Marvin Hamlisch nie żyje

Aktualności

Wczoraj – po krótkiej chorobie, jak poinformowała rodzina – zmarł kompozytor Marvin Hamlisch. Twórca ten był najmłodszym studentem prestiżowej szkoły Julliard, gdzie przyjęto go już w wieku 7 lat (!). Najbardziej znany ze swojej kompozycji do filmu „Żądło” („The Sting”) George’a Roy Hilla, za którą zresztą otrzymał jedną ze swoich statuetek Oscara. Co ciekawe, pozostałe dwie wręczono mu w tym samym roku, za score i piosenkę tytułową do romansu na tle politycznym „Tacy byliśmy” („The Way We Were”) z Barbarą Streisand.


""Ponadto Hamlisch był do tej nagrody nominowany jeszcze 9-krotnie, odpowiednio za: piosenkę „Life Is What You Make It” z filmu „Kotch”, muzykę i piosenkę „Nobody Does It Better” z jednej z przygód agenta 007, „Szpieg, który mnie kochał” („The Spy Who Loved Me”), piosenkę „The Last Time I Felt Like This” z komediodramatu „Za rok o tej samej porze” („Same Time, Next Year”), piosenkę „Theme from Ice Castles (Through the Eyes of Love)” z filmu o łyżwiarstwie „Zamki na lodzie” („Ice Castles”), ilustrację do „Wyboru Zofii” („Sophie's Choice”), w którym Meryl Streep gra Polkę; piosenkę „Surprise, Surprise” z kinowej wersji musicalu „Chór” („A Chorus Line”), za którego sceniczną wersję otrzymał w 1976 r. także nagrodę Tony i Pulitzera; piosenkę „The Girl Who Used to Be Me” z „Shirley Valentine” oraz piosenkę „I've Finally Found Someone” z ponownej współpracy ze Streisand, „Miłość ma dwie twarze” („The Mirror Has Two Faces”) z 1997 r. Tej aktorce-piosenkarce służył także jako aranżer i reżyser muzyczny podczas jej tournee z 1994 r. i powstałym na jego bazie telewizyjnym „Barbra Streisand: The Concert” – za co odebrał potem dwie nagrody Emmy. Ponadto na jego koncie znajduje się cały worek nominacji i statuetek innych prestiżowych nagrów, jak Złote Globy (6 nominacji i 2 zwycięstwa) i Grammy (4 zwycięstwa i 3 nominacje). Tym samym był on jedną z niewielu osób w branży, które mogą poszczycić się posiadaniem wszystkich czterech największych nagród showbiznesu. Od 1986 r. w Alei Sław piosenkopisarzy, w ASCAP od 1959 r.


Przez lata stworzył muzykę do wielu słynnych i cenionych tytułów – ostatnim był sympatyczny „Intrygant” („The Informant!”) z Mattem Damonem z 2009 r., którym kompozytor przypomniał o sobie światu po latach nieobecności na dużym ekranie, tworząc zaskakująco świeżą i pełną werwy muzykę. Był cenionym kompozytorem scenicznym i autorem wielu piosenek musicalowych – tworzył m.in. dla Lizy Minnelli, jak i Groucho Marxa. Współpracował także z Woodym Allenem, Samem Spiegelem, Stevenem Soderberghiem i Alanem J. Pakula. Choć uznawany był za muzycznego kameleona, to jego muzyka zawsze charakteryzowała się delikatnym, przyjemnym dramatyzmem, który nie bombardował widza z ekranu, a jedynie naznaczał odpowiednio akcję i postaci. Ur. 2 czerwca 1944 r. w Nowym Yorku syn Maxa (również muzyk, grał w zespole) i Lily (Schachter) Hamlisch był statecznikiem – ożenił się tylko raz, w 1989 r. z Terre Blair. Nie zostawił po sobie potomków – jedynie stosy zapisów nutowych i ponadczasowe ilustracje. Miał 68 lat.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.