Star Trek Live in Concert na wielki finał 8. edycji FMF

Aktualności

Dwa symultaniczne pokazy filmowych megahitów z muzyką na żywo, każdy nagrodzony owacjami na stojąco. Projekcjami BOGÓW z muzyką Bartosza Chajdeckiego oraz Star Treka z nominowaną do nagrody Grammy ścieżką dźwiękową Michaela Giacchino zakończyliśmy wczoraj 8. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

""

 

Za nami ostatnia odsłona festiwalowych emocji. Początek dnia należał do słynnej wytwórni Varèse Sarabande specjalizującej się w wydawnictwie filmowym od ponad trzydziestu lat. Tematem spotkania było Życie po życiu muzyki filmowej, czyli sposoby przekształcania muzyki napisanej pod konkretne sceny w koncertową, czytelną i spójną pod względem formalnym partyturę filmową. W ramach panelu zorganizowany został także recital kompozytorski z udziałem Jeffa Beala (kompozytora filmowego, dyrygenta i trębacza jazzowego) oraz Sary Andon (światowej sławy flecistki, solistki koncertowej Varèse Sarabande).

 

Po południu zaproponowaliśmy słuchaczom – po raz pierwszy w historii FMF – symultaniczny pokaz filmu polskiego z muzyką na żywo; projekcja BOGÓW w reżyserii Łukasza Palkowskiego – obsypana nagrodami (m.in. siedem Orłów i trzy Złote Lwy) filmowa opowieść o Zbigniewie Relidze – zgromadziła komplet widowni sali audytoryjnej w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na estradzie – nagrodzony owacjami B.A.Ch Film Ensemble z liderem i kompozytorem soundtracku Bartoszem Chajdeckim przy fortepianie. BOGOWIE to najchętniej oglądany film polski w 2014; bilety do kina kupiło ponad dwa miliony widzów w kraju.

 

""

 

W wielkim finale Festiwalu – jeden z najważniejszych tytułów filmowych z gatunku science fiction, głośny prequel kosmicznej historii z lat 60. XX wieku, monumentalna space-opera z Oscarem za charakteryzację i nominowaną do nagrody Grammy muzyką amerykańskiego kompozytora Michaela Giacchino: Star Trek Live in Concert.

 

Film Jeffrey’a Jacoba Abramsa to jedenasta, alternatywna wersja przygód młodej załogi U.S.S. Enterprise z nowymi splotami wydarzeń z udziałem głównych bohaterów: Kirka (Chris Pine) i Spocka (Zachary Quinto). Produkcja Star Treka rozpoczęła się w 2005, zdjęcia trwały kilka miesięcy, ale światowa premiera miała miejsce dopiero wiosną 2009. Duet Abrams-Giacchino miał już wtedy wspólne sukcesy na koncie, jak Mission: Impossible III czy serial Zagubieni, tym razem jednak Giacchino otrzymał zadanie szczególne: musiał się zmierzyć z legendą swoich poprzedników, w tym z ilustracjami gigantów muzyki filmowej – Jerry’ego Goldsmitha i Jamesa Hornera. Zdecydował się na charakterystyczną dla swojego stylu, pełną rozmachu kantatę filmową, z monumentalną, ponad 200-osobową obsadą chóru mieszanego i wielkiej orkiestry symfonicznej. Specjalnie na potrzeby finałowego pokazu w TAURON Arenie Kraków dokomponował kilka tematów muzycznych, których nie ma w oryginalnej partyturze filmowej.

 

Projekcji filmu Abramsa towarzyszyła wczoraj AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy (przy wsparciu muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) oraz Chór Pro Musica Mundi pod artystycznym przewodnictwem Wiesława Delimata. Za pulpitem dyrygenckim – witany owacjami maestro Ludwig Wicki: szwajcarski dyrygent i puzonista, jeden z największych autorytetów wykonawstwa światowej muzyki filmowej, stały współpracownik Howarda Shore’a i Randy’ego Newmana.    

 

""

 

Na deser – wyjątkowa niespodzianka od kompozytora. Światowa premiera soundtracku do Tomorrowland (pol. Kraina jutra) w reżyserii Brada Birda – najnowszego filmu Sci-Fi wytwórni Disney’a (z Georgem Clooney’em i Britt Robertson w rolach głównych), wyświetlanego w polskich kinach zaledwie od tygodnia. Dynamiczną suitę Giacchino poprzedził krótki materiał video z planu – fragment wizyty ekipy filmowej w NASA. Koncertową wersję ścieżki dźwiękowej z Krainy jutra kilkutysięczna publiczność krakowskiej areny usłyszała – w ramach spektakularnego zwieńczenia 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej – jako pierwsza na świecie.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.