Państwowe odznaczenia dla twórców kultury

Aktualności

Z okazji święta narodowego Konstytucji 3 maja, prezydent RP, Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom, które poprzez swoją pracę rozsławiają Polskę na świecie. Wśród odznaczonych znaleźli się także artyści, w tym kompozytorzy. Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej i za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej" odebrał Wojciech Kilar, który już niedługo będzie gościem 5-ej edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, natomiast Krzyż Komandorski z Gwiazdą "za wybitne zasługi dla kultury polskiej i europejskiej" otrzymał jazzman, Tomasz Stańko. Krzyżami Oficerskimi "za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej" prezydent odznaczył zaś Zbigniewa Preisnera, a także żonę kompozytora-legendy, Elżbietę Penderecką (której mąż dzierży Order Orła Białego już 7 lat, a także został powołany w roku ubiegłym w skład Kapituły tego Orderu).
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Poniżej kilka zdjęć z ceremonii, autostwa Pawła Supernaka/PAP.

 

""  ""

""  ""

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.