Begin Again
Kompozytor: różni wykonawcy
Rok produkcji: 2014
Wytwórnia: 222 Records / Interscope / Polydor
Czas trwania: 55:01 min.

Ocena redakcji:

 

Co roku zawsze pojawia się jakiś skromny film, który wydaje się niepozorny i kameralny, ale po obejrzeniu okazuje się mała perłą. Czymś takim jest dla mnie „Zacznijmy od nowa”. Pozornie historia jakich wiele – młoda para chce wydać album, ale ich drogi się rozchodzą, a na nią zwraca uwagę pewien wypalony producent (znakomity Mark Ruffalo). Choć John Carney postawił na znane twarze, nadal stworzył niezależny, bezpretensjonalny i ciepły film w stylu „Once”. Tu też zresztą istotna jest warstwa muzyczna.

 

Muzyka jest niemal równorzędnym bohaterem filmu, jak postacie i miasto – Nowy Jork, gdzie zdarzyć może się wszystko. Piosenki napisał Gregg Alexander (niektóre sam wykonuje, pod nazwą Cessyl Orchestra) – kompozytora, wokalistę oraz producenta, znanego najbardziej, jako frontmana grupy New Radicals (to ci od przeboju „You Get What You Give”. To melodyjny i wysmakowany pop, a taki zawsze jest w cenie. Nie można odmówić mu lekkości, przebojowości oraz tego, ze nigdy nie skręca w stronę plastikowego brzmienia. Instrumentarium jest dość bogate (gitara, perkusja, bas, smyczki, odrobina elektroniki, fortepian) i słucha się tego z niekłamaną frajdą.

 

A któż śpiewa ten piosenki? I tu się robi ciekawie. Większość wykonuje grający główne role Adam Levine (wokalista Maroon 5) oraz Keira Knightley. O ile on nie zaskakuje niczym i jego głos radzi sobie naprawdę dobrze, zarówno w potencjalnym hicie (najlepiej słychać to w bardzo energetycznym „A Higher Place”), jak i bardziej nastrojowych balladach („No One Else Like You”), o tyle aktorka kompletnie mnie zaskoczyła. Sama przyznawała się, że śpiewać nienawidzi, jednak jej eteryczny głos robi dobre wrażenie i może budzić skojarzenia z Norah Jones.

 

begin-again-2-3931937-1590001542Wystarczy posłuchać niemal akustycznego „A Step You Can’t Take Back” (pierwsza piosenka filmu, którą potem słychać w kluczowej scenie wejścia producenta – i to właśnie w tej bogatszej aranżacji się tu pojawia), zabawnego „Like a Fool”, lirycznego „Tell Me If You Wanna Go Home” (z dodatkowym akompaniamentem Hailee Steinfeld, grającą córkę producenta), lub żywszego „Coming Up Roses” (piękne skrzypce), by sprzekonać się o trafności tego angażu.

 

Istotnym utworem jest „Lost Stars”, który bohaterka Knightley sama napisała. Pojawia się aż trzy razy: najpierw śpiewa ją Levine (i nie zawodzi), potem właśnie Keira (moim skromnym zdaniem wypada lepiej i pewnie dlatego to ona dostała nominację do Oscara) oraz w wersji zremiksowanej, koszmarnie uwspółcześnionej.

 

Nie można nie wspomnieć też o dwójce innych wykonawców. O ile wspomniany już Gregg Alexander woli mocniejsze uderzenia perkusji oraz troszkę bardziej żywiołową muzykę („Did It Ever Cross Your Mind” czy rockowe „Into the Trance” pachnące latami 90.), o tyle Cee-Lo Green zapuszcza się w bardziej typową elektronikę, która jednak nie wywołuje irytacji, ani rozdrażnienia u odbiorcy.

 

W zasadzie trudno przyczepić się do tego albumu, chyba że nie gustujemy w takim rodzaju wysmakowanego popu. Może nie jest to taki sam kaliber, jak „Once”, ale to na pewno bardzo przyjemna i ciekawa kompilacja okołofilmowa (wszak część piosenek została jedynie zainspirowana daną produkcją). Carney ma dobre ucho do piosenek, a te doskonale wpółtworzą intrygujący klimat filmu. Dlatego mocna czwóreczka.

 

begin-again-6041453-1590001542

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Lost Stars – Adam Levine
 • 2. Tell Me If You Wanna Go Home – Keira Knightley
 • 3. No One Else Like You – Adam Levine
 • 4. Horny – CeeLo Green
 • 5. Lost Stars – Keira Knightley
 • 6. A Higher Place – Adam Levine
 • 7. Like a Fool – Keira Knightley
 • 8. Did It Ever Cross Your Mind (Demo Version) – Cessyl Orchestra
 • 9. Women of the World (Go On Strike!) – CeeLo Green
 • 10. Coming Up Roses – Keira Knightley
 • 11. Into the Trance – Cessyl Orchestra
 • 12. A Step You Can’t Take Back – Keira Knightley
 • 13. Deluxe Edition Bonus Track: Lost Stars (Into the Night Remix) – Adam Levine
 • 14. Deluxe Edition Bonus Track: The Roof Is Broke (Demo Mix) – Cessyl Orchestra
 • 15. Deluxe Edition Bonus Track: Tell Me If You Wanna Go Home (Rooftop Mix) – Keira Knightley feat. Hailee Steinfeld
 • 16. Deluxe Edition Bonus Track: Intimidated by You – Cessyl Orchestra
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...