POPOL VUH – reedycje płyt

Aktualności

POPOL VUH – reedycje płyt z muzyką do filmów Herzoga, klasyków kraut rocka i protoplastów elektroniki

 

""26 kwietnia dzięki BMG ukażą się reedycje pięciu najważniejszych płyt legendarnego krautorockowego zespołu POPOL VUH: ‘Affenstunde’, ‘Hosianna Mantra’, ‘Einsjäger & Siebenjäger’, ‘Aguirre’ i ‘Nosferatu’. Wszystkie płyty są wysokiej jakości dźwiękowej. Remastering pięciu klasycznych albumów zespołu z najważniejszego dla nich okresu lat 70’tych został wykonany z myślą o słuchaczach korzystających z najwyżej jakości urządzeń. Autorami remasteringu jest dwóch członków zespołu: : Guido Hieronymus i Frank Fiedler.
 
Będą one dostępne w wersjach CD digipack. Zawierają utwory dodatkowe oraz bogate w treści i ilustracje książeczki okładkowe.
 
Tego samego dnia premierę będzie miało wyjątkowe wydawnictwo kolekcjonerskie "The Essential Album Collection Vol. 1, zawierające 6 płyt winylowych, o wysokiej jakości dźwięku i gramaturze 180g. W jego skład wchodzą wszystkie 5 płyt z reedycji na CD oraz utwory dodatkowe.
 
POPOL VUH to pionierzy muzyki elektronicznej i klasycy rocka progresywnego. Wykraczali daleko poza gatunek, z ktorym byli najbardziej kojarzeni, czyli kraut rock, łącząc rocka z elektroniką, włączając do swoich kompozycji element muzyki etnicznej. Byli pionierami eksperymentów muzycznych z użyciem syntezatorów. Zespół założony został w 1970 roku w Monachium w Niemczech. Byli pierwszą niemiecką grupą używającą syntezatorów Mooga, tworzyli muzykę stanowiącą podwaliny dla muzyki trance i ambient. Kompozytor, klawiszowiec i legendarny frontman grupy, Florian Fricke, tworzył nową, wizjonerską muzykę korzystając z klasycznego syntezatora MOOG III na pierwszy album ‘Affenstunde’.
 
W 1972 roku reżyser Werner Herzog rozpoczął trwającą wiele lat współpracę z zespołem, w trakcie której Fricke tworzył ścieżki dźwiękowe do najważniejszych filmów Herzoga i otrzymał kilka nominacji do Oscara. Historia zespołu zakończyła się w 2001 roku, wraz ze śmiercią głównego kompozytora.
 
Hołd dla klasyków świat muzyki elektronicznej oddał w 2011 roku, gdy za remixy Popol Vuh zabrali się m.in.: Ame (Dixon/ Innervisions) Stereolab, Mouse on Mars, Thomas Fehlmann (The Orb) oraz Peter Kruder (Kruder & Dorfmeister).
 
Debiutancki album ‘Affenstunde’ z 1970 roku jest legendarny dla każdego użytkownika instrumentów Mooga. W tamtym czasie Florian Fricke fascynował się mitologią Majów i ich wersją legendy stworzenia świata i człowieka, dlatego album pełen był duchowych, kontemplacyjnych i transowych elementów. Ale w odróźnieniu od całości, numer bonusowy ‘Train Through Time’ jest już znacznie bardziej rytmiczny, hipnotyczny i ambientalny. Zagrany i skomponowany został na syntezatorze Ensoniq TS 12 w 1997 roku.
 
Wraz z wydaniem albumu ‘Hosianna Mantra’ w 1972 roku, muzyka zespołu przeszła zmianę, określoną przez Musikexpress jako jedną najpiękniejszych płyt wszechczasów. Po dwóch ‘moogowych’ płytach: ‘Affenstunde’ (1970) i ‘Gärten Pharaos’ (1972), Florian Fricke przeszedł nową fascynację chrześcijaństwem i buddyzmem, postanawiając porzucić muzykę elektroniczną, poświęcając całą swoją uwagę ludzkiemu głosowi i brzmieniom akustycznym. Album ten wzbogaciła swoim anielskim głosem koreańska sopranistka Djong Yun, tworząc zapierający dech w piersiach zupełnie nowy muzyczny świat. Pianino Fricke’a, gitara Conny Veit’a wraz z obojem I tamburynem są tym co dało temu dziełu wielką siłę, która składa się z wysublimowanych ambientalnych dźwięków i prog rockowej fuzji.
 
"Einsjäger & Siebenjäger" to piąty album POPOL VUH, wydany 1974 roku przez Kosmische Musik. Ten liryczny, progresywny album, uważany jest za jeden z najlepszych w historii grupy. Zawwiera pięć świetnych kompozycji i jeden tytułowy utwór trwający 19 minut. Zawiera atmosferę pełnego oddania muzyce, z długimi nastrojowymi utworami. To liryczna podróż z momentami skondensowanej energii, pięknymi melodiami i zwrotami. Poza głosem Djong Yun, obecny jest tu pełne mocy gra Floriana Fricke oraz elektryzująca gitara Daniela Fichelshera.
 
Ścieżka dźwiękowa do kultowego filmu Wernera Herzoga ‘Aguiree – Gniew Boży’, rozpoczęła długą i pełną przygód współpracę między reżyserem i zespołem. ‘Aguirre’, z Klausem Kinski w roli głównej to fikcyjna historia hiszpańskiej konkwisty. To najważniejsze działo reżysera i jego największy sukces artystyczny. Jego ścieżka dźwiekowa również doczekała się uznania – wynieniona została przez Rolling Stone w 2018 jako jedna z 50 najważnieszych ścieżek dźwiękowych do filmów.
 
‘Brüder des Lichts’ i ‘On The Way to a Little Way’ to dwa zupełnie inne albumy, które ukazały się jako jeden o tytule ‘Nosferatu’ – ścieżka dźwiękowa do kolejnego filmu Herzoga o tym właśnie tytule. Herzog poprosił Fricke o muzykę, która miała wystraszyć widzów. Fricke wyciągnął I nagrał trzy stare kompozycje z ery Mooga.  Dodał do tego orientalne instrumentarium I stworzył niezwykle mistyczną atmosferę. Elektroniczne chóry, długie gitarowe riffy doczekały się reedycji w 2004 roku,a teraz remasteru Guido Hieronumusa I Franka Fiedlera.
 
Sześciopłytowe wydawnictwo kolekcjonerskie – box set "The Essential Album Collection Vol. 1" zawiera właśnie te albumy poraz pierwszy razem. Płyty są zremasterowane, tłoczone na 180g winylach i wysokiej jakości dźwieku, dołączona są opisy i trzy plakaty.
 
""
 
Affenstunde
Digipak
1. Ich mache einen Spiegel (Dream Part 4) 8:51
2. Ich mache einen Spiegel (Dream Part 5) 4:36
3. Ich mache einen Spiegel (Dream Part 49) 7:42 
4. Affenstunde 18:35
5. Train Through Time (Bonus Track) 10:31
 
""
 
Hosianna Mantra
Digipak
1. Ah! 4:48
2. Kyrie 5:23
3. Hosianna – Mantra 10:11
 
 
Das V. Buch Mose:
1. Abschied 3:16
2. Segnung 6:07
3. Andacht Pt. 1 0:47
4. Nicht hoch im Himmel 6:18
5. Andacht Pt. 2 0:46 
6. Maria (Bonus Track) 4:29
 
""
 
Einsjäger & Siebenjäger
Digipak 
1. Kleiner Krieger 1:08
2. King Minos 4:26
3. Morgengruß 2:56
4. Würfelspiel 3:08
5. Gutes Land 5:14  
6. Einsjäger & Siebenjäger 19:24 
7. King Minos II (Bonus Track) 1:55 
8. Wo bist du? (Bonus Track) 5:42 
 
""
 
Aguirre
Digipak
1. Aguirre I 7:24
2. Morgengruss II 2:58
3. Aguirre II 6:13
4. Agnus Dei 3:07 
5. Vergegenwaertigung 16:47
6. Aguirre III (Bonus Track) 7:17
 
""
 
Nosferatu
Digipak
1. Brüder des Schattens 5:45
2. Höre, der du wagst 6:00
3. Das Schloss des Irrtums 5:37   
4. Die Umkehr 5:57
5. Mantra I 6:15
6. Morning sun 3:21   
7. Venus principle 4:41
8. Mantra II 5:23 
9. Die Nacht der Himmel 5:03
10. Der Ruf der Rohrflöte 3:39 
11. To a little way 2:33
12. Through pains to heaven 3:47
13. On the way 4:05
14. Zwiesprache der Rohrflöte 3:26
 
Wszystkie albumy zawierają bogate książeczki okładkowe ze zdjęciami i opisami Klausa Schulze, Wernera Herzoga, Gerda Augustina, Manfreda Gilig-Degrave i Michaela Fuchs-Garnbocka. Remaster: Guido Hieronymus i Frank Fiedler.
 
6 LP-Boxset „The Essential Album Collection Vol. 1“
LP1: AFFENSTUNDE (1970)
LP2: HOSIANNA MANTRA (1972)
LP3: EINSJÄGER & SIEBENJÄGER (1974)
LP4: AGUIRRE (1975) ORIGINAL SOUNDTRACK FOR THE WERNER HERZOG MOVIE “AGUIRRE”
LP5/LP6: NOSFERATU (1978) ORIGINAL SOUNDTRACK FOR THE WERNER HERZOG MOVIE “NOSFERATU” 
 
– Remaster wykonany przez członków zepołu: Guido Hieronymus i Frank Fiedler. 
– Wysoka jakość dźwieku na 180g winylach
– Oryginalne opisy i wiele dodatkowych utowrów
– High-quality boxset kolekcjonerski z połyskliwymi elementami okładki
– Rozkładana okładka
– Plakaty “Nosfertatu” oraz 2 plakaty zespołu
– Dodatkowa 6 stronicowa książeczka z opisami, zdjęciami, dyskografią
Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.