Begin Again
Kompozytor: różni wykonawcy
Rok produkcji: 2014
Wytwórnia: 222 Records / Interscope / Polydor
Czas trwania: 55:01 min.

Ocena redakcji:

 

Co roku zawsze pojawia się jakiś skromny film, który wydaje się niepozorny i kameralny, ale po obejrzeniu okazuje się mała perłą. Czymś takim jest dla mnie „Zacznijmy od nowa”. Pozornie historia jakich wiele – młoda para chce wydać album, ale ich drogi się rozchodzą, a na nią zwraca uwagę pewien wypalony producent (znakomity Mark Ruffalo). Choć John Carney postawił na znane twarze, nadal stworzył niezależny, bezpretensjonalny i ciepły film w stylu „Once”. Tu też zresztą istotna jest warstwa muzyczna.

 

Muzyka jest niemal równorzędnym bohaterem filmu, jak postacie i miasto – Nowy Jork, gdzie zdarzyć może się wszystko. Piosenki napisał Gregg Alexander (niektóre sam wykonuje, pod nazwą Cessyl Orchestra) – kompozytora, wokalistę oraz producenta, znanego najbardziej, jako frontmana grupy New Radicals (to ci od przeboju „You Get What You Give”. To melodyjny i wysmakowany pop, a taki zawsze jest w cenie. Nie można odmówić mu lekkości, przebojowości oraz tego, ze nigdy nie skręca w stronę plastikowego brzmienia. Instrumentarium jest dość bogate (gitara, perkusja, bas, smyczki, odrobina elektroniki, fortepian) i słucha się tego z niekłamaną frajdą.

 

A któż śpiewa ten piosenki? I tu się robi ciekawie. Większość wykonuje grający główne role Adam Levine (wokalista Maroon 5) oraz Keira Knightley. O ile on nie zaskakuje niczym i jego głos radzi sobie naprawdę dobrze, zarówno w potencjalnym hicie (najlepiej słychać to w bardzo energetycznym „A Higher Place”), jak i bardziej nastrojowych balladach („No One Else Like You”), o tyle aktorka kompletnie mnie zaskoczyła. Sama przyznawała się, że śpiewać nienawidzi, jednak jej eteryczny głos robi dobre wrażenie i może budzić skojarzenia z Norah Jones.

 

begin-again-2-3931937-1590001542Wystarczy posłuchać niemal akustycznego „A Step You Can’t Take Back” (pierwsza piosenka filmu, którą potem słychać w kluczowej scenie wejścia producenta – i to właśnie w tej bogatszej aranżacji się tu pojawia), zabawnego „Like a Fool”, lirycznego „Tell Me If You Wanna Go Home” (z dodatkowym akompaniamentem Hailee Steinfeld, grającą córkę producenta), lub żywszego „Coming Up Roses” (piękne skrzypce), by sprzekonać się o trafności tego angażu.

 

Istotnym utworem jest „Lost Stars”, który bohaterka Knightley sama napisała. Pojawia się aż trzy razy: najpierw śpiewa ją Levine (i nie zawodzi), potem właśnie Keira (moim skromnym zdaniem wypada lepiej i pewnie dlatego to ona dostała nominację do Oscara) oraz w wersji zremiksowanej, koszmarnie uwspółcześnionej.

 

Nie można nie wspomnieć też o dwójce innych wykonawców. O ile wspomniany już Gregg Alexander woli mocniejsze uderzenia perkusji oraz troszkę bardziej żywiołową muzykę („Did It Ever Cross Your Mind” czy rockowe „Into the Trance” pachnące latami 90.), o tyle Cee-Lo Green zapuszcza się w bardziej typową elektronikę, która jednak nie wywołuje irytacji, ani rozdrażnienia u odbiorcy.

 

W zasadzie trudno przyczepić się do tego albumu, chyba że nie gustujemy w takim rodzaju wysmakowanego popu. Może nie jest to taki sam kaliber, jak „Once”, ale to na pewno bardzo przyjemna i ciekawa kompilacja okołofilmowa (wszak część piosenek została jedynie zainspirowana daną produkcją). Carney ma dobre ucho do piosenek, a te doskonale wpółtworzą intrygujący klimat filmu. Dlatego mocna czwóreczka.

 

begin-again-6041453-1590001542

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Lost Stars – Adam Levine
 • 2. Tell Me If You Wanna Go Home – Keira Knightley
 • 3. No One Else Like You – Adam Levine
 • 4. Horny – CeeLo Green
 • 5. Lost Stars – Keira Knightley
 • 6. A Higher Place – Adam Levine
 • 7. Like a Fool – Keira Knightley
 • 8. Did It Ever Cross Your Mind (Demo Version) – Cessyl Orchestra
 • 9. Women of the World (Go On Strike!) – CeeLo Green
 • 10. Coming Up Roses – Keira Knightley
 • 11. Into the Trance – Cessyl Orchestra
 • 12. A Step You Can’t Take Back – Keira Knightley
 • 13. Deluxe Edition Bonus Track: Lost Stars (Into the Night Remix) – Adam Levine
 • 14. Deluxe Edition Bonus Track: The Roof Is Broke (Demo Mix) – Cessyl Orchestra
 • 15. Deluxe Edition Bonus Track: Tell Me If You Wanna Go Home (Rooftop Mix) – Keira Knightley feat. Hailee Steinfeld
 • 16. Deluxe Edition Bonus Track: Intimidated by You – Cessyl Orchestra
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...