Państwowe odznaczenia dla twórców kultury

Aktualności

Z okazji święta narodowego Konstytucji 3 maja, prezydent RP, Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom, które poprzez swoją pracę rozsławiają Polskę na świecie. Wśród odznaczonych znaleźli się także artyści, w tym kompozytorzy. Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej i za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej" odebrał Wojciech Kilar, który już niedługo będzie gościem 5-ej edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, natomiast Krzyż Komandorski z Gwiazdą "za wybitne zasługi dla kultury polskiej i europejskiej" otrzymał jazzman, Tomasz Stańko. Krzyżami Oficerskimi "za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej" prezydent odznaczył zaś Zbigniewa Preisnera, a także żonę kompozytora-legendy, Elżbietę Penderecką (której mąż dzierży Order Orła Białego już 7 lat, a także został powołany w roku ubiegłym w skład Kapituły tego Orderu).
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Poniżej kilka zdjęć z ceremonii, autostwa Pawła Supernaka/PAP.

 

""  ""

""  ""

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.