007: Dr. No
Kompozytor: John Barry, Monty Norman, różni wykonawcy
Rok produkcji: 1962 / 1991 / 2003
Wytwórnia: United Artists / EMI / Capitol
Czas trwania: 38:48 min.

Ocena redakcji:

 

Gdy w 1962 roku na ekrany kin wchodził szpiegowski kryminał pod tajemniczym tytułem „Dr. No”, nikt chyba nie spodziewał się wiele – a już na pewno nie narodzin światowego fenomenu, który trwać będzie nieprzerwanie jeszcze przez pięć dekad i postaci, która stanie się ikoną popkultury, z jaką niewiele innych kinowych herosów będzie mogło się równać. Dodajmy do tego jeszcze początek międzynarodowej sławy i gwiazdorstwa Seana Connery, który – pomijając wcześniejszy, niezbyt udany serial TV – jako pierwszy wcielił się w postać brytyjskiego agenta, oraz, przede wszystkim temat przewodni, który obrósł kultem szybciej, niż cała reszta razem wzięta, a otrzymamy obraz prawdziwej rewolucji, jaką nieświadomie rozpoczął skromny film Terence’a Younga.

 

monty-norman-4239740-1590001320Za tenże temat odpowiada Norman, Monty Norman – wciąż jeszcze żyjący angielski muzyk, dla którego te kilka nut stało się swoistym opus magnum. Twórca musiał jednakże nieco powalczyć o prawa własności, gdyż inna ikoniczna postać muzyki filmowej niemalże odebrała mu laury. Mowa oczywiście o Johnie Barry, który nie tylko zaaranżował temat Normana na potrzeby pierwszej części przygód agenta MI-6, ale też stał się nadwornym kompozytorem Jej Królewskiej Mości, tworząc całe oprawy do kolejnych jedenastu produkcji spod znaku 007 (z małymi przerwami). Kwestia autorstwa pozostaje zresztą po dziś dzień spornym zagadnieniem, mimo iż Norman wygrał je w sądzie aż dwukrotnie. Oczywiście słynny temat jest obecny na albumie z „Doktora No”, a nawet i go otwiera. Przyznać jednak trzeba, że to tak naprawdę jedyna zaleta całego krążka, w dodatku po 50-ciu latach od powstania nie będąca już żadną atrakcją, która mogłaby zachęcić do zakupu płyty. Zakupu, który mocno odradzam.

 

barry-8261153-1590000945Cała reszta bowiem to mało strawny, mocno archaiczny misz masz, który nie ma wiele wspólnego z klasycznym brzmieniem Bonda, jakiego znamy i lubimy. To zbiór różnorakich melodii, często przypominających elektroniczne, asłuchalne eksperymenty („Audio Bongo”, „The Islands Speaks”) i piosenek z pogranicza jazzu i popu opartych o tradycyjne klimaty karaibskie (akcja filmu toczy się w całości na Jamajce). Co więcej, większości z tych utworów w filmie zwyczajnie nie usłyszymy, gdyż stanowią albo materiał niewykorzystany/odrzucony albo też kolejne wariacje na jeden i ten sam temat. Z tego też powodu na płycie dubluje się hit „Jump Up” i pojawiają się aż trzy różne wersje piosenki o drzewku mango, z czego jedna instrumentalna. Mamy tu więc do czynienia z kompletnym przesytem – tak estetycznym, jak i ilościowym. Zresztą, poza sympatycznym wykonaniem tejże piosenki przez Dianę Coupland, cała reszta utworów śpiewanych stanowi wątpliwej jakości doznanie, szczególnie, że nawet po remasteringu taśm, jaki przeprowadzono w ubiegłej dekadzie, ich jakość jest wręcz muzealna.

 

Także muzyka intrumentalna nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Jeśli kompozytor nie bawi się akurat elektroniką, to serwuje wesołe, jazzowe kawałki na jedno kopyto, które można sobie raz na jakiś czas puścić w aucie, ale poza tym niewiele z nich pożytku. Zresztą z uwagi na fakt, iż większość tego krótkiego albumu nie ma racji bytu w filmie, toteż trudno nawet nazwać to ilustracją (prędzej jakimś concept albumem). A już na pewno nie taką, która coś wnosi do obrazu/tematu 007. Oczywiście, te kilka kompozycji, które w filmie słychać, nawet wpasowuje się w radosny klimat dziewiczej podróży Jamesa, lecz niewiele ponad to. Generalnie jest to więc płyta/oprawa, którą bez cienia przesady można uznać za najgorszą w całej historii Bonda. Szkoda czasu i pieniędzy, a szpiegowską przygodę najlepiej zacząć od znacznie ciekawszych, acz też jeszcze nie do końca ociosanych „Pozdrowień z Rosji”.
A poniżej, na osłodę, jeszcze kilka wybranych okładek z wielu innych wydań tej muzyki.

 

   

Autor recenzji: Jacek Lubiński
 • 1. James Bond Theme
 • 2. Kingston Calypso – Byron Lee & The Dragonaires
 • 3. Jamaican Rock (unused)
 • 4. Jump Up – Byron Lee & The Dragonaires
 • 5. Audio Bongo
 • 6. Under The Mango Tree – Diana Coupland
 • 7. Twisting With James (unused)
 • 8. Jamaica Jazz (unused)
 • 9. Under The Mango Tree (instrumental; unused)
 • 10. Jump Up – Byron Lee & The Dragonaires
 • 11. Dr. No's Fantasy (unused)
 • 12. Kingston Calypso – Diana Coupland
 • 13. The Island Speaks
 • 14. Under The Mango Tree – Monty Norman
 • 15. The Boy's Chase (unused)
 • 16. Dr. No's Theme
 • 17. James Bond Theme (unused)
 • 18. Love At Last
2
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

5 komentarzy

 1. Andy

  Hm… a ja czytałem, że Barry jest autorem’ wybuchowej fanfary’ Bonda, a Norman tematu gitary elektrycznej. Co do płyty, to w pełni się zgadzam. Może mieć chyba tylko wartość kolekcjonerską, gdzieś na półkę.

  Odpowiedz
 2. Damian Sołtysik

  „Także muzyka Barry’ego nie ma zbyt wiele do zaoferowania.” Hmm, Mefisto, gdzie Ty się doczytałeś, że Barry skomponował jakieś utwory do „Doktora No” (poza „James Bond Theme”) ? Źródło poproszę.

  Odpowiedz
 3. Mefisto

  Nawet na głównej stronie Bonda tak jest napisane:
  „Norman accompanied the producers and film crew to Jamaica, but midway through the production, the producers hired composer John Barry to rearrange the main theme and write the rest of the music for the film.” Choć może w kontekście albumu faktycznie się walnąłem.

  Odpowiedz
 4. Tomasz Goska

  Dawno tego albumu nie miałem w odtwarzaczu, ale chyba z racji premiery nowego Bonda zrobię sobie dziki rajd po klasykach. Z tego soundtracku niewiele idzie zapamiętać poza kultowym już tematem. Przynajmniej tyle dobrego 😉

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...