć pieniądze na tym zarobione. Nie inaczej jest z filmem "Cars" (u nas trafnie, jako "Auta"). Wprawdzie ostatnia współpraca tych wielkich wytwórni długo stała pod znakiem zapytania, a jej sukces można określić jako umiarkowany, to jednak film na pewno się zwrócił, zostawiając na widzach pozytywne odczucia. Ot, zwykły, animowany blockbuster – w sam raz na kończące się lato.

r_newman-7775933-1590001014Mniej więcej tak samo sprawa ma się z soundtrackiem. Disney, nawet po wejściu w spółkę z Pixarem, od lat nie pozostawia nam wątpliwości co do tego, jaka będzie muzyka do najnowszego filmu. Nie inaczej jest tym razem – soundtrack z "Aut" to typowa produkcja do rodzinnej animacji, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mamy więc zbiór piosenek, które pojawiają się, tudzież pasują do filmu i mamy też 'wyodrębniony' score, który napisał – po raz n-ty chyba, jeśli idzie o animację – Randy Newman. Piosenki są, nawet jak na Disneya, bardzo typowe. Tak typowe, że aż się zawiodłem. Dostajemy ich bowiem 9, z czego większość stanowią stare szlagiery, jak np "Life Is a Highway" czy "Sh-Boom". W dodatku prezentują one wg mnie bardzo średni poziom, z zupełnie bezpłciową, 'nową' Sheryl Crow na czele. Gwoździem do trumny jest "Route 66" w dwóch wersjach oraz piosenka Hanka Williamsa, która wyraźnie odseparowana od reszty zachodzi na partyturę Newmana, skutecznie psując jej odsłuch. Tak że jeśli idzie o piosenki, to słowa "nic specjalnego" powinny wystarczyć za rekomendację.

Na szczęście dalej jest już znacznie lepiej. Po odjęciu piosenek dostajemy bowiem score Newmana, który zamyka się w 20 minutach. Jako, że Randy to nie żółtodziób, toteż wie co, gdzie, jak i dlaczego zagrać. Sęk w tym, że oprócz paru ścieżek, on także napisał dość przewidywalną i sztampową partyturę. Trudno powiedzieć, żebym spodziewał się po niej czegoś wielkiego, ale przecież animacja daje kompozytorom największe pole do popisu. Newman wykorzystał to tylko w niewielkim stopniu, tworząc nuty chwilami aż do bólu disneyowskie. Nie jest to może nic a la Menken (do którego nic nie mam, aczkolwiek taką muzykę trzeba lubić), ale też i nie wykazał się oryginalnością. Na całe szczęście jest to kompozytor na tyle wprawiony i utalentowany, że jego dokonania, nawet w tych najsłabszych momentach, słucha się bez bólu.

cars_exp-5962559-1590001015Z pewnością do najlepszych i najbardziej pamiętnych kompozycji należą te, które odpowiadają największej filmowej atrakcji, czyli wyścigom. "The Big Race" wraz z poprzedzającymi go "The Piston Cup" i "Pre-Race Pageantry" oraz "McQueen's Lost" i przede wszystkim "Opening Race" to świetny kawał action score, o chwytliwej melodii i ciekawych rozwiązaniach muzycznych, jak łączenie gitary elektrycznej z klasyczną orkiestrą (a to przecież bajka Disneya). Jak same nazwy wskazują, to właśnie te kompozycje cechuje dynamika i podwyższony poziom adrenaliny. Dlatego też je uważam za najlepsze w odsłuchu. I choć tu też widoczne są jak na dłoni wszelakie cechy mickey-mousingu, to bardzo łatwo o tym zapomnieć i dać się porwać wielkiej przygodzie, jaką oferują.

 

Często o ich klasie świadczą tylko pojedyncze momenty, jak genialny kawałek "Opening Race", ale nie ma to większego znaczenia w przekroju całości. Poniekąd do tej grupy zalicza się jeszcze "Dirt Is Different", aczkolwiek podobał mi się on ciut mniej i jest on wg mnie bardziej przygodowym kawałkiem, aniżeli typowym "akcjożercą". Pozostałe utwory, to klasyczny opis bohaterów ("Bessie") i wydarzeń ("New Road"), który nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wprawdzie Newman bardzo ciekawie wprowadza tu motyw wiejski (wspomniana "Bessie"), który następnie łączy na różne sposoby z innymi, ale nie jest to coś, czego byśmy nie słyszeli wcześniej – choćby właśnie u Menkena w "Home on the range". Poza tym jest to typowa partytura filmu animowanego, bez zbędnych fajerwerków. Owszem, słucha się jej przyjemnie, a czas zlatuje przy niej szybko, ale nic poza tym. W filmie spisywała się ona o niebo lepiej – ale przecież po to została napisana…

Cała płyta pozostawia po sobie mieszane uczucia. Z jednej strony mamy bowiem zlepek dość średnich piosenek, z których żadna się tak naprawdę niecars_goodyear-7355174-1590001015 wybija; a z drugiej typowy score z kilkoma tylko momentami, które zapadają w pamięć. Może gdyby podzielić to na dwie osobne płyty, to wrażenie byłoby lepsze. Niestety producenci pokpili sprawę i dostaliśmy średnio zjadliwy mariaż. Z całą pewnością znajdzie się masa osób, które płytę polubią. Mnie jednak taki przewidywalny galimatias sprawił średnią przyjemność. Dlatego też w tym przypadku zachowam iście szwajcarską neutralność.

P.S.: Jak zwykle na koniec wspomnę o innych wydaniach. Disney wydał bowiem jeszcze sporo innych płyt. Pierwsza to specjalne wydanie opisywanego albumu, które zawiera film "Making Of" oraz rozszerzoną wersję "Route 66" – jej okładka różni się odrobinę fakturą tła. Druga płytka jest limitowaną edycją sygnowaną przez firmę Goodyear i nie różni się zupełnie niczym od opisywanego tu wydania, poza stosownym artworkiem. Kolejne trzy albumy, to zbiory piosenek i melodii inspirowanych filmem, odpowiednio zatytułowane, jako: "Lightning McQueen's Fast Tracks", "Mater's Car Tunes" i "Songs and Story: Cars.". No i w końcu istnieje jeszcze również wydanie promocyjne samego score'u, na którym znaleźć można wszystkie 11 ścieżek.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
 • 1. Real Gone – Sheryl Crow
 • 2. Route 66 – Chuck Berry
 • 3. Life Is a Highway – Rascal Flatts
 • 4. Behind the Clouds – Brad Paisley
 • 5. Our Town – James Taylor
 • 6. Sh-Boom – The Chords
 • 7. Route 66 – John Mayer
 • 8. Find Yourself – Brad Paisley
 • 9. Opening Race
 • 10. McQueen's Lost
 • 11. My Heart Would Know - Hank Williams
 • 12. Bessie
 • 13. Dirt Is Different
 • 14. New Road
 • 15. Tractor Tipping
 • 16. McQueen and Sally
 • 17. Goodbye
 • 18. Pre-Race Pageantry
 • 19. The Piston Cup
 • 20. The Big Race
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...