Urodzinowy koncert dla Mistrza Wajdy

Aktualności

Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, czołowy reżyser polskiej szkoły filmowej, znakomity reżyser teatralny, laureat Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda – 6 marca będzie obchodził jubileusz 90. urodzin. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu „WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza”. Koncert odbędzie się 6 marca o godz. 17.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a gościem honorowym będzie sam Andrzej Wajda.

 

Andrzej Wajda to jeden z najważniejszych reżyserów w historii polskiego teatru i kina, a do tego malarz, rysownik, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. W dniu okrągłego jubileuszu 90. urodzin Mistrza zaprezentujemy muzykę stworzoną do ukochanych obrazów tego wybitnego twórcy filmowego, którego dzieła rozpoznawalne są na całym świecie i które przyniosły mu Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości.

 

„WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza” jest próbą uchwycenia części dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz artystycznej wrażliwości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas urodzinowego koncertu w Sali Audytoryjnej ICE Kraków zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego czy Andrzeja Korzyńskiego. W programie koncertu znajdzie się muzyka pisana do takich filmów Andrzeja Wajdy, jak: „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Smuga cienia”, „Niewinni czarodzieje”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Tatarak” czy „Katyń”. Program wykona zespół Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała, a także Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio.

Bilety na koncert będzie można kupić od 17 lutego 2016 r. od godz. 14.00 za pośrednictwem portalu eventim.pl oraz w czterech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Ceny biletów od 20 do 40 zł.

Koncert pod Patronatem Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego organizowany jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorem obchodów jubileuszowych jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, a partnerami Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia.

""Andrzej Wajda – czterokrotnie nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” za filmy: „Ziemia Obiecana” (1974)„Panny z Wilka” (1979), „Człowiek z żelaza” (1981), „Katyń” (2007), został uhonorowany za dorobek życia weneckim Złotym Lwem (1998), Oscarem (2000) oraz Złotym Niedźwiedziem Festiwalu Berlinale (2006). Był także pięciokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes: Złotą Palmą za „Człowieka z żelaza” (1981), Srebrną Palmą za „Kanał” (1956), nagrodą FIPRESCI za „Człowieka z marmuru” (1976) oraz dwukrotnie Nagrodą Jury Ekumenicznego za „Bez znieczulenia” (1978) i „Człowieka z żelaza” (1981). Reżysera wielokrotnie nagradzano i wyróżniano na licznych innych festiwalach i w konkursach w Polsce i za granicą.


Na scenie międzynarodowej zaistniał już w roku 1956 dzięki filmowi „Kanał”, który stanowił część wojennej trylogii wraz z „Generacją” (1954) oraz „Popiołem i Diamentem” (1958), i który został nagrodzony w Cannes oraz dał początek Polskiej Szkole Filmowej, święcącej największe sukcesy do połowy lat 60 ubiegłego wieku. Dekadę później, już po wielkich sukcesach „Wesela” i „Ziemi obiecanej”, Andrzej Wajda stał się współtwórcą i sztandarową postacią nowego nurtu – kina moralnego niepokoju, którego najważniejsze cechy zogniskowały się w legendarnym „Człowieku z marmuru” i znalazły swoją kontynuację już po solidarnościowej rewolucji 1980 roku w „Człowieku z żelaza”. W swoich późniejszych dziełach Andrzej Wajda często poruszał tematy pobudzające do społecznej dyskusji, a przed zmianą systemową w Polsce, mimo cenzury i nacisków aparatu represji wielokrotnie odnosił się w swoich filmach do panującej w kraju sytuacji politycznej.


W teatrze debiutował w roku 1959 sztuką „Kapelusz pełen deszczu” autorstwa Michaela V. Gazzo wystawianą na deskach Teatru Dramatycznego w Gdyni. Od roku 1963 związany z Teatrem Starym w Krakowie. Tutaj realizował takie spektakle jak m.in.: „Wesele”, „Biesy”, „Noc listopadowa”, „Dybuk”, „Mishima” czy „Makbet”. W 1994 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz powstało w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.