Breaking Bad
Kompozytor: Dave Porter, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2010
Wytwórnia: Madison Gate Records
Czas trwania: 44:07 min.

Ocena redakcji:

 

Mówi się, że od dłuższego czasu telewizja wygrywa nad kinem. Jednym z dowodów tej tezy jest nowy klasyk małego ekranu – „Breaking Bad”. Historia nauczyciela chemii, który po wykryciu nowotworu postanawia ze swoim byłym uczniem produkować metamfetaminę („błękitny kryształ”) odniosła wielki sukces artystyczny. Świetna realizacja, precyzyjnie budowana fabuła oraz wielka rola Bryana Cranstona w roli głównej uczyniły tą produkcję kultową. Czy do grona zalet zalicza się też ścieżka dźwiękowa? Przyjrzyjmy się tej kompilacji.

 

Album jest mieszanką muzyki instrumentalnej Dave’a Portera, który dzięki tej produkcji wypłynął, oraz piosenek z dwóch pierwszych serii. Mamy tu mieszankę różnorodnych dźwięków i gatunków. Od melodyjnego popu („Out of Time Man”), przez popisy meksykańskich mariachi („Ballada o Heisenbergu” – okraszona bardzo fajnym teledyskiem otwierającym jeden z odcinków), aż po najsilniej reprezentowane reggae (utwory zespołów The Black Seeds i Yellowman). Nie brakuje nawet utworów instrumentalnych inspirowanych kulturą Meksyku („Banderilla”). Do wyboru, do koloru. Jak to w przypadku kompilacji, piosenki to kwestia gustu. Spory rozrzut nie wywołuje jednak poczucia zgrzytu czy niedopasowania i także poza ekranem brzmi to po prostu świetnie.

 

Score Portera to natomiast elektronika, kojarzącą się nieco ze stylem Cliffa Martineza. I tak, jak każdy serial ma swój charakterystyczny temat przewodni, tak samo jest tutaj, choć w czołówce wykorzystano tylko ostatnie 20 sekund melodii. Rozszerzona wersja zawiera jeszcze solówki perkusyjno-garnkowe oraz gitarę elektryczną.

 

Pozostałe utwory trudno nazwać tematami: to muzyka tła, która tylko czasem się wybija. Przykuwa uwagę „Walt Bandages His Leg” swą rytmiczną, lekko orientalną perkusją i delikatną gitarą. Najbardziej interesującymi utworami Portera są z kolei: mroczne, choć melancholijne „You’re All They Talk About” (dominująca gitara i bas) oraz pulsujące „The Morning Afer” z cymbałkami i dzwonkami. Reszta materiału sprawia solidne wrażenie (ponure „The Missing Piece” czy temat z napisów końcowych przypominający ten z czołówki), ale nie jest zbyt atrakcyjna.

 

 

Trzeba przyznać, że jest to niezła kompilacja, choć score Portera nie zawsze się sprawdza poza ekranem. Całościowo jest to płyta zrobiona z głową, stojąca na dobrym poziomie, której słucha się z niekłamaną przyjemnością. Wciąga totalnie, jak towar od Heisenberga. Mocna rzecz.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Breaking Bad (Main Title Theme) – Dave Porter
 • 2. Out of Time Man – Mick Harvey
 • 3. Negro Y Azul: The Ballad of Heisenberg – Los Cuates de Sinaloa
 • 4. One by One – The Black Seeds
 • 5. Walt Bandages His Leg – Dave Porter
 • 6. Zungguzungguzungguzeng – Yellowman
 • 7. Mango Walk – The In Crowd
 • 8. The Peanut Vendor – Alvin Red Tyler
 • 9. You're All They Talk About – Dave Porter
 • 10. Fallacies – Twaüghthammer
 • 11. Banderilla – Calexico
 • 12. The Morning After – Dave Porter
 • 13. Red Moon – The Walkmen
 • 14. The Missing Piece – Dave Porter
 • 15. Catch Yer Own Train – Silver Seas
 • 16. Breaking Bad (Season One End Titles) – Dave Porter
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...