Pierwsze wydanie Kołysanki Lutosławskiego!

Aktualności

 

""W styczniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje Kołysankę na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego "Lullaby for Anne-Sophie".

 

Prezentacja tego pierwszego w Polsce wydania odbędzie się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej. Tego wieczoru w setną rocznicę urodzin Kompozytora zostanie uroczyście zainaugurowany Rok Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wystąpi słynna skrzypaczka Anne Sophie-Mutter.

 

To jej właśnie W. Lutosławski podarował w prezencie ślubnym Kołysankę na skrzypce i fortepian. "Artystka cierpiała na bezsenność i wiedząc o tym, Lutosławski wręczył jej ów rękopis z uwagą: "In case you can't sleep read this". (Poczytaj to, kiedy nie będziesz mogła spać).

 

W swojej prostocie Kołysanka jest świadectwem ogromnego kunsztu, który pozwolił Lutosławskiemu z kilku pomysłów zbudować utwór urzekający prostotą i subtelnością. "Kołysanka dla Anne-Sophie [Mutter]", napisana w 1989 roku, po "Łańcuchu II" na skrzypce i orkiestrę (1985) oraz instrumentacji "Partity" (1988)był to trzeci utwór skomponowany z myślą o tej skrzypaczce: pracę nad czwartym, nad "Koncertem skrzypcowym", przerwała kompozytorowi śmierć”. [K. Meyer]

 

W 2013 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukażą się jeszcze m.in.:

 

Różni „Encyklopedia muzyczna PWM. Lutosławski”
Suplement "Lutosławski" będzie uzupełnieniem „Encyklopedii Muzycznej PWM”. Wydanie to ma na celu zaktualizowanie i poddanie naukowej opinii encyklopedycznego hasła o Witoldzie Lutosławskim i jego twórczości.

Witold Lutosławski „Piosenki dziecięce”
Reedycja kompozycji Witolda Lutosławskiego przeznaczonych dla dzieci. Jest to kilka zbiorów utworów o oryginalnej melodyce napisanych do tekstów poetyckich np. Juliana Tuwima.

Utwory te charakteryzują się ambitnymi XX-wiecznymi opracowaniami akompaniamentu, miejscami wręcz awangardowym brzmieniem, przygotowując tym samym dzieci do percepcji sztuki współczesnej.

Derwid (Witold Lutosławski) „Piosenki taneczne”
Pierwsza w historii publikacja zbioru piosenek tanecznych na głos i fortepian z rozszyfrowanym pseudonimem artystycznym Kompozytora. Za życia Lutosławskiego utwory te były wydawane pod pseudonimem "Derwid".

oraz

 

seria utworów Witolda Lutosławskiego dotychczas niewydanych.

Publikacja drobnych kompozycji z wczesnego okresu twórczości Mistrza poszerzy dotychczasowy zasób dostępnych utworów Lutosławskiego. Będzie to znaczący wkład wzbogacający polską literaturę muzyczną. W serii ukażą się m.in.: "Pieśni masowe", "50 studiów polifonicznych" oraz "Piosenki dziecięce na mezzosopran i zespół (orkiestrę kameralną)".

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai czy Steven...