Indiana Jones z audiodeskrypcją.

Aktualności

Już po raz czwarty w ofercie programowej Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie znajdzie się produkcja, która umożliwi osobom niedowidzącym i niewidomym uczestnictwo w wydarzeniu i odbiór koncertu za pomocą techniki audiodeskrypcji. Po „Matrixie”Gladiatorze”, obrazie „Star Trek” i filmie „BOGOWIE” przyszedł czas na hit wszechczasów – niezapomnianego Indianę Jones’a.

 

""

 

Dzięki audiodeskrypcji, czyli specjalnej narracji dodanej między dialogami i odsłuchiwanej przez słuchawki, osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły na równi z widzącymi uczestniczyć w tej niezwykłej projekcji filmowej. Na symultaniczny pokaz jednego z najbardziej dochodowych filmów lat 80-tych – „Poszukiwacze zaginionej Arki” w reżyserii Stevena Spielberga – zapraszamy w niedzielny wieczór 29 maja 2016 do TAURON Areny Kraków.

 

Od lat FMF podkreśla społeczną odpowiedzialność i edukacyjny charakter festiwalu. Wspomaga uczestnictwo w kulturze osób niepełnosprawnych. Wspólnie z Fundacją Siódmy Zmysł organizujemy audiodeskrypcję dla osób niedowidzących i niewidomych. Dbamy o to by festiwal był dostępny dla wszystkich, w tym także dla grup defaworyzowanych. Ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do dóbr kultury jest dla nas ogromnie ważne. Osoby z dysfunkcjami wzroku niezwykle rzadko korzystają z oferty kulturalnej, a my od lat staramy się to zmieniać. Podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie osoby niewidome i słabowidzące już po raz czwarty będą miały możliwość skorzystania z audiodeskrypcji”  mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora festiwalu.

 

Hit wszechczasów, film „Poszukiwacze zaginionej Arki” – nagrodzony został czterema Oscarami (za najlepszą scenografię, dźwięk, montaż i efekty specjalne). To produkcja George’a Lucasa, którą wyreżyserował Steven Spielberg. To sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody i najbardziej dochodowy film 1981 roku. Jeden z najpopularniejszych filmów zagranicznych w Polsce; w kinach obejrzało go blisko 9 mln widzów. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, brawurowo wcielił się Harrison Ford, który — walcząc z nazistami — próbuje odnaleźć Arkę Przymierza.

 

Z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych o słynnym archeologu premierowo w Krakowie zaprezentujemy film z kultową nominowaną do Oskara ścieżką dźwiękową Johna Williamsa. Tego kompozytora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – jest jednym z najznakomitszych w historii muzyki filmowej. Znany jest w szczególności ze ścieżek dźwiękowych do filmów science-fiction. To Oskarowy faworyt: w latach 1968-2001 uzyskał blisko 50 nominacji (w ostatnich latach był nominowany praktycznie co roku) oraz zdobył 5 statuetek, za "Skrzypka na dachu" (1971) Normana Jewisona, "Szczęki" (1975) Stevena Spielberga, "Gwiezdne wojny" (1977) Georga Lucasa oraz "E.T." (1982) i "Listę Schindlera" (1993) Spielberga. Ma na swoim koncie oczywiście także niezliczoną ilość innych nagród, w tym 9 Grammy. Każdy zna zapewne również marsz otwierający ścieżkę dźwiękową z filmu „Poszukiwacze Zaginionej Arki”. To drugi — po „Gwiezdnych Wojnach” — z najbardziej znanych motywów stworzonych przez Williamsa. Równie znane są tajemnicze motywy „In The Idol's Temple”, egzotyczne „Journey To Nepal”, czy orientalizujące „The Basket Game” — to ciekawa mieszanka przyjemnej melodii i oryginalnej muzyki Bliskiego Wschodu. Jubileuszowemu pokazowi „Poszukiwaczy zaginionej Arki” w TAURON Arenie Kraków towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą cenionego dyrygenta i aranżera — Ludwiga Wickiego. Dla członków orkiestry – w dużej mierze wychowanych na kultowych tematach Williamsa – będzie to zarówno ogromne wyzwanie, jak i niewysłowiona przyjemność i wielka przygoda.

 

Audiodeskrypcja to specjalna technika dostępnościowa, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku mogą uczestniczyć w projekcjach filmowych. Można powiedzieć, ze słyszą obraz, ponieważ audiodeskrypcja to specjalnie opracowana ścieżka dźwiękowa, umieszczona między dialogami. Osoby niewidome odsłuchują jej za pomocą słuchawek i dzięki zawartych w niej informacjach mogą podążać za fabułą filmu. W ścieżce audiodeskrypcji opisywane są te elementy fabuły, które przez resztę widzów odbierane są za pomocą zmysłu wzroku, czyli m. in. wygląd i emocje bohaterów, wygląd miejsca akcji czy w końcu samą akcję. Na festiwalu takim jak FMF, gdzie pokazywane są filmy obcojęzyczne konieczne jest także dodanie ścieżki audio napisów – czyli odczytanych przez polskiego lektora napisów, tak by dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku były także obcojęzyczne dialogi. 

 

„Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Krakowskim Biurem Festiwalowym przy udostępnianiu tak niezwykłej imprezy jak Festiwal Muzyki Filmowej”- mówi Anna Jankowska, prezes Fundacji Siódmy Zmysł, która opracowuje audiodeskrypcję na FMF. „To jeden z niewielu festiwali w Polsce, dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku. To już czwarta edycja FMF z audiodeskrypcją – przez ten czas Festiwal zyskał wiernych widzów wśród osób niewidomych i słabowidzących. Już teraz otrzymujemy zapytania od osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach. Pytają czy a pewno będzie audiodeskrypcja i czy jeszcze są bilety” – dodaje.

 

UWAGA: Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z oferty – Indiana Jones z audiodeskrypcją – prosimy o kontakt pod adresem:rezerwacje@biurofestiwalowe.pl (w tytule maila prosimy wpisać słowo Audiodeskrypcja). Pojedynczy bilet kosztuje 70 zł. Zapewniamy miejsca w specjalnie przystosowanym, łatwo dostępnym sektorze oraz słuchawki, które będą wydawane na podstawie dokumentu tożsamości.

 

 

Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

 

UWAGA: Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl, w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całej Polski, oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł. Więcej informacji na www.fmf.fm.

Szczegółowy program 9. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie tutaj.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.