Prezentujemy kolejną suitę z Międzynarodowej Gali Seriali.

Aktualności

Czas honoru i Misja Afganistan Bartosza Chajdeckiego

 

Muzyka do Czasu honoru zyskała uznanie publiczności i krytyki nie tylko w Polsce, ale i za granicą, o czym świadczą chociażby dwie nominacje do nagrody IMFCA — Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. Najpiękniejsze tematy muzyczne z tego właśnie serialu połączone z muzyką zMisji Afganistan mogliśmy usłyszeć podczas Międzynarodowej Gali Seriali w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Bartosz Chajdecki muzyką interesował się praktycznie od zawsze. Jest jednym z tych kompozytorów, którzy obdarzeni są niezwykłą inwencją melodyczną — jego tematy, zwłaszcza te fortepianowe, odznaczają się nieprzeciętną subtelnością i liryzmem. Swoje ścieżki dźwiękowe orkiestruje sam, znakomicie odnajdując się zarówno w ogromnych składach symfonicznych, jak i tych bardziej kameralnych. Sprawnie operuje poszczególnymi sekcjami orkiestry, tworząc często kilka przenikających się planów dźwiękowych. Umiejętnie balansuje także połączeniem muzyki konkretnej z elektroniczną w sposób nie pozbawiający tej pierwszej jej naturalności.

 

Na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie Chajdecki gościł nie po raz pierwszy. Podczas 4. edycji festiwalu organizatorzy poświęcili cały koncert muzyce z Czasu honoru. W tym roku krakowski kompozytor powrócił na festiwal ze znakomicie przyjętą, spektakularną suitą, w której w umiejętny sposób połączył swoją muzykę z dwóch seriali wojennych, których akcja rozgrywa się w tak odmiennych od siebie czasach.  Przypomnijmy sobie prawykonanie tego niezwykłego utworu.

 

 

Na kolejny film z Międzynarodowej Gali Seriali zapraszamy już za dwa tygodnie tradycyjnie na stronę internetową i fanpage Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Koncert Międzynarodowa Gala Seriali był organizowany we współpracy z HBO Polska i Varѐse Sarabande.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.