William Olvis nie żyje

Aktualności

6 maja br. w swoim domu w Malibu zmarł William Patrick Olvis – jeden z tych kompozytorów, których muzykę zna każdy, ale jej autora niekoniecznie.

 

""Olvis był synem znanego śpiewaka operowego, Williama Edwarda Olvisa. Zaczął karierę w 1988 r. komponując muzykę do telewizyjnego dramatu z Randym Quaidem, "Evil in Clear River". Do jego najsłynniejszych prac należy z pewnością bardzo popularny swego czasu serial (także w Polsce), "Dr. Quinn" z Jane Seymour. Olvis napisał doń temat przewodni i zilustrował 116 epizodów. Skomponował także muzykę do 31 odcinków innej lubianej serii, “Life Goes On” ("Dzień za dniem") oraz temat główny do “Gabriel’s Fire” z Jamesem Earl Jonesem.

 

W kinie największym sukcesem okazał się “Red Rock West” z Nicolasem Cage i Dennisem Hopperem oraz wcześniejszy film tego reżysera, "Kill Me Again" z Valem Kilmerem w roli głównej. Pozostała część jego, niewielkiej w sumie, filmografii obejmuje głównie mniej znane seriale i produkcje telewizyjne, ale spośród tego dorobku warto wymienić jeszcze “Steal Big Steal Little”, “Separate Lives” czy “29th Street”.

 

W latach 1995-99 Olvis otrzymał 4 statuetki ASCAP w kategorii Most Performed Underscore. Zmarł w wieku 56 lat na raka gardła. Pozostawił po sobie brata, dwie siostry i byłą żonę, Cathleen Young, która była także jego muzycznym agentem i partnerem.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai czy Steven...