Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2015, dzień drugi

Aktualności

Dumny jestem z tego, co osiągnął patron tego wyróżnienia – powiedział Elliot Goldenthal podczas wczorajszej Gali Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda, odbierając pierwszą w historii Nagrodę im. Wojciecha Kilara. Wieczorny koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków był pierwszą odsłoną cykluScoring4Directors, zaplanowanego na tę i kolejne edycje Festiwalu.

 

""

 

Drugi dzień 8. Festiwalu Muzyki Filmowej był intensywny – jeszcze przed wieczorną galą można było uczestniczyć w czterech otwartych spotkaniach zorganizowanych w kulturalno-biznesowej wizytówce miasta – ICE Kraków. W samo południe o tajnikach warsztatu kompozytora video games rozmawiali Trevor Morris (Dragon Age: Inquisition), Michael Gluck (założyciel VG Market, firmy zajmującej się badaniem rynku gier video), Marcin Przybyłowicz (Wiedźmin III) i Daniel Licht (Dishonored). Po południu amatorzy muzyki do gier spotkali się z członkami zespołu Critical Hit, a miłośnicy polskich ścieżek dźwiękowych – z Bartoszem Chajdeckim (Bogowie), Łukaszem Targoszem (Wataha), Maciejem Zielińskim (Kryminalni) i Janem Sanejko, ubiegłorocznym laureatem głównej nagrody festiwalowej Young Talent Award. Tuż przed wieczornym koncertem festiwalowicze uczestniczyli w spotkaniu dotykającym fenomenu „krwawych” soundtracków i niekonwencjonalnych brzmień. Gośćmi panelu byli Atli Örvarsson (Hansel i Gretel: Łowcy czarownic) i Daniel Licht (Dexter).

 

Ukoronowaniem dnia była z pewnością Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda, w całości poświęcona muzyce do filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy. –Kraków jest dla mnie miejscem szczególnym, a ten wieczór czymś zupełnie nadzwyczajnym – powiedział publiczności wzruszony reżyser, po końcowej owacji i brawach na stojąco. Gala rozpoczęła się fanfarą napisaną przez Wojciecha Kilara z okazji otrzymania przez Wajdę Oscara za całokształt twórczości, dalej – słynnym Polonezem jego autorstwa, skomponowanym na potrzeby filmu Pan Tadeusz jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Muzyce towarzyszyły fragmenty filmów wyświetlane na ekranie; była m.inZemstaZiemia obiecana i Smuga Cienia, wspólna suita z Niewinnych czarodziejów i Przekładańca, wybrane sceny zPokolenia, TatarakuKatyniaCzłowieka z żelaza i Polowania na muchy. Na estradzie – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, Chór Filharmonii Krakowskiej i soliści, m.in. Joanna Słowińska (wokaliza w suicie z Człowieka z marmuru) i Marek Bałata (partia solowa w spektaklu Klątwa). Wśród publiczności znakomici goście – Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Zygmunt Konieczny, Julie Taymor i Elliot Goldenthal: laureat Oscara, uhonorowany wczoraj Nagrodą im. Wojciecha Kilara.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że statuetka Nagrody Kilara zostanie przekazana jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej – powiedział dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski, wręczając wyróżnienie kompozytorowi w obecności prezydentów miast Krakowa i Katowic: Jacka Majchrowskiego i Marcina Krupy. Nagroda, obok symbolicznego trofeum obejmuje ufundowanie sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry Krakowa lub Śląska. Zgodnie z założeniem, będzie ona przyznawana każdego roku dojrzałym autorom ścieżek dźwiękowych, którzy – podobnie jak niegdyś Wojciech Kilar – stoją na straży etosu i tradycji sztuki kompozytorskiej.

 

""

 

Przed nami trzecia odsłona 8. edycji Festiwalu i kolejne spotkania z filmowcami – będzie m.in. mowa o przemyśle nagraniowym, budowaniu kariery kompozytora, także o historii i polityce w muzyce srebrnego ekranu. Wieczorem, na parkingu przed TAURON Areną Kraków – plenerowy pokaz filmu Jack Strong (reż. W. Pasikowski), a w ICE Kraków – koncert główny: Szekspir symfonicznie.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai czy Steven...