Koncert Marka Ishama w Poznaniu!

Aktualności

Kolejny raz podczas Festiwalu Transatlantyk będzie można usłyszeć na żywo muzykę największych kompozytorów świata. Tym razem, przed wymagającą poznańską publicznością, wystąpi Mark Isham – twórca słynnych tematów filmowych, mający w dorobku takie filmy jak „Miasto Gniewu”, „Czarna Dalia” czy „Ludzie Honoru”. Kompozytorowi–soliście będą towarzyszyli na scenie Orkiestra Kameralna L’Autunno Adama Banaszaka oraz Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

 

Koncert odbędzie się 19 sierpnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Bilety można zakupić na stronie: http://www.ebilet.pl/tekst.php?id=8141

 

Mark Isham – jedna z ikon pionierskich czasów muzyki elektronicznej, obecnie uznany w świecie kompozytor muzyki filmowej — twórczy i prowokujący artysta sceny muzycznej. Dar tworzenia melodii i zamiłowanie do nowatorskich zestawień dźwiękowych zapewniły mu wiele nagród, w tym Grammy, Emmy i Clio, a także liczne nominacje do Grammy, Oscara i Złotego Globu za dorobek zarówno kompozytorski, jak i muzyczny. Ostatnio Mark Isham został uhonorowany przez ASCAP (Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców) nagrodą imienia Henry’ego Mancini za całokształt twórczości.

 

Isham sam mówi: „Tworzę emocje poprzez muzykę – złość i pasję, euforię i śmierć, odrzucenie i pożądanie, samotność i ruch. Nie ma nic bardziej uzależniającego i satysfakcjonującego, niż możliwość zabrania kogoś w taką podróż – filmową i muzyczną”.Jego muzyczne upodobania nadawały ton takim pamiętnym obrazom, jak „Miasto Gniewu”, nagrodzone Oscarem za Najlepszy Film w 2005 roku (ścieżka dźwiękowa Ishama została uznana za najlepszą w tamtym roku przez portal Cinescape.com), „Bobby”, nominowany do Złotego Globu jako Najlepszy Film, czy „Czarna Dalia” z jej jazzowym soundtrackiem w stylu noir (nagrodzona za Najlepszą Muzykę Filmową w 2007 i nominowana jako Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa Roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). Inne znaczące tytuły w jego dorobku, to „Przygoda na Antarktydzie”, „The Cooler”, „Rzeka życia”, „Blade – Wieczny Łowca”, „Nell”, „Ludzie Honoru”, „Sekretne życie pszczół”.

 

Postaci, z którymi współpracował to m.in. Robert Redford, Tom Cruise, Brian De Palma, Chick Corea, Jodi Foster, Robert Altman, Sting, Wil.I.Am, Sydney Lumet, Mick Jagger. Robert Redford powiedział kiedyś o nim, że „jest człowiekiem, który żyje dla swojego rzemiosła. Jedną z jego najbardziej atrakcyjnych cech jest umiejętność niekomplikowania spraw. Lubię muzykę subtelną, która wspiera historię i ma swój cel – a Mark robi to doskonale”.

 

Jako muzyk, Isham nadał swój unikalny charakter muzyczny – melodyjny, nastrojowy, współczesny – szerokiej gamie gatunków. Pojawił się na albumach tak różnych artystów, jak Bruce Springsteen, Willie Nelson, Lyle Lovett, Ziggy Marley, Joni Mitchell, The Rolling Stones, Chris Isaak czy Van Morrison. Jego solowe nagrania obejmują zarówno muzykę elektroniczną, jak i klasyczny jazz, hip-hop i muzykę etniczną. Jego nagrania zdobyły szereg nagród, w tym nominacje do Grammy za albumy „Castalia” i „Tybet” oraz samą Grammy za wydany przez Virgin Records album „Mark Isham”.

 

 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.